Stosowanie antybiotyków


Stosowanie antybiotyków

Antybiotyki pozwalają na skuteczne leczenie większości infekcji bakteryjnych. Jednak, aby naprawdę pomogły, trzeba je stosować z głową. Nie każda choroba jest wynikiem działania bakterii, co więcej – za najczęstsze schorzenia odpowiadają wirusy, które są odporne na działanie antybiotyków. Niewłaściwe stosowanie tych leków może powodować grzybicę, biegunkę i inne skutki uboczne. Jak bezpiecznie leczyć się antybiotykami?

Czy zawsze są niezbędne?

Antybiotyki to związki, które hamują namnażanie bakterii lub zabijają je, a niektóre działają także na pierwotniaki i grzyby. Nie działają one na wirusy, dlatego nie należy stosować ich podczas przeziębienia, grypy, nieżytów żołądkowo-jelitowych, świnki, różyczki, ospy wietrznej, trzydniówki czy mononukleozy zakaźnej.

Decyzję o tym, czy niezbędne jest zastosowanie antybiotyku, zawsze podejmuje lekarz. Tego typu leki stosuje się wtedy, gdy objawy choroby są mocno nasilone, co może wskazywać na nadkażenie bakteryjne. Podaje się je m.in. w anginie wywołanej przez paciorkowce, zapaleniu płuc i oskrzeli, stanach zapalnych zatok, ucha środkowego, pęcherza, nerek, dróg moczowych czy opon mózgowych, a także w chorobach wenerycznych.

Czemu warto je łączyć z probiotykami?

Rola probiotyków w antybiotykoterapii jest nieoceniona. Te przyjazne mikroorganizmy pozytywnie oddziałują na zdrowie człowieka, pod warunkiem, że przyjmowane są w odpowiednich ilościach. Antybiotyki, szczególnie te, które cechują się szerokim spektrum działania, niszczą wszystkie mikroorganizmy wrażliwe na ich działanie. Sieją więc prawdziwe spustoszenie w mikroflorze jelitowej, przez co miejsce pożytecznych bakterii zajmują chorobotwórcze patogeny. Jednym z powikłań aktybiotykoterapii jest rzekomobłoniaste zapalenie jelit, które powoduje nadmiernie namnażająca się beztlenowa laseczka jelitowa. W normalnych warunkach jest jej niewiele, ale antybiotyki mogą sprawić, że zacznie ona mnożyć się i wytwarzać toksyny. Probiotyki skutecznie temu zapobiegają, ponieważ uniemożliwiają patogenom dostęp do nabłonka jelit, a tym samym przeciwdziałają groźnym dla zdrowia zakażeniom.

Dodaj komentarz