To może wywołać alergię – poznaj alergeny


To może wywołać alergię – poznaj alergeny
Alergeny to różnorodne związki chemiczne, zwykle o białkowej strukturze, które mają zdolność przenikania do organizmu. Dzięki swoim właściwościom pobudzają syntezę przeciwciał, które odpowiedzialne są za reakcję alergiczną. Można dostrzec to w charakterystycznych objawach, które ujawniają się u osób nadwrażliwych, po kontakcie z określoną substancją. Główne symptomy alergii to: katar, zatkany nos, kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, kaszel, a nawet duszność. Ponadto objawy mogą różnić się w zależności od rodzaju alergenu, który wywołał reakcję.

Alergeny wziewne

Stanowią jedno z najpopularniejszych źródeł uczulenia. Występują w powietrzu i do organizmu dostają się przez drogi oddechowe. Należą do nich pyłki traw i drzew (np. wiechlina łąkowa, bylica, brzoza), pleśń grzybów, sierść zwierząt, kurz domowy i roztocza. Do ekspozycji może dochodzić w określonych porach roku, kiedy zaczyna się sezon pylenia roślin, lub trwać cały rok – w przypadku uczulenia na kurz czy pleśń grzybów. Alergia może również nasilać się podczas określonych warunków pogodowych, kiedy stężenie alergenów w powietrzu będzie szczególnie wysokie. Dzieje się tak w słoneczne i suche dni, kiedy alergeny unoszą się w powietrzu, a maleje podczas deszczu. Jeżeli dojdzie do narażenia na tego rodzaju alergeny Claritine, który wykazuje działanie przeciwhistaminowe, będzie dobrym rozwiązaniem w walce z uciążliwymi objawami.

Alergeny pokarmowe

Alergia pokarmowa to reakcja ze strony układu immunologicznego na dane substancje zawarte w pożywieniu. W dzisiejszych czasach jest mocno rozpowszechniona, jednak prawdziwą postać alergii stwierdza się zaledwie u 2-4% dorosłych i 4-8% dzieci. Najpopularniejszymi alergenami pokarmowymi są mleko krowie oraz jajka. Poza tym wiele osób uczulonych jest na owoce morza, orzechy, cytrusy, ryby, soję i pszenicę. Pierwszym sygnałem sugerującym obecność alergii są objawy z przewodu pokarmowego (ból brzucha, nudności, wymioty, biegunka). Czasami mogą się też dołączać: nieżyt nosa i duszność, a w skrajnych sytuacjach nawet rozwinąć się wstrząs. Objawy powinny ustąpić po zastosowaniu diety eliminacyjnej, czyli wycofaniu z jadłospisu określonego pokarmu.

Alergeny kontaktowe

Jest to rodzaj alergii, która pojawia się po bezpośrednim kontakcie ciała z alergenem, na którego uprzednio została wykształcona nadwrażliwość. Występuje w postaci alergicznego wyprysku kontaktowego i charakteryzuje się świądem oraz różnego rodzaju zmianami skórnymi (wysypka, pęcherze, łuszczenie). Przyczyn wystąpienia tego rodzaju alergii jest wiele, ale do najczęstszych należą: nikiel (np. w biżuterii), kosmetyki (kremy, perfumy, mydła), chrom (cement), środki czystości (proszki do prania, płyny zmiękczające).

Alergeny w środkach farmakologicznych

Kolejnym bardzo istotnym źródłem alergii są alergeny zawarte w lekach. Ten rodzaj alergii może wystąpić natychmiast po zażyciu danej substancji lub rozwinąć się po jakimś czasie stosowania dotychczas tolerowanego leku. Niepożądaną reakcję alergiczną wywołują najczęściej antybiotyki (np. penicylina), leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe oraz środki kontrastowe stosowane podczas badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny). Niepożądana odpowiedź na lek może objawiać się w postaci zmian na skórze (tzw. osutka polekowa) i obrzęków, gdzie najgroźniejsze są obrzęki gardła i krtani, które mogą spowodować zaburzenia oddychania. Może także pojawić się gorączka, wymioty, nudności, biegunka oraz duszność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *