Syndrom chronicznego zmęczenia


Syndrom chronicznego zmęczenia

Czy ludzie z CFS są po prostu zmęczeni?
Ludzie z CFS są więcej niż “po prostu zmęczeni”. Cierpią z powodu intensywnego zmęczenia i wyczerpania, które nie chce ustąpić. Aktywność fizyczna lub psychiczna może nasilić objawy CFS. By poczuć się lepiej, chora osoba musi odpocząć dłużej niż zwykle. Ludzie z CFS mają mniej energii do wykonywania codziennych zadań. Może to dotyczyć zarówno fizycznych rzeczy (na przykład pójścia na spacer), jak i  psychiki (np. skupić się w pracy).
Syndrom chronicznego zmęczenia to nie  senność w ciągu dnia. Ludzie z CFS czują zmęczenie, a nie senność. Ludzie, którzy czują się tak, jakby mogli zasnąć w każdej chwili cierpią na nadmierną senność. Jest to całkiem odmienna przypadłość.

Nie jest niczym niezwykłym dla pacjentów z CFS spać przez okres 12 godzin lub dłużej. Ale nawet jeśli prześpią tak długi czas, wciąż nie czują się odświeżeni. Niektórzy mają bóle głowy zaraz po przebudzeniu. Wielu osobom z CFS może pomóc drzemka w ciągu dnia. To pomoże kontrolować uczucie zmęczenia i odzyskać część swojej energii. Wpłynie to na lepsze  wykonywanie  codziennych zadań i na nasze bezpieczeństwo.

 

Czy ludzie z CFS mają również problemy ze snem?
Niektóre osoby z CFS mają trudności z przespaniem całej nocy. Trudniej im zasnąć, budzą się często w nocy i / lub budzą się zbyt wcześnie rano. Źle przespana noc może sprawić, że trudniej zapamiętujemy różne wiadomości. Występuje problem ze  skupieniem się na zadaniach , zły humor i drażliwość. Zły sen może również zwiększać wrażliwość na ból. Dla osób z CFS kiepska noc może sprawić, że uczucie zmęczenia nasili się. Tu pomoże uzyskanie jak najwięcej relaksującego snu (np. materace lateksowe pomogą w zrelaksowaniu całego ciała). Jednak ważne jest, aby uniknąć spania w godzinach porannych i kładzenia się do łóżka późno w nocy. Warto ustalić te same godziny kładzenia sie spać i budzenia rano.

Co się dzieje, gdy osoby cierpiące na CFS nie wyśpią  się wystarczająco?
Brak snu może być dużym problem dla osób z CFS. Niewyspanie nasila objawy i opóźnia ustąpienie CFS. Osoby cierpiące na CFS powinny starać się mieć co najmniej 8 do 9 godzin snu dziennie. Jeśli planujemy posiedzieć do późnej nocy, drzemka w ciągu dnia będzie wskazana.

Jak można poprawić swój sen?
Większość osób z CFS przyznaje, że ich sen poprawia się gdy inne objawy CFS zaczynają się polepszać. Jeśli okaże się, że trudno spać w nocy, warto przyjrzeć się własnym nawykom przed snem. Właściwe przygotowanie jest gwarancją przespanej nocy. Zaczynając od ciemnej i przewietrzonej sypialni, a na wygodnym materacu kończąc. Jeśli mamy w sypialni telewizor – wynieśmy go. Dużo lepiej poczytać książkę czy gazetę i w ten sposób wyciszyć umysł. Śpijmy w ciemności, sprzyja to produkcji melatoniny – hormonu snu. Zadbajmy o odpowiednia poduszkę, kołdrę i materac. Wygodne podłoże to 80% sukcesu udanego snu.

Autor artykułu
Materace Koło – polski producent materacy, materace piankowe, termoelastyczne i inne.

Dodaj komentarz