Skleroterapia – jej rodzaje, zasady wykonywania oraz skuteczność


Skleroterapia - jej rodzaje, zasady wykonywania oraz skuteczność
Skleroterapia to zabieg, dzięki któremu możliwe jest skuteczne leczenie żylaków oraz likwidacja tzw. pajączków (czyli poszerzeń żylnych), bez względu na ich odmianę. Jest to metoda leczenia znana od wielu lat, która zapewnia nie tylko odpowiedni efekt kosmetyczny, ale również leczniczy, przeciwdziałając pojawianiu się tego typu problemów w przyszłości. Zabiegowi skleroterapii poddają się rokrocznie miliony osób na całym świecie (głównie kobiet, które mają zwykle większe problemy odpowiednim ukrwieniem kończyn dolnych). Jest on również bardzo popularny w Polsce.

Rodzaje skleroterapii

Istnieje kilka zasadniczych odmian skleroterapii, dzięki którym w skuteczny sposób można zlikwidować żylaki lub pajączki. Oprócz skleroterapii tradycyjnej, warto jest wymienić także skleroterapię piankową, mikroskleroterapię oraz skleroterapię z wykorzystaniem oświetlacza naczyniowego. Skleroterapia tradycyjna polega na wstrzyknięciu do żyły roztworu sklerotyzującego, a skleroterapia piankowa – na umieszczeniu w niej specjalnej pianki, której atutem jest to, że lepiej reaguje ona na śródbłonek (czyli na wnętrze naczynia) niż klasyczny roztwór, przez co można nią leczyć z powodzeniem nieco większe zmiany żylne. Jeśli chodzi o mikroskleroterapię, ukierunkowana jest ona z kolei na małe żyłki. Za pomocą cienkich igieł insulinowych wstrzykuje się do nich, co 2-3 cm, środek obliterujący. Bardzo ważnym atutem tej odmiany zabiegu, jest jej bezbolesność dla pacjenta. Ostatnia z metod skleroterapii, czyli skleroterapia z wykorzystaniem oświetlacza naczyniowego, polega na oświetlaniu zmian żylnych specjalną odmianą światła. Dzięki tej metodzie skleroterapii możliwe jest zlokalizowanie i zamknięcie sieci naczyń żylnych znajdujących się na głębokości nawet 1 cm, bez konieczności aplikowania leku za pomocą igły. Jest to więc najmniej inwazyjna metoda radzenia sobie z pajączkami lub z żylakami.

Kto wykonuje zabieg skleroterapii?

Zabiegi skleroterapii wykonywane są przez wykwalifikowanych lekarzy – specjalistów z zakresu chirurgii ogólnej oraz naczyniowej. Dzięki ich szerokiej wiedzy w tym zakresie możliwe jest osiągnięcie niezwykle satysfakcjonujących efektów, niezależnie od tego, jak bardzo duże są zmiany na kończynach dolnych.

Jak wygląda zabieg skleroterapii?

Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Po wykonaniu badania USG, którego celem jest sprawdzenie wydolności zastawek, żył odpiszczelowych, lekarz przechodzi do właściwego zabiegu przy wykorzystaniu jednej z kilku metod. Zabieg trwa około 20-30 minut. Po wstrzyknięciu do żył odpowiedniej substancji lub po zastosowaniu oświetlacza, dochodzi do ich obkurczenia się oraz do ustania przepływu krwi. Osoba poddana zabiegowi może wrócić do normalnej aktywności już następnego dnia, a efekty zabiegu widoczne są po kilku dniach lub po kilku tygodniach, w zależności od skali problemu, z którym musiał mierzyć się lekarz przeprowadzający zabieg. Trzeba mieć oprócz tego na uwadze to, że istnieje możliwość pojawienia się przebarwień skóry po zabiegu. Znikają one jednak do pół roku po jego wykonaniu.

Skuteczność skleroterapii

Skuteczność skleroterapii jest bardzo wysoka. Szacuje się, że ponad 80% osób poddających się zabiegowi tradycyjnemu i 90% osób poddających się bardziej nowoczesnym zabiegom, skutecznie i trwale pozbywa się żylaków oraz pajączków na kończynach dolnych. Ponadto dzięki rozwojowi metod leczenia, zabiegi skleroterapii nie są już obecnie tak mocno inwazyjne jak kiedyś. Wysoki komfort leczenia sprawia, że coraz więcej osób na nie się decyduje.

Gdzie można wykonać zabieg skleroterapii w Krakowie?

W tak dużym mieście jak Kraków, można znaleźć wiele ośrodków medycznych, które oferują zabiegi skleroterapii. Jednym z nich jest ośrodek medyczny Osteomed (www.osteomed.krakow.pl), który posiada prawie 20-letnie doświadczenie w leczeniu żylaków oraz pajączków. Dzięki doświadczonemu zespołowi i sprzętowi dostępnemu w ośrodku, można mieć pewność, że taki zabieg zostanie wykonany niezwykle precyzyjnie.

Dodaj komentarz