Soczewki vs Okulary – za i przeciw


Soczewki vs Okulary – za i przeciw
Soczewki kontaktowe, jak i okulary to sposoby na korekcję większości wad wzroku. Wybór zależy tylko od Ciebie, tego jaki prowadzisz tryb życia i co jest dla Ciebie wygodniejsze, obie metody na poprawę wzroku są dobre, a najbardziej odpowiednie jest ich wymienne stosowanie w zależności od potrzeb i okazji.

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Gdy soczewki kontaktowe wchodziły na rynek były produktem drogim i wymagały większych nakładów pieniężnych niż okulary, w dodatku nie obejmowały za wielu wad wzroku. Wraz z postępem technologii oraz popytem to się zmieniło, sklepy optyczne, zarówno te stacjonarne, jak i internetowe oferują ten produkt w przystępnych cenach – dzienny koszt, przykładowo soczewek miesięcznych, to około 1 zł.

Na temat soczewek kontaktowych powstało wiele mitów, tworzonych przede wszystkim przez osoby, które nie miały ich nigdy na oczach. Do niektórych z nich należą:

1. Soczewki są gorsze od okularów.

Kwestia sporna, jednak w niektórych przypadkach soczewki są nawet lepsze, gdyż przylegająca do oka soczewka kontaktowa koryguje wzrok już na poziomie oka, a w okularach dopiero około 1-2 cm od narządu wzroku. Okulary poruszają się wraz z ruchami głowy, soczewki poprzez ruchy gałki ocznej, więc pozwalają na całkowite widzenie obwodowe, a szersze pole widzenia zapobiega powstawaniu martwych punktów.

Soczewka

2. Soczewki kontaktowe mogą dostać się za oko.

Jest to mit związany ze strachem przed włożeniem sobie czegoś do oka, popularny wśród osób, które nigdy soczewek nie nosiły. Sam proces nakładania soczewek z początku bywa nieprzyjemny, lecz wraz z wprawą i przyzwyczajeniem staje się zwykłą, codzienną czynnością, wykonywaną w ciągu chwili.

3. Osoby ze starczowzrocznością oraz astygmatyzmem nie mogą nosić soczewek.

W przypadku starczowzroczności zaleca się okulary ze zdolnością do progresywności, ale obecne na rynku nowoczesne soczewki też już posiadają tę zdolność. Natomiast jeśli chodzi o astygmatyzm to funkcjonują na rynku, nieco droższe od soczewek sferycznych, soczewki toryczne.

4. Soczewki wysuszają wzrok i nie można ich nosić w nocy.

Gdy soczewki kontaktowe wchodziły na rynek były wytwarzane w formie hydrożelowej, która słabiej przepuszczała tlen do rogówki tym samym podrażniając oczy. Najnowsze soczewki z materiału hydrożelowo – silikonowego są wodolubne oraz w prawie 100 % przepuszczają tlen. Co do noszenia soczewek w nocy, to istnieją produkty day&night, które można nosić do 6 dni bez zdejmowania na noc z oczu.

Natomiast jeśli chodzi o ewidentne plusy noszenia soczewek to są one: lekkie; nie tłuką się; na ich powierzchni nie tworzą się odblaski; łatwiejsza staje się zmiana własnego wyglądu, bez zastanawiania się nad dopasowaniem go do np. okularów; nie ocierają nosa i oczu.

Największym minusem soczewek jest ich krótkotrwałość oraz potrzeba posiadania okularów w zapasie, bo po pierwsze: gdy już zdejmiemy wieczorem soczewki to i tak będziemy stosowali okulary, a po drugie trzeba dać oczom chociaż dzień w tygodniu na odpoczynek od soczewek.

Ciemne okulary

Dlaczego warto nosić okulary?

Okulary są oczywiście starszą technologią korekcji wzroku niż soczewki kontaktowe, a dziś też wielkim przejawem mody. Okulary przestały być obciachem i nie noszą ich tylko ludzie z wadami wzroku. Nosi je każdy kto chce się w jakiś sposób wyróżnić oraz nabrać unikalnego stylu. Istnieje ogromna ilość modeli oprawek okularów, które można dobrać indywidualnie pod siebie. Wiele osób decyduje się na okulary właśnie tylko z tego powodu, że dobrze w nich wyglądają.

 

Wybór między okularami, a soczewkami to jak wybór między psem lub kotem, Androidem czy iOS’a, jest to wybór subiektywny. Najlepszym sposobem na rozstrzygnięcie tego dylematu jest stosowanie obu narzędzi poprawy wzroku zamiennie, w zależności od potrzeb, ochoty, nastroju, wyglądu.

S24
Soczewek kontaktowych i płynów do pielęgnacji szukaj na soczewki24.pl.

Dodaj komentarz