Testy na ojcostwo


Test dna na ojcostwo

Czym kierować się przy wyborze laboratorium genetycznego?
Podjęcie decyzji o wykonaniu testu na ojcostwo często nie jest łatwe. Podobnie z resztą, jak wybór laboratorium genetycznego. Na początku warto zastanowić się, jakie mamy oczekiwania dotyczące ceny, terminu wykonania badania i sposobu samej realizacji usługi. Podstawą przy wyborze laboratorium powinna być pewność wyników przez nie wydawanych. Do jej oceny mogą posłużyć wskazane niżej kryteria.

Doświadczenie

Ważne jest, ile czasu dane laboratorium działa na rynku i ile analiz przeprowadziło. Warto sprawdzić, czy są to faktycznie testy DNA na ojcostwo, a nie badania medyczne. Doświadczenie i odpowiednie przygotowanie pracowników są istotne, jeśli wynik ma być pewny i jednoznaczny. Analiza DNA i określenie prawdopodobieństwa pokrewieństwa biologicznego między badanymi osobami wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Szczególnie w przypadkach niestandardowych, takich jak badanie dwóch potencjalnych ojców, którzy są blisko spokrewnieni.

Certyfikaty

Do najważniejszych certyfikatów dla laboratoriów genetycznych należy ISFG i GEDNAP. W Polsce nie ma regulacji prawnych dotyczących wykonywania testów DNA na ojcostwo. Bardzo duże jest więc znaczenie certyfikatów, które potwierdzają wysoką jakość analiz w danym laboratorium. Świadczą o tym, że poddaje swoje wyniki zewnętrznej, niezależnej kontroli.

Profile genetyczne dodawane do wyniku

Potwierdzają wykonanie analizy genetycznej i umożliwiają późniejszą weryfikację. Uzyskuje się je na drodze analizy genetycznej. Profile genetyczne są unikalne dla każdego człowieka i ich porównanie (z zastosowaniem zaawansowanej analizy statystycznej) pozwala wystawić wynik potwierdzający bądź wykluczający ojcostwo. Nie wszystkie laboratoria dołączają profile genetyczne do wyniku, warto więc zapytać o to wcześniej.

Jakość obsługi klienta

Osoby, które chcą wykonać badanie ojcostwa często są w trudnej sytuacji i wymagają szczególnego traktowania. Obowiązkiem laboratoriów genetycznych jest więc odpowiednie podejście do nich. Nie powinno zabraknąć zrozumienia i cierpliwości w przystępnym wyjaśnianiu niezrozumiałych zagadnień. Istotna jest też dostępność konsultantów, którzy w każdej chwili są gotowi doradzić.

Ponadto, warto przyjrzeć się referencjom i wszelkim dokumentom potwierdzającym wiarygodność danego laboratorium. Mogą świadczyć o tym, że warto mu zaufać.
Tekst powstał we współpracy z CentrumDNA, www.centrumdna.pl

Zdjęcie: ©IuriiSokolov/Depositphotos.com


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Testy na ojcostwo