Sprawdzone sposoby na plamy pigmentacyjne


Sprawdzone sposoby na plamy pigmentacyjne
Plamy pigmentacyjne to nic innego, jak przebarwienia skóry, które najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie lub dłoniach. Wbrew pozorom, ich całkowita likwidacja nie jest wcale łatwym zadaniem, jednak przy pomocy odpowiednich środków pielęgnacyjnych lub zabiegów kosmetycznych możemy doprowadzić do ich skutecznego rozjaśnienia. Jakie są najczęstsze przyczyny przebarwień na skórze? I jak możemy się ich pozbyć? Przedstawiamy sprawdzone sposoby na plamy pigmentacyjne!

Słońce – największy winowajca plam na skórze

Możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami plam pigmentacyjnych, jednak prawda jest taka, że w większości przypadków to właśnie słońce wpływa bezpośrednio na ich powstawanie poprzez zwiększanie ilości melaniny w skórze produkowanej przez melanocyty. Wieloletnie działanie słońca na skórę, brak odpowiedniego zabezpieczenia przed promieniowaniem czy opalanie się po przyjęciu środków fotouczulających lub leków hormonalnych – to najczęstsze przyczyny plam pigmentacyjnych wg ekspertów Vichy. Plamy na skórze mogą jednak równie dobrze stanowić efekt uboczny przebytego trądziku, a tym samym stanu zapalnego skóry. W efekcie tego również zaburzony zostaje proces produkcji melaniny, a na skórze pojawiają się nieestetyczne i odróżniające się od innych partii skóry przebarwienia.

Sposób na przebarwienia – przede wszystkim wizyta u lekarza

Przebarwienia na skórze mogą mieć nie tylko różne przyczyny, ale też różnić się od siebie głębokością czy wielkością. Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje plam pigmentacyjnych jesteśmy w stanie usunąć przy pomocy domowych metod, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań warto poddać je obserwacji w gabinecie u dermatologa. Lekarz oceni, z jakimi przebarwieniami mamy do czynienia i zaproponuje nam najskuteczniejszą metodę ich usuwania. Prawdopodobnie poleci stosowanie kremów do twarzy o własciwościach wybielających.

Preparaty na przebarwienia skóry

Jeżeli po wizycie u lekarza okaże się, że mamy do czynienia z płytkimi i drobnymi plamami na skórze, możemy na początku postarać się usunąć je przy pomocy dostępnych w aptece kosmetyków np. peelingu w połączeniu z wybranym kremem rozjaśniającym. Peeling pomoże złuszczyć martwy naskórek, na którym znajdują się plamy pigmentacyjne, a dzięki temu też skóra będzie lepiej przygotowana na działanie preparatu wybielającego. Przy usuwaniu przebarwień najlepiej sprawdzi się punktowy krem na zmiany z dodatkiem witaminy C o właściwościach rozjaśniających, a także substancji złuszczających np. kwasu kojowego, kwasu azelainowego czy hydrochinonu. Domowe leczenie skóry powinno trwać kilka tygodni – jeśli po tym czasie wygląd przebarwień skóry nie poprawi się, prawdopodobnie niezbędne będzie zastosowanie bardziej specjalistycznych metod.

Usuwanie przebarwień laserem, peelingiem chemicznym lub krioterapią

Poza domowymi sposobami na plamy pigmentacyjne istnieje jeszcze szereg specjalistycznych metod ich likwidacji. Laserowe usuwanie przebarwień na skórze, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja czy krioterapia – to zabiegi, które są szczególnie polecane osobom zmagającym się z rozległymi i głębokimi plamami. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie są to metody, którym mogą poddać się bezwzględnie wszyscy – istnieją pewne przeciwwskazania m. in. do laseroterapii, w związku z czym przed zabiegiem należy udać się na konsultację lekarską. Specjalistyczne zabiegi w gabinecie lekarskim przynoszą jednak bardzo dobre efekty w walce z przebarwieniami, dlatego warto rozważyć ich przeprowadzenie w szczególności w przypadku, gdy domowe sposoby nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Sprawdzone sposoby na plamy pigmentacyjne

  • Anna

    Plamy pigmentacyjne różnego pochodzenia? Długo szukałam sposobu na rozprawienie się z nimi i trafiłam wreszcie na zabieg Pico Genesis by Enlighten. Nareszcie skuteczny sposób na ten problem. Na razie jest dostępny tylko w Klinice Viva-Derm w Warszawie, ale warto tu się wybrać. Wystarczy jedna sesja.

  • Anna

    Na plamy pigmentacyjne może też pomóc zabieg ELECTRI – to preparat do zabiegu w salonie kosmetycznym na bazie kwasu hialuronowego i bursztynianu sodu. Skóra od raz staje się rozjaśniona i nawilżona. Polecany jeszcze szczególnie osobom mającym skórę palacza.