Trądzik różowaty – w jaki sposób należy go leczyć?


Trądzik różowaty - w jaki sposób należy go leczyć?
Wydawałoby się, że trądzik jest zazwyczaj chorobą wieku dojrzewania i to przeważnie nastolatki zmagają się z nieestetycznymi wypryskami na twarzy. Nic bardziej mylnego! Trądzik różowaty dotyka coraz więcej osób najczęściej pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, kiedy zachodzą różnego rodzaju zmiany hormonalne w organizmie człowieka.

Czym dokładnie jest trądzik różowaty?

Jest to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy, z łaciny nazywana również  acne rosacea. Najczęściej zaczyna się od pękania naczynek na twarzy, a z czasem skóra staje się sucha i piekąca, a także coraz mocniej się czerwieni. Kolejną fazą jest wystąpienie krostek i grudek. Przyczyny występowania trądziku nie są jeszcze do końca znane, jednak wiadomo, że z pewnością winne są tutaj geny, ale również zaburzenia hormonalne i naczyniowo-ruchowe. Problemy z cerą najczęściej występują u osób z bardzo jasnym typem karnacji, ale również u tych osiadających cerę naczynkową.

W jaki sposób dbać o cerę, aby nie dopuścić do wystąpienia trądziku?

Odpowiednia pielęgnacja cery jest tutaj podstawą. Dla skóry najbardziej niebezpieczna jest różnica temperatur. Wracając zimą z mrozu do ciepłego domu powinno się odczekać co najmniej kwadrans, zanim sięgnie się po ciepłą, rozgrzewającą herbatę. Należy wiedzieć, że szybka i gwałtowna zmiana temperatur rozszerza i osłabia naczynia krwionośne i należy tego unikać. Trądzik różowaty nie lubi zimna i wiatru, ale również sauny i solarium, ani kąpieli w wodzie z chlorem. Duża ilość słońca może niszczyć kruche naczynka, natomiast opalenizna wcale nie przykrywa problemów skórnych, a wręcz je uwydatnia i drastycznie pogarsza stan cery. Skórę należy chronić przez cały rok kremami z filtrami fizycznymi – dwutlenkiem tytanu oraz tlenkiem cynku. Zły wpływ na stan cery ma również światło jarzeniowe, ale również klimatyzacja, która wysusza skórę oraz sprzyja uczuleniom na kremy. Bardzo istotną rolę odgrywa tutaj zbilansowana dieta, jednak jednym może szkodzić czerwone wino, innym z kolei poszczególne przyprawy.

Kto najczęściej choruje na trądzik różowaty?

Najczęściej są to kobiety pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, chociaż w ostatnim czasie coraz więcej przypadków odnotuje się również wśród pań po trzydziestce. Z kolei zaawansowana postać trądziku czyli zwłóknienia gruczołów łojowych oraz nieestetyczny, wręcz szpecący kalafiorowaty przerost nosa dotyczy jedynie mężczyzn. Trądzik różowaty może mieć również postać oczną – wówczas objawia się łzawieniem, suchością oka, pieczeniem, a jej efektem może być zapalenie spojówek. U bardzo dużej grupy osób choroby oczu poprzedzają dolegliwości skórne, dlatego trądzik czasami diagnozuje się kilka lat. Następnie w ostatnim czasie dość dużo się zmieniło – kiedyś uważano, że trądzik różowaty to choroba nie do wyleczenia, obecnie wiadomo, że można jej skutecznie zapobiegać.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku nie jest łatwe – wszystko zależy od tego, w jakim stadium znajduje się pacjent, czy nie ma żadnych innych dolegliwości oraz jaką terapię stosowano do tej pory. Trądzik powinno się leczyć wielotorowo. Można zastosować wiele zabiegów medycznych, jak zamykanie naczyń lub laserowe leczenie rumienia, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Sposób leczenia zawsze dobiera się do objawów pacjenta oraz stadium choroby. Najczęściej w początkowej fazie stosuje się różnego rodzaju kremy oraz maści, które w swoim składzie zawierają sterydy. Można również stosować aerozole zawierające antybiotyki. Ponadto te ostatnie mogą być również podawane doustnie, ponieważ chodzi o zlikwidowanie przyczyny schorzenia.

Leczeniem trądziku i różnych zmian skórnych zajmuje się Instytut Mikroekologii, który może pochwalić się zarówno bogatą ofertą, jak i doskonale wyszkoloną i wykształconą kadrą, która zrobi wszystko, aby prawidłowo rozpoznać chorobę oraz podjąć jej prawidłowe leczenie. Trądzik różowaty to bardzo trudny przeciwnik, należy zatem mieć sprzymierzeńca w postaci dobrego specjalisty, który doradzi i dobierze odpowiednie medykamenty. Kraków to odpowiednie miejsce, do którego należy się udać.

Dodaj komentarz