Skuteczne wspomaganie funkcjonowania wątroby


Skuteczne wspomaganie funkcjonowania wątroby
Wątroba to największy gruczoł trawienny, w którego wnętrzu zachodzi niemalże tysiące reakcji metabolicznych. Spełnia ponad 500 różnorodnych funkcji, a do tego jest narządem o dużej rezerwie czynnościowej, ponieważ usunięcie nawet 70% wątroby, nie prowadzi do występowania objawów niewydolności metabolicznej. Mówimy o narządzie, którego funkcji nie jest w stanie przejąć żaden inny, dlatego zachowanie prawidłowych funkcji jest niezwykle istotne. Jak jednak wspomagać pracę wątroby, która zmaga się z nadmiarem toksyn i nie tylko?

Poznajemy wątrobę i jej funkcje

Wątroba odpowiada za metabolizowanie aminokwasów, węglowodanów oraz puryn. Jest odpowiedzialna za neutralizację toksyn, a także filtrację krwi. Stanowi magazyn dla glikogenu, tłuszczy, żelaza i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dzięki wątrobie w organizmie zostaje zachowana równowaga kwasowo-zasadowa, proces termoregulacji przebiega sprawnie, a do tego narząd ten bierze udział w prawidłowej odpowiedzi immunologicznej.

Liczba spełnianych funkcji wskazuje na wagę – nie tę fizyczną – tegoż narządu. Z kolei każdego dnia, wiele czynników ma wpływ na to, że wątroba ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem i wymaga wspomagania, nie tylko poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Niezbędnych jest wiele substancji, które pozwalają na sprawną regenerację i zachowanie poszczególnych ról. Do wyboru jest szereg środków medycznych, suplementów czy preparatów uzupełnionych o stosowne składniki, jak Hepatil. Tabletki na wątrobę to jednak nie wszystko, bowiem liczy się codzienny jadłospis oraz uwaga skierowana na przyjmowane leki.

Negatywny wpływ na hepatocyty, czyli komórki wątroby, mają używki, w tym palenie papierosów i spożywanie alkoholu, regularnie, w ilościach powyżej 80 g na dobę. Do tego przyjmowanie niektórych leków, a także codzienna dieta obfitująca w ciężkostrawne potrawy. Nie bez znaczenia pozostają zaburzenia żywieniowe, czyli przejadanie się, ale i głodzenie. Jak zatem skutecznie wspomagać funkcjonowanie wątroby?

Tabletki na wątrobę – co powinny zawierać w swoim składzie?

Zacznijmy od propozycji, po którą sięgamy najchętniej i stosunkowo często, bo nie wymaga podejmowania jakiegokolwiek wysiłku, a kończy się na wyborze właściwego produktu, jaki stanowią tabletki na wątrobę. Preparatów mających na celu wspomóc funkcjonowanie i regenerację wątroby jest sporo, jednak warto wiedzieć, jaki skład sprawdza się najlepiej. Przykładem może być suplement diety Hepatil, o którym najważniejsze informacje znajdują się pod adresem http://www.hepatil.com/produkty/hepatil.

Kluczową rolę w funkcjonowaniu wątroby odgrywają fosfolipidy, które będąc składnikami wszystkich błon biologicznych organizmu człowieka, a także istotnym składnikiem żółci, są w stanie przyspieszyć procesy regeneracyjne błon komórkowych. Dla wątroby to o tyle ważne, iż właśnie narząd ten zmaga się nierzadko z ubytkami w obrębie błon komórkowych.

Kolejny niezbędny składnik to cholina, dzięki której wątroba zachowuje właściwy metabolizm tłuszczów. We wspomaganiu wątroby niebagatelną rolę odgrywają zioła. Poleca się łopian, korzeń mniszka lekarskiego, ostropest plamisty, ale i ekstrakt z ziela karczocha, który znajduje się w składzie suplementu diety Hepatil complex. Mowa o preparacie bazującym także na innych składnikach, w tym witaminach ważnych dla wątroby, a o tym, jakie to są witaminy i ile korzyści przynoszą wspomnianemu narządowi, można poczytać na stronie http://www.hepatil.com/files/hepatil_complex.pdf.

Wracając na chwilę do tematu choliny i suplementu Hepatil: skład, w jakim znalazło się na nią miejsce, to kwestia nie tylko wspomagania wątroby. Cholina jest także prekursorem acetylocholiny wpływającej na pracę układu nerwowego. Jej obecność jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania kwasu foliowego. Ma zatem znaczenie dla większej liczby funkcji, aniżeli jedynie tych przypisanych wątrobie.

Wsparcie chorej wątroby

Nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej oraz wspomniane używki czy stosowanie leków, wpływają na powstawanie rozmaitych schorzeń. Gdy choroba już zajęła wątrobę, liczy się nie tylko stosowanie suplementów diety, ale przede wszystkim prawidłowa diagnoza, wdrożenie stosownego leczenia i zmiana nawyków żywieniowych na stałe. Połączenie wszystkich elementów terapeutycznych, pozwala poprawić jakość codziennego życia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/jak-wspomagac-watrobe.html#close
  • https://www.sw.gov.pl/assets/74/85/60/7f47ba721664a364cd57d0f447bf255bfa055ee7.pdf
  • http://www.szpitalslaski.pl/images/pliki/prosalute/dieta_w_chorobach_watroby.pdf
  • https://www.pfm.pl/baza_chorob/choroby-ukladu-pokarmowego/rola-watroby-dla-zdrowia/946
  • http://longevitas.pl/cholina-czym-czego-nam-potrzebna/

Dodaj komentarz