Skuteczne sposoby na wzdęcia


Wzdęcia

Co trzeci człowiek ma problem z wzdęciami. A większość z tych, którzy się z tą przypadłością zmagają to kobiety. Dlaczego? Bo organizm kobiety jest nieco inaczej zbudowany – nacisk na przewód pokarmowy jest większy, w efekcie w jelicie gromadzi się więcej gazów, które powodują nieprzyjemne wzdęcia. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego akumulują się gazy?

Jedną z najważniejszych, współczesnych przyczyn jest pośpiech. Szybkie jedzenie, przełykanie dużych kęsów a przy okazji powietrza prowadzą do zwiększenia gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Można powiedzieć: same jesteśmy sobie winne.
Także same posiłki mogą sprzyjać wzdęciom. Nieprzypadkowo z produkcją gazów kojarzy się na przykład fasola. Rośliny strączkowe, takie jak groch czy fasola, ale też kapusta i kalafior rozpychają przewód pokarmowy.

Jeśli w jedzeniu jest dużo węglowodanów ulegających fermentacji, gazów jest zwyczajnie więcej. Tak działają potrawy tłuste i bogate w białka. A także – uwaga – napoje gazowane!

Uwaga: ciąża!

Na wzdęcia narażone są w szczególności kobiety w ciąży. I nie chodzi tutaj o jakieś uprzedzenia, a o anatomię.
W ciąży następują zaburzenia hormonalne. Do tego dochodzi zmiana ułożenia niektórych narządów. W sumie efektem jest dłuższy czas zalegania jedzenia w przewodzie pokarmowym. Co przekłada się na większą produkcję gazów.

Leki, które powodują wzdęcia

Swoje robią też niektóre leki. W szczególności gazopędnie mogą działać różnego rodzaju preparaty przepisywane przez lekarzy na cukrzycę czy nadciśnienie. Oczywiście, nie należy w takiej sytuacji rezygnować z terapii, ale wyjaśnić prowadzącemu lekarzowi, że pojawiły się wzdęcia.

Preparaty na wzdęcia

Kiedy zmiana diety nie wystarczy, warto sięgnąć po leki na wzdęcia. Ich działanie sprowadza się w dużej mierze do obniżania napięcia powierzchniowego powstających w jelitach pęcherzyków gazów. W ten sposób bańki są jakby rozdrabniane na mniejsze, co ułatwia ich przyswajanie przez organizm.

Jednym z najpopularniejszych preparatów na wzdęcia jest espunisan. Sprawdza się nie tylko przy nadprodukcji gazów, ale także kolkach.

Sięgnij po zioła

Na wzdęcia pomagają także niektóre zioła. Prym wiedzie tutaj nie zawsze lubiany kminek. Ponieważ działa rozkurczowo, przygotowywane na jego bazie napary łagodzą objawy wzdęć. Podobne działanie ma szałwia.
Nie należy zapominać o mięcie, która usprawnia pracę jelit. Dodatkowo działa wiatropędnie, przez co pomaga pozbyć się nagromadzonych gazów. Trawienie wspomaga także napar z kopru włoskiego.
Niezależnie od stosowanej metody na wzdęcia nie należy zapominać o przyczynach. Eliminacja jedzenia sprzyjającego produkcji gazów powinna być priorytetem. Trzeba też jeść wolniej i dokładniej gryźć pokarmy. Dzięki temu wzdęcia będą zdarzały się rzadziej.

Ilustracja: Lauri Koski / http://www.freeimages.com/photo/578532

Współpraca:
tekst zrealizowano przy wsparciu specjalistów z apteki Cefarm24.pl.

Dodaj komentarz