Schodołazy dla osób niepełnosprawnych – jaki typ wybrać?


Schodołazy dla osób niepełnosprawnych – jaki typ wybrać?
Schodołazy są nieodłącznym elementem osoby na wózku. Dzięki niemu mogą pokonać każde schody bez stresu, że nie uda im się dotrzeć do miejsca, czy to sklep, przychodnia lub dom. Nie zajmują dużo miejsca i są łatwe w obsłudze. Dzięki dofinansowaniu nie kosztują także wiele. Jak wybrać odpowiedni typ schodołaza, dowiesz się tutaj.

Schodołazy – definicja

Schodołazy pomagają przy transporcie schodowym, pozwalając na pokonanie barier architektonicznych osobom niepełnosprawnym. Urządzenie jest tak skonstruowane, aby można było podpiąć je do wózka. Jednak nie każdy wózek nadaje się do tego, dlatego często sprzedaje się je w zestawie. Do wyboru mamy dwa typy, kroczące i gąsienicowe. Ich zaletą jest mobilność i możemy zabrać je ze sobą w każde miejsce.

Schodołazy kroczące – wady i zalety

schodołaz kroczący osobowy
Charakteryzują się tym, że porusza się po schodach na zasadzie kroków, pokonując jeden schodek po drugim. Zaletą jest niewielka waga i rozmiary, co pozwala na łatwy transport. System jezdny jest zaprojektowany do jazdy po schodach stromych o kącie nachylenia do 50 stopni, oraz wąskich o szerokości minimalnej 60 centymetrów. Dysponują udźwigiem do 120 kg i posiadają trzystopniową regulację prędkości. Najlepsze schodołazy kroczące osobowe poruszają się po schodach prostych i zabiegowych oraz pracują w dwóch trybach, ciągłym i przerywanym. Wadą jest mały zasięg i ich obsługa może sprawiać trudności początkującym.

Schodołazy gąsienicowe – wady i zalety

schodołaz gąsienicowy osobowy
Ten typ porusza się na gąsienicach, które najeżdzają na krawędzie schodów. Są łatwe w użyciu i można podpiąć do nich każdy wózek. Można je rozkładać i przewozić w dowolne miejsce. Niektóre modele posiadają hamuler elektromagnetyczny, dzięki czemu gwarantują bezpieczeństwo. Dobrej jakości schodołazy gąsienicowe dla niepełnosprawnych mogą pokonać nawet 300 schodów przy pełnej baterii. Wadami są niemożność użytkowania na zaokrąglonych schodach i duży ciężar.

Dofinansowanie na schodołazy

Dofinansowaniem na schodołazy osobowe zajmuje się Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Niepełnosprawność musi być stwierdzona orzeczeniem Powiatowego Zespołu Orzekania do spraw Niepełnosprawności. Dzięki temu można obniżyć koszty zakupy każdego urządzenia, takiego jak schodołaz, dźwig, podnośnik czy winda. Dotacja może wynieść aż 95% wartości inwestycji. Dlatego warto zdecydować się na zakup, dzięki czemu ułatwimy życie codzienne naszych bliskich lub swoje.

Dodaj komentarz