Soczewki kontaktowe – najpopularniejsze fakty i mity na temat ich używania


Soczewki kontaktowe - najpopularniejsze fakty i mity na temat ich używania
Choć soczewki kontaktowe są wygodniejsze niż okulary, wciąż krąży na ich temat wiele mitów, które skutecznie odstraszają niektóre osoby przed próbą korzystania z tego produktu. W poniższym zestawieniu przedstawiamy najczęściej powielane błędne informacje, a także te całkiem prawdziwe, dzięki czemu twoja wiedza o soczewkach może się znacznie powiększyć.

1. Czy soczewka może się “zgubić” lub przykleić do oka?
2. Czy soczewka może zadrapać oko?
3. Pielęgnacja – trudna czy łatwa?
4. Z przerwą czy bez?
5. Czy soczewki są dobre dla osób dojrzałych i starszych?

Czy soczewka może się “zgubić” lub przykleić do oka?

Częstym mitem na temat korzystania z soczewek jest ten, gdzie soczewka “wędruje” na tył gałki ocznej. Z czysto fizycznego punktu widzenia jest to niemożliwe – nasze oczy nie działają, jak łożysko kulkowe, a są przytwierdzone do innych tkanek. Oko okrywa specjalna membrana, która uniemożliwia przedostanie się czegokolwiek za oko, chyba że zostanie ona naruszona. Soczewki są jednak produktem miękkim i delikatnym i same z siebie nie są w stanie uszkodzić naszego oka w ten sposób. Ten zamiennik okularów nie jest w stanie również przykleić się do powierzchni oka, o ile wykorzystujemy je zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami naszego okulisty.

Czy soczewka może zadrapać oko?

Uczucie podrażnienia przy okazji korzystania z soczewek jest możliwe. Zazwyczaj wynika to z nieprawidłowego dostosowania produktu do naszych potrzeb lub używania go niezgodnie z zaleceniami. Istnieją też osoby, które po prostu nie mogą nosić soczewek ze względu np. na suche oczy, jednak ta grupa jest stosunkowo nieduża. Więcej na temat tego, jak dbać o swoje oczy i soczewki dowiesz się pod adresem https://www.twojesoczewki.com/23-soczewki-kontaktowe.

Pielęgnacja – trudna czy łatwa?

Wiele osób nie korzysta z soczewek w obawie o to, że trudno jest o nie dbać. W rzeczywistości jest to jednak bardzo proste, szczególnie w przypadku soczewek jednodniowych – te bowiem po prostu wyrzuca się po wykorzystaniu. W przypadku produktów przeznaczonych do użytkowania na dłuższy czas potrzebujemy z kolei odpowiedniego pojemniczka, specjalnego płynu do soczewek i odrobiny cierpliwości, aby nabrać wprawy w dbaniu o nie. Aby dowiedzieć się, jak dokładnie dbać o soczewki, warto odwiedzić stronę twojesoczewki.com.

Z przerwą czy bez?

Kolejną wątpliwością przy korzystaniu z soczewek jest ilość czasu, jaką powinniśmy przeznaczyć na ich używanie. Czy możemy nosić je przez cały czas, czy jednak powinniśmy dawać oczom odpocząć? Cóż, nowoczesne soczewki są wykonywane z miękkich, delikatnych materiałów które przepuszczają tlen, więc mogą być noszone przez długi czas. Jeżeli nasz okulista nie zastrzeże inaczej, możemy korzystać z soczewek codziennie, jednak dobrze jest zdejmować je na noc, chociażby po to, aby móc umieścić je w płynie czyszczącym na noc.

Czy soczewki są dobre dla osób dojrzałych i starszych?

Innym dość popularnym mitem jest twierdzenie, że osoby powyżej 40. roku życia nie powinny korzystać z soczewek. Jest to nieprawdą – ten zamiennik okularów możemy nosić w każdym wieku, także wtedy gdy mamy problem z czytaniem z bliska, np. wynikającą z wieku prezbiopię. W takiej sytuacji soczewki są wręcz dużo wygodniejsze od okularów, ponieważ nie wymagają ciągłej zmiany jednej pary na drugą, a zapewniają ostrość widzenia przez cały dzień i z każdej odległości.

Soczewki kontaktowe są wygodną i bezpieczną alternatywą dla okularów. Niezależnie od tego, czy nosimy je na stałe, czy tylko od czasu do czasu, warto weryfikować każdą informację na ich temat, aby nikt nie był w stanie wprowadzić nas w błąd.

Dodaj komentarz