Trzymaj się zasad, a Twoim „kontaktom” i oczom nic nie będzie!


Trzymaj się zasad
Soczewki kontaktowe zdecydowanie poprawiają jakość życia przede wszystkim osobom z wadami wzroku, które na co dzień są zmuszone do noszenia okularów korekcyjnych. Ostrożne szacunki mówią o liczbie ponad 150 mln osób na całym świecie, które korzystają z dobrodziejstw kontaktologii. Jednak noszenie szkieł kontaktowych to nie tylko lepszy komfort życia, ale także pewne obowiązki z tym związane.

Trochę statystyk…

Najczęściej stosowanymi na świecie soczewkami są miękkie „kontakty” częstej wymiany, a więc dwutygodniowe oraz miesięczne. Tego typu soczewki są również niezwykle popularne w Polsce i stanowią blisko 95 proc. wszystkich używanych na rynku soczewek. Najczęściej używane są szkła sferyczne (80 proc. popytu rynkowego), które służą osobom z typowymi wadami wzroku typu krótkowzroczność i dalekowzroczność. Następne są soczewki toryczne (około 15 proc. popytu rynkowego), które korygują wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności i posiadają dodatkowe parametry redukujące zniekształcenia widzianego obrazu wywołane astygmatyzmem. Najmniej używane są soczewki dwu-sferyczne (około 5 proc.) zapewniające użytkownikowi przede wszystkim panoramiczne pole widzenia.

Pielęgnacja i higiena

Aby w pełni cieszyć się z komfortu noszenia soczewek kontaktowych oraz zapewnić zdrowie oczom, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja szkieł http://www.kontaktowe.pl/. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń lekarza okulisty lub optometrysty, co do terminów przydatności soczewek. Nie należy nosić „kontaktów” dłużej niż jest to przewidziane przez specjalistę oraz producenta szkieł.

Utrzymuj czystość soczewek i przechowuj je w odpowiednich, zalecanych warunkach. Codziennie sprawdzaj swoje oczy. Jeśli odkryjesz jakiekolwiek zaczerwienienia, Twoje oczy wyglądają na zmęczone, a widziane obrazy stają się zamglone, jest to znak, że konieczna jest wizyta u specjalisty celem konsultacji.

Oto kilka zasad i reguł, jakich należy zawsze przestrzegać podczas użytkowania soczewek kontaktowych:

  • myj ręce i dokładnie je wysusz zawsze przed zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek i w każdej innej sytuacji zanim zaczniesz cokolwiek z nimi robić,
  • dbaj o paznokcie pod kątem ich czystości oraz odpowiedniej długości,
  • zawsze używaj świeżego, atestowanego płynu pielęgnacyjnego do soczewek http://www.kontaktowe.pl/plyn-do-soczewek-kontaktowych oraz pojemnika zgodnie z zaleceniami producenta,
  • nie używaj soczewek po upływie ich terminu ważności,
  • jeżeli moce Twoich szkieł są inne zarówno w prawej, jak i lewej soczewce, musisz się upewnić czy wkładasz odpowiednią soczewkę do właściwego oka; wkładaj zawsze lewy „kontakt” do pojemniczka oznaczonego literą „L”, a prawą do :P”, a unikniesz takiej pomyłki,
  • soczewki jednorazowego użytku pod koniec dnia wyrzucamy,
  • „kontakty” dwutygodniowe lub miesięczne, po wyjęciu z oka, odpowiednio dezynfekujemy i wkładamy do pojemnika, pamiętając o wcześniejszym dokładnym umyciu rąk.

Przestrzeganie powyższych zasad pomoże Ci cieszyć się komfortem noszenia soczewek kontaktowych oraz uchroni Twoje oczy przed niekiedy ciężkimi powikłaniami chorobowymi wywoływanymi przez niebezpieczne drobnoustroje.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Trzymaj się zasad, a Twoim „kontaktom” i oczom nic nie będzie!