Środki antykoncepcyjne hormonalne


Środki antykoncepcyjne hormonalne

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży są hormonalne środki antykoncepcyjne. Ich skuteczność jest najwyższa, gdy są właściwie stosowane. Minusem jest brak zabezpieczenia przed chorobami, które można przenieść drogą płciową.

Są to między innymi AIDS lub wirusowe zapalenie wątroby typu C. Niemniej stosowanie tabletek antykoncepcyjnych może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka jajnika czy szyjki macicy. Tabletki zmniejszają także ilość wydzielanej krwi podczas miesiączki, co łagodzi jej bolesność. Leki takie są dostępne wyłącznie na receptę, więc konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Jedną z opcji jest e-recepta tabletki antykoncepcyjne. Lekarz podczas zdalnej konsultacji przekaże nam 4-cyfrowy kod do recepty, którą zrealizujemy w każdej aptece.

Jak działają hormonalne środki antykoncepcyjne?

Składnikami hormonalnych środków antykoncepcyjnych są progestagen oraz estrogen, które wytwarzane są na wzór naturalnych hormonów kobiecych. Ich działanie zapobiega owulacji oraz sprawia, że śluz w szyjce macicy gęstnieje (co utrudnia, przedostanie się plemnika do komórki jajowej). Zapobiegają one również zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, co uniemożliwia zajście w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne

Najbardziej powszechną formą antykoncepcji są tabletki. Większa część tych tabletek zawiera w składzie progestagen i estrogen, przez co nazywane są one tabletkami złożonymi. Różne rodzaje pigułek mają odpowiednie ilości tych hormonów, dlatego ich przyjmowanie jest zróżnicowane.

Tabletki można stosować cyklicznie lub zachowując ciągłość, nawet jeśli cykle są nieregularne. Rozróżnić można jedno-, dwu- i trzyfazowe pigułki. Należy dokładnie zapoznać się ze sposobem ich stosowania, ponieważ zawierają one różne dawki hormonów. Tabletki takie może przepisać jedynie ginekolog. Recepta online to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na czasie (np.zapomnieliśmy, że tabletki się kończą lub nasz lekarz jest niedostępny).

Plastry antykoncepcyjne

Plastry te mają bardzo niewielkie rozmiary i są bardzo cienkie, co pozwala umieścić je dyskretnie na ciele kobiety. Najczęściej są to plecy, brzuch lub ramię. Istotne jest, aby plaster dobrze przylegał do skóry i nie ocierał się o ubranie. Plastry antykoncepcyjne stosuje się przez trzy tygodnie, po których robi się przerwę. Należy je przyklejać w różnych miejscach na ciele, co siedem dni. Bardzo podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, plastry również bazują na progestagenu i estrogenie.

Antykoncepcja online

Podczas wizyty lekarskiej online, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, aby przepisać ci jak najlepsze tabletki. Możesz też w ten sposób przedłużyć brane tabletki lub dostać e-receptę na tabletkę “dzień po”. Antykoncepcja recepta online to szybki, wygodny i komfortowy sposób.

Dodaj komentarz