Sok noni – naturalny lek wspomagający leczenie depresji


Sok noni – naturalny lek wspomagający leczenie depresji
Świat nauki coraz chętniej zwraca się w kierunku naturalnych metod leczenia, by tam szukać inspiracji, ale także potwierdzać działanie metod stosowanych od wieków. Jedną z naturalnych metod, która zainteresowała naukowców ze względu na swoje niezwykłe właściwości jest sok z noni.

Noni to popularna nazwa morwy indyjskiej, krzewu pochodzącego z wysp Pacyfiku oraz południowo-wschodniej Azji. Mieszkańcy tamtych terenów znają i wykorzystują tę roślinę od wieków na wiele różnych dolegliwości. Szczególnie cenione są jednak owoce noni, z których wyciska się sok. Polinezyjczycy stosują noni m.in. na bóle brzucha oraz mięśniowo-stawowe,  gorączkę, oparzenia, zmęczenie, alergie – sok z morwy indyjskiej jest zresztą przez nich nazywany „aspiryną przyszłości”. Czy jednak roślina ta faktycznie posiada takie cudowne właściwości, jak przypisują im mieszkańcy wysp Pacyfiku?

Owoc noni

Badania naukowe

Pierwszą osobą, którą zainteresowała się działaniem soku noni był Oscar Levand z Uniwersytetu Hawajskiego, który w roku 1963 potwierdził działanie bakteriobójcze napoju na wiele szczepów bakterii, w tym E.coli,  Samonella typhosa, Pseudomanas aerginosa, Proteus morganii, Staphylycous auerus, Balillicus subtilis i niektóre  Shigella. Oznacza to, że stosowanie soku może wspomagać kurację antybiotykową. W 2008 roku uczeni z University of Hawaii przeprowadzili badania mające potwierdzić, czy zawarty w noni związek – damnacanthal – faktycznie może hamować proces namnażania się komórek rakowych. Okazało się, że u pacjentów z chorobą nowotworową, którym podawano umiarkowaną dawkę ekstraktu, jakość życia znacznie się poprawiła. Jednak pacjenci, których dawka była wyższa o około 50% odczuwali dużo gorsze samopoczucie. Oznacza to, że sok nie może być przyjmowany w zbyt dużej dawce – lekarze i naturopaci zalecają przyjmować dziennie 40 ml soku.

Noni a depresja

Czy sok noni może jednak pomóc przy walce z depresją? Okazuje się, że tak – ze względu na zawartość kseroniny i prokseroniny, alkaloidów wpływających na produkcję hormonów i wzmacniających system immunologiczny. Przede wszystkim zwiększają one produkcję endorfin, tzw. hormonów szczęścia, które odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Ponadto sok zwiększa więzi międzykomórkowe, a to oznacza, że nasze tkanki nerwowe są zregenerowane. Skuteczność działania potwierdzają liczni pacjenci, którym sok noni pomógł.

Neurony

Dawkowanie i przeciwwskazania

„Noni” dosłownie oznacza „wmieszać w coś” – zauważono, że sok noni może być podawany z innymi lekami i poprawia ich działanie. Jak już wspomnieliśmy, dzienna dawka to ok. 40ml. Powinna być ona podawana na czczo, przed poranną kawą czy herbatą. Aby zauważyć pierwsze efekty, musimy poczekać około 3 miesięcy, podczas których nasze komórki mają czas, by się zregenerować. Optymalne efekty powinny się pojawić po pół roku terapii. Jednak należy zwrócić uwagę, że noni nie może być podawane dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym, a także osobom z chorobami wątroby, nerek, a także zaburzeniami rytmu serca i hiperkalemią.

 

Sok noni można kupić tutaj: https://www.suplementybio.pl/

Dodaj komentarz