Terapia polem magnetycznym na naderwane i zerwane ścięgno?


Terapia polem magnetycznym na naderwane i zerwane ścięgno?
Charakterystyczny trzask, pojawienie się silnego bólu i obrzęku oraz całkowite unieruchomienie kontuzjowanego miejsca. Jeżeli czujesz te objawy, najprawdopodobniej doznałeś naderwania lub zerwania ścięgna. Sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji? Na jaki plan leczenia i rehabilitację musisz być gotowy? Czy terapia polem magnetycznym złagodzi ból?

Choć ścięgna należą do bardzo wytrzymałych tkanek miękkich w organizmie człowieka, czasem na skutek urazu czy choroby może dość do ich naderwania lub zerwania. Towarzyszący zdarzeniu ból to niestety tylko jeden z objawów tego długotrwałego, dokuczliwego i trudnego do wyleczenia stanu.

Nie tylko aktywność sportowa…

Najczęstszą przyczyną naderwania czy zerwania ścięgna jest wystąpienie urazu pośredniego, czyli skurczu ścięgna pod wpływem gwałtownego ruchu. Może nim być na przykład skok bez uprzedniej rozgrzewki czy odpowiedniego treningu.

Drugą przyczyną jest uraz bezpośredni, czyli na przykład nieszczęśliwe uderzenie lub kopnięcie w napięte ścięgno.

Trzecią – zmiany chorobowe, w tym stany zapalne i zwyrodnieniowe, które najczęściej dotykają mężczyzn po 40 roku życia. Trzeba bowiem wiedzieć, że w czwartej dekadzie życia unaczynienie ścięgien znacznie pogarsza się, właśnie z racji wieku.

Interwencja chirurgiczna czy metoda fizykalna?

W przypadku naderwania ścięgna dochodzi do częściowego rozerwania części włókien ścięgnistych, łączących mięsień i kością. Obserwowane objawy to przede wszystkim wystąpienie stanu zapalnego i związanego z tym bólu, opuchlizny i zasinienia, będącego efektem przerwania ciągłości okolicznych naczyń krwionośnych i wylewu krwi do tkanek.

Na szczęście, w przypadku naderwania ścięgna nie jest wymagana interwencja chirurgiczna. Natomiast bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja, ponieważ raz doznana kontuzja może prowadzić do zerwania ścięgna, wymagającego inwazyjnej interwencji lekarza.

Plan leczenia w przypadku naderwania ścięgna przewiduje:

  1. Zabezpieczenie kontuzjowanego miejsca, najlepiej poprzez unieruchomienie.

  2. Odciążenie kończyny, np. poprzez chodzenie o lasce czy położenie ręki na temblaku.

  3. Stosowanie zimnych okładów celem wyeliminowania obrzęków i złagodzenia bólu.

  4. Założenie opatrunku gipsowego lub ortezy.

  5. Wykorzystanie fizjoterapii w postaci terapii polem magnetycznym, czyli magnetoterapii trwającej przynajmniej 6 tygodni po zakończeniu leczenia zachowawczego i ustąpienia fazy ostrej dolegliwości.

W przypadku zerwania ścięgna, konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na zszyciu włókien. Po operacji następuje unieruchomienie kończyny w opatrunku gipsowym na czas ok. 6 tygodni. Szybki powrót do sprawności fizycznej przynosi rehabilitacja, zalecana po zakończeniu leczenia właściwego. Obejmuje ona proste ćwiczenia czynno-bierne, a także fizykoterapię, w tym przede wszystkim PPM, czyli terapię zmiennym polem magnetycznym niskich częstotliwości.

Pamiętajmy, że urazy ścięgien to dość częste schorzenia. Każde takie zdarzenie wymaga jednak konsultacji lekarskiej i postawienia odpowiedniej diagnozy, determinującej plan leczenia. Zaniedbanie tej czynności może być dotkliwe, począwszy od upośledzenia wydolności stawów, przez osłabienie mięśni, po konieczność całkowitej rezygnacji z aktywności fizycznej. Nie warto więc ignorować własnego zdrowia.

Artykuł poleca Miasto Kobiet.
Centrum zdrowia, fizykoterapii i rehabilitacji Miasto Kobiet pomaga skutecznie walczyć z zagrożeniami współczesnej cywilizacji i dbać o czysty oraz zdrowy organizm.

Dodaj komentarz