Siniaki i krwiaki podskórne – skąd się biorą?


Siniaki i krwiaki podskórne – skąd się biorą?

Podbiegnięcie krwawe, potocznie nazywane siniakiem, różni się od krwiaka pod względem struktury oraz efektów, w jaki sposób oddziałuje na okoliczne tkanki. Krwiak podskórny to uciskający okoliczne struktury zbiornik krwi, natomiast siniak to struktura o bardziej rozlanym charakterze. Zarówno krwiak, jak i siniak, powstają na drodze wynaczynienia krwi z naczyń żylnych, włosowatych lub tętniczych. Pojawianie się tych struktur zazwyczaj świadczy o niedawnym urazie mechanicznym.

W jaki sposób powstają krwiaki?

Powstawanie krwiaków podskórnych zazwyczaj pojawia się w przypadku:

  • Uszkodzenia tkanki (mięśnia lub tkanki podskórnej) w sposób bezpośredni przy urazie lub w przypadku miejscowo działającej siły mechanicznej.
  • Niebezpośrednie uszkodzenie tkanki – nadmierne odciągnięcie kończyny lub ścięgna może skutkować uszkodzeniem naczyń krwionośnych, co wpływa na wynaczynienie krwi i powstanie krwiaka lub siniaka.

W przypadku obu typów urazów dochodzi do uszkodzenia miejscowych naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstania krwiaka lub siniaka. Objaw chełbotania odróżnia podbiegnięcie krwawe od krwiaka podskórnego.

Krwiaki są najczęściej skutkiem urazów sportowych. Uprawianie popularnych, kontaktowych sportów, takich jak piłka nożna, wiąże się z pojawianiem się podbiegnięć krwawych. Należy jednak pamiętać, że rekreacyjne uprawianie sportów jest wysoce zalecane w prewencji wielu groźnych chorób cywilizacyjnych. Często pojawiające się siniaki lub krwiaki w trakcie uprawiania wysiłku fizycznego mogą być jedynie skutkiem drobnych urazów. Należy jednak zwracać na nie uwagę, aby nie zaniedbać możliwości wykrycia problemów z krzepnięciem krwi. Wrodzone niedobory czynników krzepnięcia czy uszkodzenie wątroby to najczęstsze przykłady pojawienia się problemów z niewystarczającym krzepnięciem krwi.  

Jak radzić sobie z siniakami i krwiakami?

Podbiegnięcie krwawe oraz krwiaki to zazwyczaj stany, które nie są niebezpieczne. W warunkach fizjologicznych zmiany ulegają naturalnemu procesowi wchłaniania i zanikania. Morfologia zmian jest dynamiczna, przechodzi przez fazy charakteryzujące się zmianami barwy. Wynaczyniona krew jest czerwona, zmienia jednak swoją barwę w siną, aby ostatecznie osiągnąć brunatno-żółty kolor. Naturalnie postępujące procesy rozkładu hemoglobiny, barwnika krwi, powodują widoczne zmiany koloru.

Aby zapobiegać powstaniu krwiaka, należy zastosować leczenie już w momencie urazu. Schemat PRICE to popularny sposób na zaopatrzenie tkanki w chwili powstania kontuzji. Akronim rozwija się jako: protection, rest, ice, compresion, elevation, czyli po polsku ochrona przed następnymi urazami, odpoczynek, obłożenie lodem, ucisk oraz uniesienie kończyny. Ostatnio postuluje się nad zamianą punktu schematu mówiącego o odpoczynku. Uważa się, że ograniczony wysiłek fizyczny i próby delikatnego rozruszania mięśnia zwiększają tempo wchłaniania wynaczynionej krwi. Aby przyspieszyć proces wchłaniania krwiaka, warto na nieuszkodzoną skórę zastosować miejscowo żel heparynowy Lioton 1000.

Krwiaki i siniaki zwykle nie są stanem zagrożenia zdrowia. Należy jednak obserwować zmiany i reagować w przypadku niepokojących objawów. W przypadku zaniepokojenia swoim stanem zdrowia zawsze wskazana jest konsultacja lekarska.

Dodaj komentarz