Stres


Stres

Chyba każdy przynajmniej raz w życiu przeżywał stres, a są takie osoby które na okrągło go przeżywają. Zacznijmy od tego czym jest stres i jakie są jego objawy. Stres, jak podaje słownik języka polskiego, jest to „stan wzmożonego napięcia nerwowego, będący reakcją na działanie negatywnych bodźców fizycznych lub psychicznych”. Co to oznacza?

Prosto mówiąc jest to reakcja organizmu, mająca na celu przywrócenie organizmu do równowagi po stresującej sytuacji. Jednym z podstawowych objawów stresu występujących praktycznie u każdego człowieka jest mocne pocenie dłoni, a także całego ciała. Oczywiście nie można polegać tylko na takim objawie, ponieważ wiele ludzi naturalnie ma ciągle mokre ręce i się poci.

Kolejnym objawem stresu występującym u prawie każdego człowieka to podniesiony puls i cieśnienie spowodowany przyśpieszonym biciem serca, co za tym idzie większe zapotrzebowanie organizmu na tlen, czyli przyśpieszony i najczęściej nie równomierny oddech. Kolejnym objawem występującym u prawie każdej osoby są tak zwane „zimne kończyny”, czyli uczucie zimnych, na przykład dłoni, stóp co nie jest przyjemne i często odwraca naszą uwagę nie pomagając, tym samym, na skupieniu się na stresującej sytuacji.

Następnym możliwym objawem występującym już u mniejszej ilości populacji to uczucie suchości w ustach i chęć picia dużej ilości wody. Rzadziej możemy się spotkać z omdleniami, jak i wymiotami, czy wzmożona chęcią oddawania moczu. Na szczęście, trzy ostatnie wymienione objawy, występują u bardzo nielicznej grupy ludzi. Wyróżniamy trzy typy reakcji na stres : dystres, eustres i neustres. Dystres jest najgorszym typem reakcji, ponieważ pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie paraliżując nas i nie dając trzeźwo myśleć. Jest to po prostu paraliż naszego „trzeźwego myślenia”.

Eustres jest za to najlepszym typem reakcji na stres, który mobilizuje nas do działania i podnosi ogólną wydajność naszego organizmy, a także pozwala trzeźwo myśleć. Jest to całkowite przeciwieństwo dystresu. Neustres jest najbardziej neutralną reakcją na stres, ponieważ nie niesie za sobą żadnych profitów, ani wad. Jest nie groźny, choć u niektórych neustres może przeobrazić się w dystres. Potocznie uważamy, że stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, lecz w rzeczywistości groźny jest tylko zbyt silny stres. Lekki stres jest często pożyteczny i pobudza nas do działania, ale jak zaczęliśmy o tym silnym stresie przydało by się napisać czym on grozi, a grozi i to mocno.

Jedną z częstych chorób wywoływanych przez przebywanie w nadmiernym stresie przez dłuższy czas to wrzody żołądka, na które cierpi sporo inwestorów. Nie jest to przyjemna choroba. Następnie, w najlepszym przypadku, jesteśmy w grupie wzmożonego ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego, takich jak, na przykład nadciśnienie, a w najgorszym, w grupie wzmożonego ryzyka zawałem, który nie zawsze kończy się szczęśliwie. Kolejną uporczywą dolegliwością są problemy ze snem. Wydaje się, że nie jest to nic groźnego, lecz brak snu może nas wykończyć fizycznie jak i psychicznie.

Niestety nadmierny stres wpływa także na nadmierne mnożenie się komórek rakowych, a do czego to prowadzi myślę że nie trzeba pisać, warto tylko zaznaczyć że rodzimy się z komórkami rakowymi. W 1967 dwóch psychologów po długotrwałych badaniach stworzyło tabelę z jednostkami stresu, odpowiadającym danym wydarzeniom w naszym życiu. Minimalna wartość to 0, maksymalna 100. Według tabeli najbardziej stresującym wydarzeniem zawierającym aż 100 jednostek stresu to śmierć współ małżonka, kawałek niżej z 73 jednostkami jest rozwód, a z 50 ślub. Z badań wynikło, że nawet przejście na urlop wywołuje niewielki, ale jednak stres, który oceniono na 13 jednostek.

Okazuje się także, że dzięki tym jednostkom da się procentowo przewidzieć szansę choroby i tak na przykład przy wartości od 150 do 199 jednostek mamy 37 procentową szansę zapadnięcia na jakąś chorobę w przeciągu dwóch kolejnych lat, a przy ponad 300 jednostkach szansa ta rośnie aż do 79 procent! Jest to wynik bardzo niebezpieczny, dlatego starajmy się unikać stresu jeśli jest to możliwe, lecz nie uciekajmy od problemów tylko stawiajmy im czoło.

Dodaj komentarz