To może wywołać alergię – poznaj alergeny


To może wywołać alergię – poznaj alergeny
Alergeny to różnorodne związki chemiczne, zwykle o białkowej strukturze, które mają zdolność przenikania do organizmu. Dzięki swoim właściwościom pobudzają syntezę przeciwciał, które odpowiedzialne są za reakcję alergiczną. Można dostrzec to w charakterystycznych objawach, które ujawniają się u osób nadwrażliwych, po kontakcie z określoną substancją. Główne symptomy alergii to: katar, zatkany nos, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, kaszel, a nawet duszność. Ponadto objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju alergenu, który wywołał reakcję.

Alergeny wziewne

Stanowią jedno z najpopularniejszych źródeł uczulenia. Występują w powietrzu i do organizmu dostają się przez drogi oddechowe. Należą do nich pyłki traw i drzew (np. wiechlina łąkowa, bylica, brzoza), pleśń grzybów, sierść zwierząt, kurz domowy i roztocza. Do ekspozycji może dochodzić w określonych porach roku, kiedy zaczyna się sezon pylenia roślin, lub trwać cały rok – w przypadku uczulenia na kurz czy pleśń grzybów. Alergia może również nasilać się podczas określonych warunków pogodowych, kiedy stężenie alergenów w powietrzu będzie szczególnie wysokie. Dzieje się tak w słoneczne i suche dni, kiedy alergeny unoszą się w powietrzu, a maleje podczas deszczu. Jeżeli dojdzie do narażenia na tego rodzaju alergeny Claritine, który wykazuje działanie przeciwhistaminowe, będzie dobrym rozwiązaniem w walce z uciążliwymi objawami.

Alergeny pokarmowe

Alergia pokarmowa to reakcja ze strony układu immunologicznego na dane substancje zawarte w pożywieniu. W dzisiejszych czasach jest mocno rozpowszechniona, jednak prawdziwą postać alergii stwierdza się zaledwie u 2-4% dorosłych i 4-8% dzieci. Najpopularniejszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie oraz jajka. Poza tym wiele osób uczulonych jest na owoce morza, orzechy, cytrusy, ryby, soję i pszenicę. Pierwszym sygnałem sugerującym obecność alergii są objawy z przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka). Czasami mogą się też dołączać: nieżyt nosa i duszność, a w skrajnych sytuacjach nawet rozwinąć się wstrząs. Objawy powinny ustąpić po zastosowaniu diety eliminacyjnej, czyli wycofaniu z jadłospisu określonego pokarmu.

Alergeny kontaktowe

Jest to rodzaj alergii, która pojawia się po bezpośrednim kontakcie ciała z alergenem, na którego uprzednio została wykształcona nadwrażliwość. Występuje w postaci alergicznego wyprysku kontaktowego i charakteryzuje się świądem oraz różnego rodzaju zmianami skórnymi (wysypka, pęcherze, łuszczenie). Przyczyn wystąpienia tego rodzaju alergii jest wiele, ale do najczęstszych należą: nikiel (np. w biżuterii), kosmetyki (kremy, perfumy, mydła), chrom (cement), środki czystości (proszki do prania, płyny zmiękczające).

Alergeny w środkach farmakologicznych

Kolejnym bardzo istotnym źródłem alergii są alergeny zawarte w lekach. Ten rodzaj alergii może wystąpić natychmiast po zażyciu danej substancji lub rozwinąć się po jakimś czasie stosowania dotychczas tolerowanego leku. Niepożądaną reakcję alergiczną wywołują najczęściej antybiotyki (np. penicylina), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe oraz środki kontrastowe stosowane podczas badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Niepożądana odpowiedź na lek może objawiać się w postaci zmian na skórze (tzw. osutka polekowa) i obrzęków, gdzie najgroźniejsze są obrzęki gardła i krtani, które mogą spowodować zaburzenia oddychania. Może także pojawić się gorączka, wymioty, nudności, biegunka oraz duszność.

Dodaj komentarz