Trombofilia przyczyną poronienia


Przyczyna poronienia
Czy wiesz, że skłonność do powstawania zakrzepów może być jedną z przyczyn, przez którą nie udało Ci się utrzymać ciąży? Trombofilia to skłonność, która jest genetycznie dziedziczona. Wynika ona z powstałych mutacji w naszym organizmie, głównie czynnika V Leiden i w genie protrombiny. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że są obciążone trombofilią, ponieważ nie daje ona żadnych symptomów. Wynika z niej skłonność do powstawania zakrzepów w organizmie, jednak powstawanie ich często również przebiega bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza diagnostyka, pozwalająca uniknąć wielu konsekwencji, w tym poronienia.

Skutki nieleczonej trombofilii

Skutki jakie wywołuje nieleczona tromboza wpływają bardzo negatywnie na przebieg ciąży. Wynika to z tego, że znacznie przyczynia się ona do powstawania zakrzepicy w łożysku, co może wpływać na występowanie nawykowych poronień, niewydolności i przedwczesnego oddzielenia łożyska, ograniczenia wzrostu płodu, utratę ciąży w drugiej połowie jej trwania oraz zaistnienie stanu przedrzucawkowego.

Zakrzepica zagrożeniem dla przyszłej mamy

Brak podjęcia leczenia trombofilii stanowi ogromne ryzyko również dla życia przyszłej mamy. Czas oczekiwania na dziecko i zmiany jakie zachodzą nie tylko w ciele, ale i w gospodarce hormonalnej znacznie bardziej sprzyjają powstaniu zakrzepów. Najczęstszym powikłaniem do jakiego dochodzi w czasie ciąży jest zatorowość płucna. Obserwacje wskazują, że aż u 15-20% kobiet, które nie podejmują leczenia może wystąpić taki epizod. Jest on bardzo groźny, ponieważ aż 15% osób, u których doszło do takiego stanu, umiera. Nie przyjmowanie leków, czy też heparyny, hamujących proces krzepnięcia krwi, znacznie zwiększa ryzyko zgonu przyszłej mamy.

Badanie na trombofilię

Przeciwdziałając skutkom trombozy zyskujesz szanse na ciążę zakończoną przyjściem na świat upragnionego dziecka. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest wykonanie prostego testu genetycznego w kierunku trombofilii, który stwierdzi, czy masz predyspozycje do powstawania zakrzepów. Jeśli wynik będzie pozytywny możesz od razu rozpocząć odpowiednią diagnostykę i leczenie minimalizujące ryzyko wystąpienie któregokolwiek z wymienionych wcześniej objawów.
testDNA, www.testdna.pl

Dodaj komentarz