Test NIFTY pro – nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości


Test NIFTY pro – nieinwazyjne badanie prenatalne o wysokiej czułości
Test NIFTY pro to nieinwazyjne i bardzo skuteczne badanie prenatalne w kierunku trisomii 21., 13., 18. i innych chorób genetycznych. Dzięki niemu przyszli rodzice mogą zyskać spokój o zdrowie dziecka i uniknąć niepotrzebnych badań inwazyjnych takich jak amniopunkcja. Test NIFTY pro wyróżnia szeroki zakres badanych chorób (jest to obecnie najszerszy test NIFTY) i ubezpieczenie. Dowiedz się na czym polega badanie NIFTY pro i dlaczego warto je wykonać.

Na czym polega badanie NIFTY pro?

Badanie NIFTY pro polega na pobraniu krwi z żyły odłokciowej z krwi matki. Jest to więc test nieinwazyjny i nie stwarza ryzyka powikłań takich jak poronienie. DNA dziecka (wolne płodowe DNA) obecne w krwi ciężarnej analizowane jest z wykorzystaniem nowoczesnej metody NGS. Test NIFTY pro wykrywa choroby genetyczne płodu i płeć na życzenie już po 10 tygodniu ciąży. Analizy NIFTY pro mają miejsce w laboratorium BGI w Hongkongu, które opracowało metodę NIFTY. Na całym świecie test został wykonany już ponad 6 000 000 razy i potwierdzeniem jego wiarygodności jest również szeroka walidacja kliniczna.

Co bada test NIFTY pro? NIFTY o najszerszym zakresie badanych chorób

Test NIFTY pro może wykryć aż 94 schorzenia o podłożu genetycznym, a konkretnie:
• 6 trisomii w tym trisomia 21. (zespół Downa), trisomia 18. (zespół Edwardsa), trisomia 13. (zespół Patau);
• 4 choroby związane z chromosomami płci np. zespół Turnera, zespół Klinefeltera;
• 84 mikrodelecji/mikroduplikacji np. Zespół DiGorge’a, Zespół Wolfa-Hirschhorna.
Na życzenie rodziców podczas testu może zostać ustalona także płeć dziecka. Test NIFTY pro jest dostępny również w ciąży bliźniaczej i wówczas zakres badania obejmuje trisomię 21., 13., 18. oraz płeć na życzenie.

Ubezpieczenie testu NIFTY pro

Test NIFTY pro jako jedyny nieinwazyjny test prenatalny posiada ubezpieczenie dotyczące również wyniku fałszywie negatywnego i obejmujące cały zakres badanych chorób. Takie wyniki są bardzo rzadkie i występują też w innych nieinwazyjnych testach prenatalnych, jednak tylko w NIFTY pro rodzice mogą wówczas uzyskać wysokie odszkodowanie (do ok. 210 000 zł). Ubezpieczenie obejmuje również zwrot kosztów badań prenatalnych inwazyjnych (np. amniopunkcji) do kwoty ok. 2600 zł jeśli ciężarna zdecyduje się je wykonać po uzyskaniu wyniku pozytywnego.

Badanie NIFTY pro – kiedy powinno się je wykonać?

Badanie NIFTY pro można wykonać już po 10 tygodniu ciąży. Może je wykonać niemal każda przyszła mama. Jest ono jednak szczególnie zalecane w przypadku nieprawidłowych wyników innych badań prenatalnych (USG, PAPP-a), zalecenia amniopunkcji gdy podejrzewana jest np. trisomia 21., przeciwwskazań do badań inwazyjnych oraz jeśli ciężarna ukończyła 35 rok życia. Badanie NIFTY pro warto rozważyć także w przypadkach występowania chorób genetycznych w rodzinie.

Dlaczego test NIFTY pro warto wykonać w testDNA Laboratorium?

Pacjentki testDNA Laboratorium mogą wykonać test NIFTY pro w całej Polsce w punktach pobrań lub w domu. Wizyty domowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem i nie wiążą się z dopłatami (są w cenie testu NIFTY pro). Organizowane są również w mniejszych miejscowościach i wsiach w całym kraju. Dodatkowo w cenie testu NIFTY pro dostępna jest konsultacja w lekarzem genetykiem w przypadku gdy badanie da wynik pozytywny (nieprawidłowy). Kolejną korzyścią są szybkie terminy badań, bezpłatne konsultacje 7 dni w tygodniu i metody płatności obejmujące raty i płatności odroczone. Wynik badania jest udostępniany od razu online w Panelu Pacjenta, co jest wygodnym rozwiązaniem i nie wymaga dodatkowego dojazdu do placówki.

Dodaj komentarz