Suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?


Suchość pochwy - jak sobie z nią radzić?
Suchość pochwy to dolegliwość o tyle nieprzyjemna, o ile stosunkowo częsta. Poznaj sposoby, które umożliwią ci skuteczną eliminację wspomnianego problemu.

Bycie kobietą nie jest proste i nie chodzi nam wyłącznie o konieczność wykonywania codziennego makijażu, przestrzeganie diety czy nawet właściwy dobór odzieży i dodatków. W rzeczywistości bowiem bycie kobietą związane jest przede wszystkim z naszym ciałem czy też – mówiąc wprost – dolegliwościami zarezerwowanymi wyłącznie dla płci pięknej. Jakimi konkretnie? O zdecydowanej większości przypadłości możecie przeczytać na stronach portalu kobiecosc.info, tymczasem my zdecydowaliśmy się na poruszenie tematu o tyle ważnego, o ile stosunkowo wstydliwego. Mowa oczywiście o suchości pochwy czyli dolegliwości, która – wbrew pozorom – wcale nie dotyka wyłącznie pań wchodzących w okres menopauzy.

Suchość pochwy – nie tylko przed menopauzą

W świadomości zdecydowanej większości osób funkcjonuje przekonanie, jakoby suchość pochwy dotykała jedynie dwóch grup kobiet; wspomnianych już pań będących przed oraz w trakcie menopauzy, jak również kobiet mających problemy natury psychicznej w tym zmagających się z oziębłością seksualną. Tymczasem ginekolodzy zgodnie stwierdzają, iż suchość pochwy z powodzeniem dotykać może również pań cierpiących na przewlekłe stany zapalne okolic intymnych, karmiących piersią, przyjmujących różnego rodzaju leki (np. preparaty antyalergiczne), stosujących – nota bene źle dobraną – antykoncepcję hormonalną bądź też mechaniczną, a nawet prowadzących aktywny tryb życia, w tym narażonych na stres czy przemęczenie.

Jak sobie pomóc?

Suchość pochwy to dolegliwość o tyle nieprzyjemna, o ile stosunkowo łatwa do wyleczenia. Niemniej jednak zanim podejmiemy samodzielne próby eliminacji wspomnianego problemu, w pierwszej kolejności powinnyśmy udać się do lekarza ginekologa w celu wykluczenia czynnika chorobowego. Jeśli takowy nie zostanie stwierdzony, wówczas warto sięgnąć po środki o działaniu silnie nawilżającym, stworzone oczywiście z myślą o suchości pochwy. Przykładowym preparatem tego rodzaju jest chociażby HydroVag (www.hydrovag.pl), dostępny w formie łatwych do aplikacji globulek, które – pod wpływem temperatury ciała – zmieniają swoją konsystencję na płynną. Warto dodać, iż wspomniany preparat charakteryzuje się działaniem wielopłaszczyznowym; nie tylko nawilża, ale również dba o utrzymanie właściwego pH, regeneruje śluzówkę pochwy, a nawet chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

  • Renia

    Stopień nawilżenia pochwy zależy od dnia cyklu, tuż przed miesiączką odczuwam znaczną suchość, która powoduje u mnie dyskomfort, pieczenie, w tych dniach częściej sięgam po sprawdzony provag żel, który łagodzi podrażnienia, chroni przed infekcjami. W pozostałe dni używam go tylko po kąpieli i ewentualnie po basenie.