Spirometria przy astmie. Jak przygotować się do badania?


Spirometria przy astmie
Jedną z najczęstszych chorób dróg oddechowych jest astma oskrzelowa. W Polsce, ponad 5% społeczeństwa doświadcza nieprzyjemnych objawów tego schorzenia, którego podstawą jest przewlekły proces zapalny i nadreaktywność oskrzeli, co w konsekwencji prowadzi do napadów duszności, świszczącego oddechu, kaszlu i uczucia ściskania w klatce piersiowej. W diagnostyce i monitorowaniu tego schorzenia ważną rolę odgrywa spirometria, należąca do czynnościowych badań układu oddechowego.

Spirometria pomaga rozpoznać astmę,  kontrolować jej przebieg oraz oceniać skuteczność leczenia

Wśród kryteriów rozpoznania astmy, poza charakterystycznym wywiadem chorobowym i objawami, znajdują się opisane przez GINA (Global Initiative for Asthma), odchylenia w wynikach badań czynnościowych płuc, pozwalające stwierdzić ograniczenie i zmienność przepływu powietrza wydychanego w drogach oddechowych. Znakomitą większość wspomnianych parametrów otrzymuje się wykonując badanie spirometryczne:

  • 1) podstawowe,
  • 2) podczas tzw. próby rozkurczowej, a więc po inhalacji leku rozkurczającego oskrzela,
  • 3) podczas próby prowokacyjnej, w której pod wpływem wysiłku, bądź po inhalacji odpowiedniego leku, wywoływany jest skurcz oskrzeli.

Poza czasem rozpoznawania choroby, kontrolne badania spirometryczne zaleca się wykonać po upływie 3-6 miesięcy od postawienia diagnozy, a następnie okresowo, zwykle raz do roku. Spirometria to jedno z wielu badań będących w ofercie Medi Partner.

Przygotowanie do badania

Tak jak w przypadku wszystkich badań w medycynie, tak i w przypadku spirometrii, aby uzyskany wynik był wiarygodny, pacjent musi się wcześniej odpowiednio przygotować. Warto zapamiętać sobie kilka wskazówek, do których należy się zastosować, aby z powodu niewłaściwego przygotowania nie przepadł nam wyznaczony termin badania, a otrzymany wynik mógł posłużyć w diagnostyce lub kontroli przebiegu choroby.

  1. Palenie tytoniu. Chociaż w prewencji powikłań związanych z paleniem papierosów, dotyczących układu oddechowego i krążenia, zaleca się całkowite rzucenie palenia, wielu pacjentów się do tego nie stosuje. W przypadku badania spirometrycznego konieczne jest powstrzymanie się od palenia tytoniu przez co najmniej 24 godziny przed badaniem.
  2. Wysiłek fizyczny. Ponieważ skurcz oskrzeli często pojawia się pod wpływem wysiłku fizycznego, bezpośrednio przed wykonaniem spirometrii należy odpocząć przez 30 minut. Warto zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu, by nie musieć podbiegać z autobusu do przychodni, czy też w przypadku konieczności skorzystania ze schodów, móc spokojnie posiedzieć przed badaniem w poczekalni.
  3. Dieta. Przed wykonaniem spirometrii nie trzeba na szczęście stosować jakiejś szczególnej diety. Należy jednak pamiętać, by na 2 godziny przed badaniem nie spożyć obfitego posiłku, a przez 4 godziny poprzedzające testy, powstrzymać się od spożywania alkoholu. Warto też zrezygnować z gazowanych napojów.
  4. Ubiór. Spirometria jest badaniem, które wymaga od pacjenta sporego zaangażowania oddechowego. Ubiór, który będziemy mieć na sobie w trakcie testów nie może ograniczać ruchów w obrębie klatki piersiowej i brzucha. Odpadają więc wszelkie mocno dopasowane spodnie, czy ubrania ściśle przylegające do ciała, wykonane z nierozciągliwych materiałów, ciasno zapięte paski czy nawet u panów zawiązane krawaty, a u pań naszyjniki. Dobrym pomysłem jest założenie luźnego, czy wręcz sportowego stroju, a dla pań, włożenie butów na płaskim obcasie.
  5. Leki. Nierzadko, przygotowując się do wykonania spirometrii, jesteśmy w trakcie zażywania leków przeciwastmatycznych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest poradzenie się lekarza, które leki i na jaki czas przed badaniem należy odstawić. Zalecenia co do czasu są bowiem różne dla różnych leków i tak w przypadku krótko działających beta2-mimetyków wziewnych, wystarczy nie stosować ich przez 8 godzin poprzedzających badanie, dla długo działających beta2-mimetyków czas ten wynosi 24 godziny, ale już długo działające leki przeciwcholinergiczne wymagają odstawienia na 3-7 dni przed badaniem. Ponieważ w astmie znajduje zastosowanie cała gama przeróżnych grup leków, określenie co do konieczności przerwania ich stosowania przed wykonaniem spirometrii należy pozostawić specjaliście.

Odpowiednie przygotowanie do badania zwiększa bezpieczeństwo terapii

Szanując własny czas i pieniądze, warto dołożyć wszelkich starań, aby wykonywane przez nas badania przeprowadzone były prawidłowo. Z jednej strony będziemy mogli z satysfakcją uznać, że otrzymany wynik jest pewny, z drugiej zaś będziemy zwyczajnie bezpieczniejsi, bowiem przy złym przygotowaniu do badania, kiedy wyniki mogą być zafałszowane, wdrożenie terapii na ich podstawie może się dla nas źle skończyć. Niejednokrotnie potrzeba bardzo niewiele, aby wypełnić wszystkie zalecenia niezbędne do otrzymania wiarygodnego wyniku, w oparciu o który możliwe będzie zastosowanie bezpiecznego i skutecznego leczenia. Przed każdym badaniem więc, także przed spirometrią, w trosce o samych siebie, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie.

Dodaj komentarz