Selen i jego rola w organizmie


Selen i jego rola w organizmie
Nie uchodzi za tak powszechny składnik jak magnez czy wapń. Wydaje się mniej istotny niż żelazo. Jest jednak na równi z wyżej wymienionymi minerałami niezbędny do naturalnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Czym wyróżnia się selen i dlaczego stanowi on aż tak istotny element w zachowaniu właściwej kondycji?

Pierwiastek śladowy

Selen stanowi składnik śladowy, a więc występuje w nas w nieznacznej ilości, jednakże jest ważnym budulcem tak zwanych białek enzymatycznych, które z kolei okazują się niezbędne w procesach biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Ze względu na ogromny udział selenu w tworzeniu owych cząstek, określa się je selenoenzymami. Gdyby nie znajdujący się w nich w dużej części selen, nie byłaby możliwa reakcja utleniania i redukcji. Co by to za sobą pociągnęło? Bez wątpienia nie istniałaby żadna efektywna metoda powstrzymania rozwoju szkodliwych wolnych rodników. Selen okazuje się zatem niesamowicie ważny w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, jaki wywołuje w organizmie ludzkim brak balansu między utleniaczami oraz przeciwutleniaczami. Naukowcy są zgodni także co do tego, że selen jest niezawodny w walce z chorobami tarczycy. Kiedy dopuścimy do jego wyraźnych braków, możemy spodziewać się zahamowania właściwej pracy tego gruczołu bądź rozmaitych nieprawidłowości wynikających z za małej ilości jodu, co może przyczyniać się do niedoczynności czy też nadczynności tarczycy. Przypomnijmy, że to właśnie w tarczycy znajduje się peryksydaza glutationu, a więc wartościowy enzym umożliwiający utlenianie komórek i w związku z tym zapobieganie powstawania stresu oksydacyjnego. Efektem tego jest zmniejszanie ilości nadtlenku wodoru, jaki zaś tworzy się w trakcie procesów syntetycznych tarczycy. Bez tego gruczoł ten byłby po prostu niewydajny. Skutkiem ubocznym braku selenu jest również rozwój przewlekłej choroby zwanej Hashimoto.

Nie tylko fizycznie, także psychicznie

Nieodpowiednia, to jest zbyt mała, porcja selenu w naszym organizmie skutkuje nie tylko negatywnym wpływem na funkcjonowanie rozmaitych problemów natury zdrowotnej, które wiążą się z dysfunkcjami fizycznymi poszczególnych narządów, ale też jest to bardzo groźny niedobór dla ludzkiej psychiki. Analizy medyczne podkreślają, że im mniej selenu, tym większe skłonności do powstawania stanów depresyjnych oraz towarzyszących im lęków oraz zaburzeń o charakterze afektywnym. Dlatego też tak ważna okazuje się racjonalna suplementacja certyfikowanymi preparatami selenowymi najwyższej jakości jakie proponuje m.in. znany serwis Witaminyswanson.pl. Oczywiście kapsułkowa postać opisywanego pierwiastka to jedynie jedna z metod, jakie możemy zastosować, aby zatroszczyć się o należytą dawkę tego cennego składnika w organizmie. Równie istotne jest uwzględnienie produktów spożywczych z selenem w roli głównej w naszej codziennej diecie. Przykładem obfitujących w ten składnik artykułów żywnościowych są między innymi orzechy brazylijskie, wafle ryżowe czy ryby oraz mięso z indyka.

Dodaj komentarz