Suplementy diety – bezpieczne czy niebezpieczne?


Suplementy diety - bezpieczne czy niebezpieczne?
Suplementacja nieustannie wzbudza kontrowersje. Z jednej strony coraz częściej zmagamy się z niedoborami poszczególnych substancji, które są nam niezbędne, by organizm prawidłowo funkcjonował na co dzień. Druga strona medalu to z kolei nieświadome wybory bądź niestosowanie się do zaleceń, a co za tym idzie, nierzadko nadmiar przyjmowanych substancji chemicznych, niekoniecznie dobrze kończący się dla zdrowia. Pojawia się zatem pytanie, czy suplementacja jest w ogóle bezpieczną?

Żywienie dawniej i dziś

Zwolennicy zdrowej diety, dobrze zbilansowanej, jak i stosowania tylko i wyłącznie naturalnych składników, jako przykład podają sposób funkcjonowania naszych przodków. Wtedy w ogóle nie znano tak szeroko pojętej dietetyki, tematów związanych z higieną, a co dopiero mówić o suplementach. Dawne pokolenia bazowały w dużej mierze na tym, co dostarczała natura. Musimy jednak brać pod uwagę, że współczesny człowiek, jak i jego potrzeby, kolosalnie różnią się od stylu życia prowadzonego przez naszych dziadków czy pradziadków.

Prawdą jest, że dobrze skomponowany jadłospis powinien dostarczać niezbędnych składników do organizmu. Warzywa i owoce powinny gościć w codziennej diecie, bo są skarbnicą zdrowia, witamin, minerałów i nie tylko. Przeciwnicy mówią zatem, że nie potrzebujemy dodatkowych substancji podawanych w formie tabletek, płynów, proszków, skoro znajdujemy je w artykułach spożywczych. I byłoby w tym sporo prawdy, gdyby nie fakt, że zmieniło się znacząco środowisko, warunki, jak i nasz tryb życia. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, a infekcje nie omijają nikogo z nas. Do tego te teoretycznie zdrowe i naturalne produkty, niestety traktowane są szeregiem chemii, stąd ich walory odżywcze pozostawiają wiele do życzenia.

Suplementacja staje się środkiem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jej bezpieczeństwo można zatem oceniać względem różnych aspektów. Przychodzi nam decydować niejako o tym, co jest mniej niekorzystne, a wielokrotnie okazuje się, że to właśnie odpowiednio dobrane suplementy plus racjonalny jadłospis, potrafią zdziałać cuda.

Bezpieczne zakupy

Mówiąc o bezpieczeństwie, uwagę musimy zwracać nie tylko na to, co tak naprawdę gości w oferowanych produktach. Oczywistym faktem jest, że liczy się możliwie naturalny skład, bogactwo witamin czy minerałów, bez zbędnych barwników, aromatów i dodatków, które niczego szczególnego nie wnoszą do naszej diety. Faktem jest również to, że na rynku poza suplementami wartymi uwagi, znajdziemy również te, które ze zdrowiem nie mają zbyt wiele wspólnego.

Rzecz rozchodzi się zatem o to, gdzie kupować i komu wierzyć w obietnice poprawy kondycji, lepszej sylwetki, szybszych efektów treningowych i pożądanej regeneracji.

Poza aptekami prowadzącymi sprzedaż stacjonarnie, a coraz częściej również online, pojawiają się firmy bazujące na sprzedaży suplementów. Chodzi o to, by takie źródło było wiarygodne i legalne. Jeśli kontakt okazuje się być bezproblemowym, na stronie znajduje się wszystkie niezbędne informacje, a do tego mamy wieści odnośnie przyznanych certyfikatów czy atestów, to takich zakupów można być bardziej pewnym, aniżeli decydując się na oferty „spod stołu”, znalezione gdzieś na forach, tak szybko znikające, jak i szybko się pojawiające.

Bezpieczeństwo stosowania

Kolejny aspekt związany z bezpieczeństwem i suplementami, to sposób stosowania, czy inaczej mówiąc dawkowanie i zażywanie. Niekiedy omijamy tę część opisaną na opakowaniach suplementów wychodząc z założenia, że witamin i minerałów nie można przedawkować. Nic bardziej mylnego. Wiele wiemy o niedoborach poszczególnych składników odżywczych i konsekwencjach takiego stanu, jednak zapominamy, że nadmiar jest równie groźny.

Wiele z witamin bądź minerałów potrzebuje obecności tuż obok siebie innych substancji, by móc liczyć na odpowiednią wchłanialność, transport do komórek, wydalanie. Znaczenie ma nawet płyn, którym popijamy dany suplement bądź ilość wody, w której chociażby rozpuszcza się musującą tabletkę. Wybór konkretnego preparatu, który ma wspomagać i uzupełniać codzienną dietę, nie może zatem ograniczać się do kupna reklamowanego produktu, bo był widziany w telewizji, polecany przez znanego aktora czy sportowca, a do tego jest niedrogi. Skład to rzecz jasna podstawa, ale niejedyny wyznacznik.

Wsparcie dla poszczególnych narządów i układów

Witaminy, mikroelementy i substancje organiczne, które zostają dobrane w odpowiedni sposób, korzystnie wpływają na przemianę materii, szereg procesów zachodzących w organizmie ludzkim oraz pozwalają zadbać o nasycenie potrzeb gospodarki biochemicznej organizmu. Rekomendowane preparaty wpływają na pracę wszystkich narządów i układów i stanowią dobrą przeciwwagę dla pożywienia pochodzącego z produkcji przemysłowej i narażonego na szereg zanieczyszczeń środowiskowych.

Bezpieczna suplementacja jest możliwa i zdecydowanie wskazana w wielu sytuacjach. Dobrze dobrana nie wyrządzi szkody, a przyniesie sporo pożytku.

Naturalne suplementy można znaleźć w StarLife.

Facebook Comments