Tachykardia – krótki poradnik


Tachykardia - krótki poradnik
XXI wiek to bez wątpienia czas, w którym przede wszystkim dominują przeróżne choroby krążenia i serca oraz ponadto poszczególne składowe zespołu metabolicznego, takie jak otyłość, hipercholesterolemia, nadciśnienie. Do tego dochodzi jeszcze życie obfitujące w stresy i problemy, kiepskie odżywianie się, brak aktywności fizycznej. W efekcie nieraz dochodzi u nas do objawów takich jak kołatanie serca, omdlenia… Co z nmi zrobić? Czy możemy je tak po prostu zlekceważyć?

Tachykardia – objaw wielu chorób

Nie do końca. Niestety zaś często to robimy – myślimy sobie, że zestresowaliśmy się i dlatego nasze serce bije jak oszalałe. Czasem oczywiście rzeczywiście tak jest. Nie należy bowiem zapominać, że tachykardia, czyli przyspieszenie rytmu serca powyżej 100 uderzeń na minutę, może być spowodowane dość naturalnymi przyczynami albo takimi, które łatwo nam wyeliminować. A zatem tachykardia może pojawić się w przypadku stresu, emocji, nadmiernej ilości kawy, małej ilości snu, po wysiłku fizycznym. Ponadto często towarzyszy gorączce, odwodnieniu w pierwszej fazie, stanom zapalnym, infekcjom, nadczynności tarczycy, guzowi chromochłonnemu itd. Jakie zaś są sercowe przyczyny tachykardii? Przede wszystkim tu możemy wymienić wszystkie patologie, które dają nadkomorowe i komorowe częstoskurcze. A zatem będą to zespoły preekscytacji, kiedy to przewodzenie impulsu z przedsionków do komór odbywa się także dodatkowymi drogami, zespoły częstoskurczu nawrotnego w węźle, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków itd. Ponadto może to być migotanie i trzepotanie komór.

Objawy tachykardii

Wydaje się logiczne, że tachykardię będziemy jakoś odczuwać. Warto jednak podkreślić, że nie do końca tak być. Tachykardia zatokowa, czyli fizjologiczna oraz tachykardia towarzysząca stanom zapalnym, nadczynności tarczycy itd, często objawia się uczuciem kołatania serca, kłuciem w klatce piersiowej. Z kolei częstoskurcze nadkomorowe sygnalizowane są nieraz poprzez omdlenia, zawroty głowy, zasłabnięcia, zmęczenie. Zaś tachykardia w przebiegu częstoskurczów komorowych nieraz odczuwana jest jako “uciekanie serca do żołądka”. Pamiętajmy jednak o tym, że często nie mamy żadnych objawów tachykardii…

Rozpoznanie tachykardii

Zdarza się zatem nieraz, że tachykardia zostanie rozpoznana przypadkowo, podczas wykonywania rutynowego badania EKG. Jeśli zatem podejrzewamy u siebie napady częstoskurczów, to warto zwrócić się do lekarza, który jeśli nasze objawy będą uzasadnione, to na pewno skieruje nas na badanie monitorujące czynność serca przez 24 godziny. Dzięki temu wykażemy nawet krótkie częstoskurcze.

Leczenie tachykardii

Przede wszystkim zależy ono od czynników ją wywołujących. Fizjologiczne częstoskurcze pozostawiamy, modyfikując ewentualnie nieco styl życia. Warto także odstawić substancje i zredukować sytuacje, które powodują u nas szybsze bicie serca. Ponadto jeśli tachykardia spowodowana jest przez czynnik chorobowy, to konieczne jest leczenie przyczynowe. Pamiętajmy – wizyta u internisty i kardiolog jest konieczna, jeśli podejrzewamy u siebie częstoskurcz! Wdrożenie właściwego leczenia odciążającego serce, czasem zabieg ablacji oraz wykluczenie innych przyczyn tachykardii, polepszą nam komfort życia i uchronią przed zdarzeniami sercowymi.

Więcej informacji o tachykardii znajdziesz tutaj: http://fashionandbeauty.pl/

Dodaj komentarz