Testy na koronawirusa


Testy na koronawirusa
Testy koronawirusa pozwalają na szybką i precyzyjną diagnozę zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To bardzo ważne ponieważ w ten sposób możemy zapobiec nieświadomemu rozprzestrzenianiu patogenu. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów na koronawirusa. Czym się różnią i jak wybrać ten właściwy test?

Testy antygenowe

Testy antygenowe, to obecnie najbardziej popularne i najczęściej wykonywane testy na koronawirusa. Ich zaletą jest duża skuteczność i pewność wyniku oraz jednocześnie proste wykonanie i szybki rezultat. Wynik testu antygenowego dostępny jest już po 15 minutach od jego przeprowadzenia.
Na czym polega test antygenowy? Jego zadaniem jest identyfikacja specyficznego białka występującego na powierzchni wirusa SARS-CoV-2. W odróżnieniu od testów PCR czy testów na przeciwciała, wynik testu antygenowego pokazuje aktywne zakażenie. Samo przeprowadzenie testu jest niezwykle proste. Polega na pobraniu próbki wymazu z nosa lub nosogardzieli przy pomocy specjalnej wymazówki. W kolejnym kroku wymazówkę zanurza się w specjalnym buforze, dzięki czemu wirus przedostaje się do płynu. Następnie kilka kropli tego płynu należy przenieść na specjalną płytkę testową. Po 15 minutach można odczytać wynik.
Wybór testu antygenowego ma znaczenie. Nie każdy test odznacza się taką samą skutecznością. WHO rekomenduje stosowanie szybkich testów antygenowych, które cechują się czułością ≥80% i swoistością ≥97% w porównaniu do metody genetycznej.
Z kolei Główne Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych rekomenduje testy, których czułość diagnostyczna wynosi powyżej 90% (potwierdzona w niezależnych badaniach), a swoistość diagnostyczna co najmniej 97% (potwierdzona w niezależnych badaniach).
Nowość!
Od niedawna istnieje możliwość przeprowadzenia zdalnie testu antygenowego na koronawirusa, którego wynik jest wprowadzany do EWP i tym samym pozwala na uzyskanie paszportu covidowego. Na czym polega taki test?
Zdalne wykonanie testu polega na samodzielnym przeprowadzeniu badania przy pomocy dostarczonego przez laboratorium zestawu i zgodnie z dołączoną do niego instrukcją. Cały proces badania odbywa się pod asystą pracownika laboratorium, z którym pacjent łączy się za pośrednictwem video-połączenia.

Testy PCR

Zadaniem testów PCR jest wykrycie DNA wirusa SARS-CoV-2. Test ten odznacza się bardzo dużą czułością i skutecznością. Niestety jego czułość w niektórych wypadkach może tez być wadą. DNA koronawirusa jest bowiem obecne w naszym organizmie również po ustąpieniu zakażenia czyli wtedy, gdy pacjent już fizycznie jest zdrowy i nie zaraża osób przebywających w jego otoczeniu. Stąd też głośne przypadki osób, które z uwagi na powtarzające się pozytywne wyniki testów PCR musiały przebywać w izolacji kilka tygodni.

Testy na przeciwciała

Zadaniem tego testu jest przede wszystkim wskazanie czy pacjent przeszedł infekcję koronawirusem. Test identyfikuje przeciwciała czyli w surowicy krwi żylnej pojawiające się w wyniku kontaktu z wirusem lub po szczepieniu przeciw COVID-19. Test ten nie jest odpowiedni do określenia, czy pacjent aktualnie jest zakażony. Przeciwciała pojawiają się dopiero po pewnym czasie od kontaktu z wirusem. W związku z tym pacjent może mieć koronawirusa i zarażać osoby przebywające w jego otoczeniu, a jednocześnie wynik testu na przeciwciała może być negatywny.

Dodaj komentarz