Sposoby na bezbolesną wizytę u dentysty


Sposoby na bezbolesną wizytę u dentysty
Głównym źródłem strachu przed wizytami w gabinecie dentystycznym jest obawa przed bólem, jaki będzie odczuwany podczas zabiegów – zwłaszcza jeśli pacjenta czeka leczenie kanałowe lub ekstrakcja, czyli wyrwanie zęba. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na bezbolesną wizytę u stomatologa.

Leczenie stomatologiczne ma nie boleć

Zasadą uznawaną przez środowisko stomatologiczne jest to, że leczenie zębów w dzisiejszych czasach nie powinno wywoływać dolegliwości bólowych. Co najwyżej pacjent może odczuwać lekki dyskomfort, ale ból można uśmierzyć na szereg różnych sposobów. Istnieją obecnie różnorodne techniki znieczulania pacjentów, z których dentyści swobodnie mogą korzystać, dostosowując je do indywidualnych preferencji każdej osoby, która siada na fotelu dentystycznym.

Rodzaje znieczuleń u dentysty

Zastrzyk ze środkiem miejscowego znieczulenia, gaz rozweselający, a może żel o smaku truskawkowym, który znieczuli leczone miejsce? Dla osób szczególnie obawiających się leczenia u stomatologa lub dla tych, którzy muszą przejść skomplikowany zabieg z zakresu chirurgii dentystycznej, przeznaczone jest znieczulenie ogólne, powszechnie nazywane narkozą.

Leczenie zębów bez bólu to rzeczywistość – nie tylko w gabinetach prywatnych, ale i tych, które mają kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zabiegi dentystyczne mogą odbywać się w znieczuleniu różnego rodzaju. Środki znieczulające można podzielić na kilka rodzajów:

  • Znieczulenia powierzchniowe – bezinwazyjne, które najczęściej stosowane są u dzieci, albo przed wykonaniem niewielkiego zabiegu. Działa przez kilka minut i może być wykorzystane przed wkłuciem igły w dziąsło ze środkiem znieczulającym właściwym. Znieczulenie powierzchniowe może występować w postaci kremu, żelu, specjalnego plastra czy prostego w użyciu aerozolu.
  • Znieczulenie prądem – nazywane znieczuleniem TENS. To nowy typ znieczulenia wykorzystywany w stomatologii, polegający na wprowadzeniu do jamy ustnej pacjenta dwóch elektrod, które porażają dziąsło prądem. Metoda ta nie może być użyta w przypadku pacjentów z rozrusznikiem serca, ponieważ prąd mógłby zakłócić jego pracę.
  • Znieczulenie nasiękowe – to znieczulenie często wykorzystywane w gabinetach dentystycznych. Jest inwazyjne i wymaga wykonania zastrzyku w tkanki, które po kilku minutach są całkowicie pozbawiane czucia. Pacjent może nie czuć nie tylko zęba i dziąsła, ale też języka. Jest to wystarczający środek przeciwbólowy do usuwania zębów czy też leczenia kanałowego. Najczęściej wykorzystywane jest do leczenia zębów górnych.
  • Znieczulenie przewodowe – stosowane do leczenia pozostałych zębów, głównie dolnych trzonowych i przedtrzonowych. Polega ono na podaniu niewielkiej dawki leku przez igłę. Znieczuleniu ulega znaczna część nerwu i wykorzystuje się je do leczenia tylnych zębów żuchwy. Ten typ znieczulenia nie powinien być używany w przypadku osób cierpiących na problemy z krzepnięciem krwi.
  • Znieczulenie śródkostne – wykonywane specjalną igłą, wwiercającą się w kość szczęki lub żuchwy, podawane w głąb kości. Znieczula końcówki nerwów, a do organizmu pacjenta trafia minimalna, aczkolwiek skuteczna dawka leku.
  • Znieczulenie śródwięzadłowe – za pomocą igły podawana jest bardzo mała dawka leku, trafiająca pomiędzy ząb a dziąsło. Igła montowana jest przy tym na ciśnieniowej strzykawce.

Ciekawym sposobem na uspokojenie nerwów pacjenta obawiającego się leczenia dentystycznego jest podanie mu przez maseczkę gazu rozweselającego, czyli podtlenku azotu. Niweluje on skutki stresu, jaki towarzyszy wielu pacjentom w gabinetach dentystycznych.

Środki ostrożności

Nie u każdego pacjenta można zastosować pełną gamę środków znieczulających, ponieważ mogą one być szkodliwe dla tych osób, które cierpią na hemofilię i inne schorzenia związane z niską krzepliwością krwi, choroby wątroby, układu krążenia czy układu oddechowego. Dlatego przed wykonaniem zabiegu dentystycznego stomatolog powinien zostać uprzedzony o chorobach i stanie zdrowia pacjenta, aby właściwie dobrać środek znieczulający.

Artykuł został opracowany przez klinikę stomatologiczną Fabdent znajdującą się w dzielnicy Warszawa-Bemowo. Na stronie fachowydentysta.pl dostępna jest szczegółowa oferta zabiegów dentystycznych

Dodaj komentarz