Stop zajadom! Poznaj wroga i skutecznie zwalcz źródło problemu!


Stop zajadom! Poznaj wroga i skutecznie zwalcz źródło problemu!
Wiecznie powracający problem zajadów to coś, co może wyprowadzić z równowagi nawet tych, którzy charakteryzują się wręcz stoickim spokojem. Bezustannie popękane kąciki ust, rany, które nie tylko bardzo bolą, ale też wyglądają wyjątkowo nieestetycznie. Znasz to? Na domiar złego zajady nie znikają szybko, bo bywa, że towarzyszą Ci całymi tygodniami…

Nie wiesz, dlaczego akurat Ciebie to spotyka? Być może dlatego, że nie podejmujesz żadnego leczenia, gdyż sądzisz, że jest to problem wyłącznie kosmetyczny (błąd!) lub leczysz zajady w sposób nieprawidłowy. Możliwe też, że są one objawem poważniejszych schorzeń. Jeśli od dłuższego czasu męczysz się z zapaleniem kątów ust, czym prędzej dowiedz się, jak z nim walczyć i jak wygrać tę walkę!

Czym są zajady?

Trudno jest podejmować jakąkolwiek walkę, a tym bardziej wygrać ją z czymś, o czym nie ma się pojęcia. Na początek więc dowiedz się, czym są zajady. Popękane kąciki ust to nic innego jak wspomniane już zapalenie kątów ust. Zajady początkowo tworzą się w sposób niezauważalny, bowiem skóra w kącikach po prostu staje się sucha.

Naturalną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że skóra wkrótce pęka. Kiedy już do tego dojdzie, tworzą się bąble niewielkich rozmiarów. Wypełnione są płynem surowiczym. Gdy pękają, płyn zaczyna się sączyć – nierzadko z domieszką krwi. Ostatecznie powstają nadżerki, które są bolesne i ze względu na umiejscowienie, bardzo długo się goją, jeżeli nie podejmujesz żadnych prób wyleczenia.

Zajad czy opryszczka?

Choć teoretycznie rozpoznanie nie powinno przysporzyć Ci żadnych trudności, zajady są mylone z opryszczką częściej, niż można by się tego spodziewać. Nie popełnij błędu, ponieważ od właściwej diagnozy zależy sposób leczenia. Jakie są zatem podstawowe różnice pomiędzy zajadami i opryszczką?

Zajady:

  • mogą być wywołane m.in. przez grzyby, bakterie, antybiotykoterapię, która niszczy florę bakteryjną jelit, niewłaściwą higienę jamy ustnej, alergię na nikiel, aparaty i protezy dentystyczne, cukrzycę (jeden z pierwszych objawów), niedobór witamin z grupy B, niedobór żelaza, a także przez przyjmowanie izotretynoiny (pochodnej witaminy A), którą stosuje się do zwalczania trądziku,
  • występują wyłącznie w kącikach ust, nie przenoszą się na inne części ciała,
  • nie swędzą,
  • proces gojenia się ran jest zazwyczaj długotrwały.

Opryszczka:

  • jest chorobą zakaźną, którą wywołują wirusy HSV (Herpes simplex) – HSV1 odpowiada za opryszczkę m.in. warg, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i opryszczkowe zapalenie mózgu, natomiast HSV2 odpowiedzialny jest za opryszczkę narządów płciowych,
  • jako choroba zakaźna rozprzestrzenia się na różne części ciała, można się nią zarazić poprzez bliski kontakt z chorym – picie z jednej butelki/kubka, używanie tych samych kosmetyków (np. pomadki do ust),
  • opryszczka, zwłaszcza w początkowej fazie, wywołuje duże swędzenie,
  • proces gojenia trwa krótko, zazwyczaj 1-2 tygodnie.

Jak widzisz, dość łatwo rozróżnić zajady od opryszczki i jak zostało już wspomniane, trzeba to zrobić, bowiem są to przypadłości, które leczy się w zupełnie inny sposób.

Jak wyleczyć zajady?

Istnieje kilka sposobów na walkę z zajadami. Przede wszystkim zacznij od uzupełnienia witaminy B w organizmie. Skup się szczególnie na witaminie B2, bo to jej niedobór wywołuje rozmaite schorzenia, jak właśnie zajady, pleśniawki, zapalenie błon śluzowych, języka i czerwieni warg.

Sięgnij również po sprawdzone maści apteczne, m.in. z dodatkiem cynku, hydrokortyzonu czy klotrimazolu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przyczyn powstawania zajadów, a także sposobów ich zwalczania, już teraz zajrzyj na stronę http://dermo.expert/, gdzie znajdziesz wiele pożytecznych porad. Dowiesz się między innymi, jakie są domowe sposoby na radzenie sobie z zajadami i innymi przypadłościami skórnymi.

Dodaj komentarz