Senior w Domu Opieki – jak go przygotować?


Senior w Domu Opieki – jak go przygotować?
Opieka długoterminowa dla seniorów to nieoceniona pomoc nie tylko z punktu widzenia medycznego. To przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pewność, że nasz najbliższy jest w rękach sprawdzonej i zaufanej osoby, dzięki której może się rozwijać, leczyć i cieszyć spokojną starością.
Warto jednak pamiętać, że zmiany i informacja o przeprowadzce może być trudna i okraszona dużą dozą obaw i niepewności. Dlatego właśnie to na naszych barkach spoczywa zarówno wybór najlepszego ośrodka, ale także – przygotowanie najbliższej nam osoby do tychże zmian.

Skąd te obawy?

Skrajne emocje swoich przyczyn upatrują w kompilacji jasno ugruntowanych przyzwyczajeń i automatyzmów. Te pierwsze budujemy przez lata, a drugie mają czynnik adaptacyjny i ewolucyjny. To dzięki nim odciążamy nasz układ poznawczy, zapewniając bezpieczeństwo, komfort i poczucie stabilności. Ingerencja w tak silnie ustabilizowane nawyki przyczynia się do poczucia zagrożenia i namnażania stresu.
Badania udowodniły, że samodzielność bardzo często determinuje udaną starość. Pod tym określaniem rozumie się niezależne funkcjonowanie, które nie podlega decyzjom i działaniom z zewnątrz. Mamy tu na myśli zarówno szpitale i domy opieki, jak i naszych najbliższych. Zawahanie tej samodzielności przyczynia się do poczucia zagrożenia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. W końcu zderzenie z rzeczywistością oraz przyjęcie pomocy jest trudne dla osoby, która dotychczas kładła duży nacisk na niezależność.
Mieszanka tych wszystkich emocji, która przyprawiona jest świadomością upływającego czasu, a także zmian fizjologicznych jest trudna. Wiadomość więc o zmianie zamieszkania i wynikających z tego konsekwencji może być tzw. wisienką na torcie wszystkich obaw i pojawiających się zmartwień.
To zadaniem opiekuna jest zapewnić maksymalny komfort podczas tych zmian, kładąc jednocześnie duży nacisk na rozmowę, wsparcie i szacunek. Nasz najbliższy musi dokładnie zrozumieć decyzje i możliwości, tak aby dom opieki stał się nową, łatwą do zaakceptowania rzeczywistością.

Rozmowa i przygotowanie

Kluczem do zrozumienia decyzji jest nie tylko rozmowa, ale także przygotowanie do tych zmian. W tym celu, ty – jako opiekun – musisz dokładnie przemyśleć możliwości i konsekwencje, które z niej wynikają. Sprawdź czy wybrany przez ciebie ośrodek to całodobowy dom opieki dla osób starszych. Przeanalizuj organizowane zajęcia, obejrzyj pokoje, sporządź listę pytań, które zadasz podczas swojej wizyty. Jeśli istnieje taka możliwość – sprawdź, jak wygląda standardowy dzień w tym miejscu i poznaj okolicę, która stanie się nowym miejscem zamieszkania dla twoich najbliższych.
Pamiętaj jednak, że Twoja decyzja i Twoje działania to zaledwie pierwszy krok. Całą pozostałą drogę musisz pokonać ze swoim bliskim, dla którego informacja o przeniesieniu do ośrodka może być trudna do zaakceptowania. Dlatego też tak istotne jest Twoje własne nastawienie i przygotowanie do rozmowy.

Rozmawiaj

No właśnie – zacznijmy od najważniejszego kroku, który jest nie tylko fundamentem, ale często najtrudniejszym etapem. Tu oczywiście ciężko jest wskazać jedną, słuszna drogę, ponieważ dialog powinniśmy dostosować do osoby, z którą rozmawiamy. Pamiętaj jednak, że często metoda małych kroczków pozwoli oswoić się z myślą o nadchodzących zmianach. Nie atakuj więc stekiem informacji i pomysłów na samym starcie. Pozwól przygotować się do tej rozmowy, niech bliski ma przestrzeń do zadawania pytań i wyrażania swojej opinii.
Nie przedstawiaj od razu gotowych rozwiązań – przedstaw najpierw możliwości i przede wszystkim wyjaśnij skąd się one wzięły. Tu pomoc może specjalista – lekarz albo psycholog, który dokładnie przedstawi etapy choroby oraz zalety takiego rozwiązania.

Zabierz na wycieczkę

A konkretnie – w wybrane przez siebie miejsca, które wydają ci się być najodpowiedniejsze. Niech Twój najbliższy zobaczy docelowy ośrodek, a całą wyprawę potraktuje jako wycieczkę, która pomoże zapoznać się z budynkiem, opiekunami, pełną ofertą. Dom Seniora Magdalenka (https://magdalenka.org/oferta-dlugoterminowa-calodobowa/) zapewnia zajęcia terapeutyczne, udostępnia prywatną kapliczkę, oferuje całodobową pomoc i wsparcie. Niech Twój bliski pozna te możliwości „od środka”, oglądając tym samym życie innych podopiecznych. Uprzedź, że jest to tylko wizyta zapoznawcza, po której chętnie porozmawiasz i wymienisz swoje opinie.
Jeśli członek twojej rodziny ma ograniczone zasoby poznawcze – po wizycie jeszcze raz przedstaw wszystkie możliwości, powiedz jakie zalety ma ośrodek i daj mu przestrzeń do obcowania z tymi informacjami.

Okaż wsparcie

Przez cały etap rozmów i przygotowań okaż wsparcie i zrozumienie – zarówno dla całej sytuacji, jak i do nabytych przyzwyczajeń, które posiada Twój najbliższy. Stwórz mu przestrzeń, dzięki której będzie mógł poczuć się jak w domu – pomóż mu się spakować, pokaż jakie elementy może mieć w swoim pokoju, zapewnij mu ulubione przedmioty, które stworzą bezpieczną i spokojną oazę. Nie naciskaj, nie oceniaj, nie stawiaj pod ścianą, nie szantażuj emocjonalnie. Bądź wsparciem, ostoją i „empatycznym filarem”, do którego zawsze może się zwrócić w przypadku pytań lub wątpliwości.

Dodaj komentarz