Skurcze w ciąży? – zapobieganie godne polecenia


skurcze w ciąży

Kobiety oczekujące dziecka, zwłaszcza te, które ciążę przeżywają po raz pierwszy, bardzo czujnie łowią każdy sygnał organizmu. Niektóre z tych sygnałów bywają tak wyraziste, że przyprawiają oczekujące młode matki o wiele nerwów i stresu, bywa że zupełnie niepotrzebnego. Ale warto ufać intuicji – jeżeli organizm daje niepokojące sygnały, należy szybko upewnić się, czy owe symptomy są rzeczywiście groźne czy też nie. I w miarę możliwości oraz zaleceń lekarza – niwelować to, co może być niebezpieczne. A do takich potencjalnych niebezpieczeństw należy zaliczyć skurcze.

Skurcze a ciąża – bez paniki!

Skurcze w ciąży są częstym zjawiskiem. I nie da się temu zaprzeczyć, podobnie jak i temu, że niektóre z nich mogą być niebezpieczne. Ale jest cała mnogość skurczy i bólów, których nie trzeba się obawiać. I tu weźmy pod uwagę, np. skurcze Braxtona Hicsa czy Alvareza – zarówno jedne, jak i drugie służą przygotowaniu organizmu matki na to, czego spodziewać się może przy porodzie i nie muszą budzić powodów do niepokoju. Innym jeszcze rodzajem „bezpiecznych” skurczy są też te zwane „przepowiadającymi”. Ich celem jest m.in., wstawianie główki dziecka w kanał rodny (wtedy zwie się te skurcze wstawiającymi). Jednakże odróżnienie wyżej wymienionych skurczy, od tych potencjalnie niebezpiecznych, nie jest takie proste.

Kiedy można zacząć się stresować?

Jeżeli ból atakuje nas z nagła i występuje z niespotykaną wcześniej intensywnością oraz dodatkowymi niepokojącymi symptomami, takimi jak np. plamienie, krwawienia – nie ma chwili do stracenia. Trzeba szukać odpowiedzi na pytanie o źródło skurczy u lekarza. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze istnieje bowiem spore niebezpieczeństwo utraty ciąży. Najbardziej fatalnym następstwem pojawienia się niebezpiecznych skurczy jest utrata nadziei na odratowanie dziecka – na tym etapie ono jeszcze nie jest gotowe żyć poza organizmem matki. Ciężarne powinny zatem bacznie obserwować, czy ból nie pojawia się w pachwinach lub dole krzyża, gdyż to takie sygnały zwykle poprzedzają poród. Prawdopodobnie opiekujący się kobietą ciężarną położnik zaleci wyciszenie powtarzających się skurczy farmakologicznie.

Zapobieganie niebezpiecznym skurczom

Na szczęście kuracja wyciszająca skurcze niebezpieczne podczas ciąży nie jest trudna do zaaplikowania, nawet samodzielnie. Ginekolodzy na wyciszenie bólów zalecają, stosowane z wielkim powodzeniem od lat, preparaty będące pochodną drotaweryny, czyli powszechnie znaną No-Spę. Posiada ona bowiem cenne właściwości rozkurczające i działa w szerokim spektrum. Stąd rozliczne zastosowania tego leku.

Kobiety w ciąży jednak przede wszystkim kojarzą tę malutką tabletkę, jako prawdziwie wielki dar ulgi – oczywiście nie tylko fizycznej. No-Spa zatem stała się lekiem profilaktycznie nawet znajdującym się w apteczkach przyszłych mam.

Zapoznaj się w ulotką i dowiedz się o stosowaniu No-Spy w ciąży na http://www.no-spa.pl/download/No-Spa_Max_08.2012.pdf

Dodaj komentarz