Sposoby na niedrożne zatoki


Sposoby na niedrożne zatoki

Kiedy w zatokach występuje stan zapalny, zaczynają one wytwarzać wydzielinę. Jej nagromadzenie wywołuje dolegliwości bólowe i nieprzyjemne uczucie ucisku. Wydzielina zatyka ujście zatok, utrudniając oddychanie i przemieszczanie się śluzu. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych metod, które pomogą złagodzić uciążliwą dolegliwość. Poznaj skuteczne sposoby na udrożnienie zatok. Część z nich zakłada użycie środków farmakologicznych, inne uda się zastosować z pomocą składników, które znajdziemy w domu.

Inhalacje na zatoki

W przypadku niedrożności i bólu zatok ulgę przynoszą inhalacje. Zabieg trwający 10-15 minut polega na wdychaniu pary wodnej nosem i wypuszczaniu jej ustami. Do inhalacji przygotowuje się roztwór soli morskiej albo miesza się parującą wodę z ziołami lub olejkami eterycznymi. Mieszankę można wlać do specjalnego inhalatora albo wdychać parę wodną znad miski. W drugim przypadku należy pochylić się nad naczyniem i przykryć głowę ręcznikiem. Podczas inhalacji spokojnie wdycha się parę wodną. Zabieg pomaga udrożnić nos i zatoki, dodatkowo nawilżając śluzówkę. Inhalacje warto powtarzać 2 razy dziennie.

Leki na zatoki bez recepty

W leczeniu zapalenia zatok wykorzystuje się także środki farmakologiczne, głównie leki bez recepty. Do udrożniania i oczyszczania nosa i zatok wykorzystuje się wodę morską w aerozolu. Ułatwia ona usuwanie nagromadzonej wydzieliny i świetnie nadaje się do higieny nosa podczas infekcji.
W leczeniu objawowym zatok stosuje się też niesteroidowe leki przeciwzapalne – np. ibuprofen, które redukują stany zapalne i dolegliwości bólowe. Ponadto w łagodzeniu uciążliwych objawów choroby sięga się po tabletki, spraye i krople do nosa na katar zawierające pseudoefedrynę. Preparaty minimalizują obrzęk śluzówki i obkurczają naczynia krwionośne. Pomagają udrożnić nos i niedrożne zatoki oraz pozbyć się nadmiaru wydzieliny. W składach leków na katar zatokowy można znaleźć również substancje o podobnym działaniu – ksylometazolinę lub oksymetazolinę.

Irygacje zatok

Inhalacje i stosowanie leków to niejedyne sposoby na udrożnienie nosa, zatok i złagodzenie kataru. Kolejną metodą na rozrzedzenie wydzieliny i zniwelowane niedrożności jest irygacja zatok. Najczęściej wykonuje się ją roztworem soli fizjologicznej. W jaki sposób przeprowadzić zabieg? Jedno nozdrze należy zatkać kciukiem, a następnie odchylić głowę do tyłu. Do drugiego nozdrza wstrzykuje się roztwór soli, wciągając przy tym powietrze nosem. Po chwili wydmuchuje się nos i powtarza wszystkie kroki przy drugim nozdrzu. Irygacje na niedrożne zatoki można przeprowadzić także z użyciem specjalnego czajniczka. Z jego pomocą wlewa się roztwór do jednego nozdrza, a płyn wypływa drugim. Należy wydmuchać nos i powtórzyć zabieg z drugą dziurką nosa.

Domowe sposoby na udrożnienie zatok

W łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości pomagają również domowe metody. Mogą wspierać one zaleconą farmakoterapię i pozostałe sposoby na udrożnienie nosa i zatok. Pierwszym ze środków redukujących ból, uczucie ucisku i niedrożność są ciepłe okłady. Można przygotować je ze szmatki nasączonej ciepłą wodą albo wypełnić płócienny woreczek ugotowanymi ziemniakami. Okład przykłada się w okolicach nosa, oczu i policzków przez pół godziny.
 Sposobem na udrożnienie zatok i zminimalizowanie bólu będzie też masaż. Palcami wskazującymi należy uciskać krawędź nozdrzy przy końcówce nosa. Następnie wykonuje się masaż kolistymi ruchami, coraz bardziej przesuwając się do nasady nosa. Ponadto na niedrożne zatoki poleca się picie naparu z imbiru lub z dodatkiem cynamonu. Przyprawy działają rozgrzewająco i mogą udrożnić górne drogi oddechowe.
Ból i trudności z oddychaniem towarzyszące infekcji uda się zredukować, stosując domowe i farmakologiczne sposoby na udrożnienie zatok. Dzięki inhalacjom, irygacjom, lekom i innym zabiegom, uda się pozbyć zalegającej wydzieliny i uczucia obrzęku w okolicach nosa. Jeśli omówione metody okażą się nieskuteczne, koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.

Dodaj komentarz