Samotność wśród starszych osób


Samotność wśród starszych osób
Żyjemy w specyficznych czasach, kiedy starszy człowiek może czuć się samotnie i źle. Świat bowiem cały czas gna do przodu i nie ma czasu dla tych, którzy nie nadążają. Wszyscy pędzimy razem z nim, codziennie do pracy i z pracy lub na inne zajęcia.

Każdy z nas żyje w biegu i często nie zastanawiamy się nad tym, co będzie dalej. Starcza nam czasu na nasze codzienne obowiązki i tyle. Zapominamy jednak o starszych członkach naszej rodziny. wszystko jest dobrze, kiedy starsi państwo żyją razem we dwoje i wzajemnie się sobą opiekują. Gorzej, kiedy jedna z osób odchodzi, a druga zostaje całkiem sama.

Wiele osób starszych skarży się właśnie przede wszystkim na dużą samotność. Często nie mają one z kim zamienić słowa w ciągu całego dnia i jest im zwyczajnie przykro. Uczucie wykluczenia towarzyszy wielu starszym osobom. Poza tym, pojawiają się również poważne problemy ze zdrowiem. Niekiedy uniemożliwiają one samodzielne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Wówczas dzieci stają przed poważnym dylematem. Kiedy rodzice wymagają całodziennej opieki, trzeba zdecydować się na jedną z dwóch opcji.

Jedną z nich jest oczywiście zamieszkanie z nimi lub umożliwienie im zamieszkania we własnym domu. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Z czasem okazuje się bowiem, że nie ma tyle czasu na codzienne rozmowy i przede wszystkim – na odpowiednią opiekę. Nie można przecież pozwolić, aby senior sam leżał przez cały dzień i czekał, aż ktoś pomoże mu się wypróżnić lub umyć. Wówczas pozostaje jedynie ta druga opcja, jaką jest wybór najlepszego ośrodka opieki dla osób starszych. Takie ośrodki powstają obecnie we wszystkich częściach naszego kraju. Coraz więcej osób decyduje się bowiem na skorzystanie z ich usług.

Zapewniają one z pewnością odpowiedni poziom opieki wszystkim seniorom. Zatrudnia się tam bowiem jedynie wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską. Wszystkie osoby pracujące w takich miejscach mają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. Pomagają im one w codziennych czynnościach, ale również pilnują, aby o stałych porach przyjmowane były odpowiednie leki. Są również w stanie pomóc pacjentom, którzy odczuwają różnego rodzaju dolegliwości, na przykład bólowe. Pomoc pielęgniarska przy osobach starszych jest dosłownie nieoceniona.

Poza tym, w takich ośrodkach codziennie odbywają się zajęcia rehabilitacyjne. Dzięki temu, nawet osoby niepełnosprawne mogą zwiększać swoją ruchomość i dbać o odpowiednią masę ciała. Takie codzienne ćwiczenia stanowią również ważny punkt dnia i niejednokrotnie – rozrywkę. Za ośrodkami przemawia również obecność dietetyków, którzy projektują menu na cały tydzień. Dla każdego pacjenta jadłospis ustalany jest w oparciu o zalecenia lekarskie, a także o stan zdrowia i preferencje. Można więc liczyć na najlepszą możliwą opiekę dietetyczną.

Dla wielu seniorów najważniejsze jest jednak to, że mają tam oni towarzystwo. Inni pacjenci ośrodka stają się ich sąsiadami, z którymi można zawsze porozmawiać, wypić razem herbatę, pograć w gry, czy też wyjść na spacer. Jest to nieocenione i z pewnością niezwykle pomocne.

Artykuł został przygotowany
Artykuł został przygotowany przez Dom opieki Wigor – opieka na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz