Stożek rogówki, retinopatia i krótkowzroczność przeciwwskazaniami do porodu naturalnego?


Stożek rogówki, retinopatia i krótkowzroczność przeciwwskazaniami do porodu naturalnego?
Ciężkie wady wzroku czy choroby oczu stanowią często przeciwwskazanie do porodu siłami natury. Każda przyszła mama powinna więc podjąć temat ze swoim lekarzem prowadzącym, by uniknąć wszelkich możliwych komplikacji i powikłań. Nie wszystkie jednak przypadłości dotykające narządu wzroku są przeszkodą w naturalnym porodzie. Kiedy cesarskie cięcie jest koniecznością? W 2015 roku lekarze ogłosili konsensus okulistyczno – położniczy, który konkretnie wskazuje, jakie choroby oczu i wady wzroku kierują pacjentkę na zabieg chirurgiczny.

Przez wiele lat uważano, że wady wzroku na skutek porodu mogą ulec pogłębieniu. Badania kliniczne pokazują jednak odwrotnie – poród siłami natury w żaden sposób nie zmienia nic w stanie wady. Pogorszenie się jakości widzenia może wystąpić w trakcie trwania ciąży na skutek działających hormonów, jednak poród nie ma tutaj żadnego wpływu. Można nawet powiedzieć, że w takim przypadku poprawia on sytuację, ponieważ po urodzeniu dziecka wzrok powinien wrócić do normy sprzed zajścia w ciążę. Do zagrożeń nie zalicza się także krótkowzroczności bez zmian w plamce żółtej, jaskry bez zmian w polu widzenia, odwarstwienia siatkówki w okresie wcześniejszym niż miesiąc przed porodem, a także zmian degeneracyjnych obwodu oka. Co jednak stanowi stanowcze wskazanie do rodzenia poprzez cesarskie cięcie?

Stożek rogówki to jedno ze wskazań do cesarskiego cięcia

Choćby najmniejsze podejrzenie choroby oczu, która mogłaby być znacząca dla porodu siłami natury, powinno skłonić ciężarną do wizyty u lekarza okulisty i wykonania badania dna oka. Wykonuje się je głównie u kobiet, które cierpią na wysoką krótkowzroczność wynoszącą ponad 8 dioptrii. Cesarskie cięcie powinno być wykonane w przypadku występowania u ciężarnej neowaskularyzacji podsiatkówkowej, czyli krótkowzroczności z jednoczesnym powstawaniem patologicznych naczyń krwionośnych pod siatkówką. Możesz dowiedzieć się więcej o innym schorzeniu, będącym przeciwwskazaniem do porodu siłami natury. Jest nim stożek rogówki: http://www.kardiotel.pl/stozek-rogowki. Istnieje jednak więcej przyczyn skierowań na zabieg chirurgiczny, nie tylko bowiem stożek siatkówki zagraża pacjentce podczas porodu naturalnego. Panie, które cierpią na retinopatię cukrzycową, również nie urodzą swojego dziecka siłami natury. Przeciwwskazanie stanowią także przebyte inne choroby i urazy oczu, na przykład krwotoki do ciała szklistego, zakrzepy żyły siatkówkowej czy zaawansowana jaskra.

Dodaj komentarz