Stomatologia estetyczna – droga do pięknego uśmiechu


Stomatologia estetyczna – droga do pięknego uśmiechu
To, co najbardziej nas zachwyca u holywoodzkich gwiazd to piękny, lśniący uśmiech. Blask białych i idealnie równych zębów jest przez nas pożądanym wyznacznikiem piękna. Dzięki współczesnej stomatologii taki uśmiech nie musi być dostępny tylko wąskiemu gronu osób – każdy z nas może cieszyć się śnieżnobiałymi zębami już po kilku drobnych zabiegach!
Piękny uśmiech ma kilka cech, które możemy zakwalifikować do trzech większych grup:

Kształt

Idealnie równe zęby to marzenie wielu z nas. Nie każdy ma jednak szansę wyrównać je za pomocą aparatu ortodontycznego, niekiedy mogą pojawić się poważniejsze problemy. Jednak tu przychodzi nam na pomoc stomatologia estetyczna – mamy do wyboru zastosowanie korony lub licówki.

Licówki to płytki porcelanowe lub, nowocześniejsze, licówki addytowe napalane na foli platynowej i nakładane bezpośrednio na dany ząb. Tworzą one dodatkową powłokę, która znacznie poprawia kształt całego uzębienia. Niewątpliwą zaletą licówek jest to, że nie wymagają one ingerencji w strukturę zęba, ponieważ nakłada się je na oszlifowaną płytkę nazębną.

Do bardziej zniszczonych zębów polecane są korony. Stanowią one doskonałą imitację prawdziwego zęba i są wykonywane z różnych materiałów szlachetnych i nieszlachetnych. Dobrze wykonane korony są niewidoczne i idealnie wkomponowują się w piękny uśmiech.

Wygląd

Największe problemy w wyglądzie naszego uzębienia sprawiają przerwy między zębami. Spowodowane mogą być wypadaniem lub uszkodzeniem zębów, mogą też być skutkiem nieprawidłowego ustawienia się zebów, jak w przypadku diastemy.

Jeżeli naszym problemem jest brak zęba lub zębów mamy do wyboru zastosowanie mostu protetycznego lub wstawienie implantu. Most protetyczny nakłada się na dwa zdrowe zęby, dzięki czemu wypełnia się powstała lukę. Jest to szybkie i efektywne rozwiązanie. Obecnie stosuje się mosty wykonywane z ceramiki, akrylu bądź kompozytowe. Wstawienie implantu to już zdecydowane bardziej zaawansowany zabieg. Wymaga on wyleczenia wszelkich stanów zapalnych i ubytków w jamie ustnej oraz właściwego przygotowania. Jednak dobrze wszczepiony implant będzie idealnie uzupełniał nasze naturalne uzębienie, a także zapobiegnie przesuwaniu się pozostałych zębów.

Mimo że niektórzy przerwę między górnymi jedynkami czynią swoim znakiem rozpoznawczym, likwidacja diastemy to dla wielu osób priorytet w dążeniu do pięknego uśmiechu. Odstęp między zębami można usunąć za pomocą materiału kompozytowego przytwierdzanego do obu zębów i wypełniającego lukę. Można także zastosować licówki. Innym rozwiązaniem jest stosowanie korony protetycznej, choć wymaga ona wymiany po jakimś czasie.

Kolor

Kiedy wyleczymy już wszelkie ubytki w uzębieniu rozpoczynami walkę o śnieżnobiały kolor. Aby to osiągnąć możemy zdecydować się na oczyszczanie zębów z osadzonego kamienia nazębnego, który tworzy nieestetyczny kolor. Taki osad usuwa się za pomocą skalingu i piaskowania. Niekiedy już te zabiegi pozwalają na uzyskanie wymarzonego koloru zębów. Jeżeli to jednak nas nie przekonuje możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie zębów. Wykonuje się je różnymi metodami. Jedną z nich jest użycie specjalnego środka i lampy wybielającej – dzięki temu już po jednej wizycie widać różnicę. Inną, dłuższą metodą jest stosowanie żelu wybielającego.

Stomatologia estetyczna

Dodaj komentarz