Sprawdzone sposoby na walkę z trądzikiem u osób dorosłych


Sprawdzone sposoby na walkę z trądzikiem u osób dorosłych
Współcześnie trądzik dotyka przeszło połowę społeczeństwa w wieku dojrzewania. Niedoskonałość ta wiąże się nie tylko z nieestetycznymi zmianami skórnymi, ale także z problemami natury psychicznej. Co więcej, trądzik coraz częściej występuje u osób po 30. roku życia. Jak z nim walczyć, aby pokonać zarówno jego objawy, jak i przyczyny powstawania?

Etiopatogeneza trądziku pospolitego

Trądzik pospolity jest chorobą o wieloczynnikowym podłożu. Co więcej, schorzenie to charakteryzuje się sporym łojotokiem, nadmiernym rogowaceniem (skóra tłusta z suchą, wierzchnią warstwą, blokującą naturalny proces złuszczania naskórka) oraz grudkami i krostkami. Na skutek nagromadzenia bakterii Propionibacterium acnes, w przypadku ostrego przebiegu trądziku, pojawiają się też bolące guzki czy nawet cysty.

 

Aspekt psychologiczny choroby

Wygląd zewnętrzny odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Przez jego pryzmat jesteśmy oceniani nie tylko w szkole, ale też w życiu zawodowym. W szczególności dotyczy to sytuacji, gdy pełnimy funkcje reprezentacyjną, a nasz wygląd jest wizytówką firmy. „Trądzik jest… piętnem, które cierpiący musi nosić… Czymś, co budzi wstyd. Czymś, co jest powodem drwin” – tak powiedział dr A.C. Chue. I po części miał rację, ponieważ gładka skóra, bez widocznych niedoskonałości, nadal pozostaje oznaką zdrowia i zachowania odpowiedniej higieny. Pomimo nagłaśniania przyczyn występowania trądziku, problem ten nadal jest traktowany najczęściej jako defekt, a nie choroba (ciężko przewlekła i trudna do wyleczenia). Według badań Wesselye’go i Lewisa, u 40% pacjentów dermatologicznych występują zaburzenia psychiczne, zaś u 90% nieprawidłowości w zachowaniu. Ponadto, osoby dotknięte tą przypadłością mają po prostu kompleksy, a w konsekwencji – ich poczucie własnej wartości znacznie się obniża, co ma wpływ na kontakty z rówieśnikami oraz współpracownikami.

 

Wydzielanie sebum a kondycja skóry

Zmiany skórne, związane z trądzikiem, pojawiają się w miejscach z największą liczbą gruczołów łojowych, tj. strefa T, rynna łojotokowa przednia (dekolt) oraz rynna łojotokowa tylna (górna część pleców). Warto jednak pamiętać, że ilość wydzielanego sebum zmniejsza się wraz z wiekiem. Po 60. roku życia produkcja łoju praktycznie zanika, a skóra staje się cieńsza i bardziej pomarszczona. Nasuwa się więc wniosek, że posiadacze tłustej skóry przez dłuższy czas mogą się cieszyć młodym wyglądem, ponieważ ich skóra jest lepiej natłuszczona.

 

Z wizytą u dermatologa

Co zrobić, gdy okres pokwitania mamy dawno za sobą, a bolące „pryszcze” nie chcą zniknąć? Przy przewlekłym trądziku warto udać się do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej, który, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentem, ustali leczenie miejscowe i/lub ogólne. W takim przypadku często zaleca się stosowanie retinoidów, czyli pochodnych witaminy A, jak również antybiotyków – szczególnie makrolidów czy tetracykliny. Co więcej, kuracje tego typu wymagają przyjmowania probiotyków.

W przypadku walki z trądzikiem, ważne jest nie tylko leczenie objawów choroby, ale także szukanie przyczyn jej występowania. W celu ustalenia czynników wywołujących to schorzenie pomocne okazują się badania na obecność Helicobacter Pylori oraz Pityrosporum Ovale, które wywołują m.in. trądzik różowaty. Warto pamiętać też o diecie bogatej w antyoksydanty, które usuwają toksyny z organizmu, przyspieszają przemianę materii oraz zabijają wolne rodniki. Ponadto, przyczyną powstawania wyprysków są często niewyrównane hormony. Udowodniono nawet, że przez nadmierną stymulację androgenową dochodzi do większego pobudzenia gruczołów łojowych.

 

Zabiegi seboregulujące pracę gruczołów łojowych

Współcześnie osobom zmagającym się z trądzikiem z pomocą przychodzą również zabiegi w gabinecie kosmetycznym. Najpopularniejszymi z nich są: oczyszczanie manualne, peeling kawitacyjny oraz eksfoliacja kwasami AHA i BHA. Przy poważniejszych lub bardziej opornych postaciach trądziku pospolitego, można wykonać inwazyjny zabieg PRX – T 33 z kwasem trójchlorooctowym, nadtlenkiem wodoru i kwasem kojowym. Ponadto, dużą skuteczność wykazują kosmeceutyki Laboratorium pHformula, które wprowadziło na rynek zabieg na bazie kwasów do resurfacingu skóry, czyli jej dogłębnej przebudowy. Dobrym pomysłem jest też maska tretinoinowa, hamująca wydzielanie sebum, bądź laserowy peeling węglowy. Co ciekawe, drugi ze wspomnianych zabiegów powoduje tzw. mikroeksplozję, dzięki której węgiel aktywny ma szansę dotrzeć do głębszych warstw skóry, oczyścić ją i zmniejszyć pory.

Należy pamiętać o tym, że trądzik jest chorobą bardzo trudną do całkowitego wyleczenia, a profilaktyka odgrywa tu nadrzędną rolę. W tym przypadku mogą więc pomóc zabiegi pielęgnacyjne Selvert Thermal Dermatologique, Re – balancing treatment Thalgo czy popularny Comodex Christina.

 

Pielęgnacja domowa skóry problematycznej

Niezwykle ważne jest odpowiednie dbanie o skórę już w warunkach domowych. Przykładowo: dla oczyszczenia organizmu z toksyn, warto pić zioła, np. bratek, oraz przyjmować suplementy diety, m.in. cynk oraz drożdże w tabletkach. Pomocne okażą się również preparaty dostępne bez recepty. Pasta Lassari, czyli połączenie maści cynkowej z kwasem salicylowym, wykazuje działanie gojące oraz przeciwzapalne. Natomiast na odporny trądzik różowaty, który dotyka zwłaszcza osoby dorosłe, można zastosować Skinoren Rosacea. Co więcej, w przypadku trądziku guzkowego, farmaceuci polecają Benzacne (do punktowego stosowania). Niemniej, chociaż wspomniane preparaty są dostępne bez recepty, ich używanie powinno przebiegać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

 

Ewelina Maślanka, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie.

Dodaj komentarz