Ubrania ekologiczne- jak je rozpoznać?


Ubrania ekologiczne- jak je rozpoznać?
Nasze decyzje zakupowe stają się coraz bardziej świadome. Spontaniczne wybory, zastępują przemyślane decyzje, które powstają na bazie dokładnej analizy wielu czynników. Kluczowe staje się dla nas np. zdrowie, o którym myślimy znacznie częściej podczas zakupu produktów spożywczych. Okazuje się, że chętniej sięgamy po rzeczy ekologiczne. Ma to znaczenie nie tylko w przypadku żywności, ale również odzieży.

Trend na odzież ekologiczną powoli staje się zauważalny, nadal jednak wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jakie materiały należy wybierać aby stwierdzić, że są “eko”. Jak się okazuje nawet ubrania z metką 100% bawełny niekoniecznie będą najlepsze dla naszego ciała. Wyodrębnić można bowiem przynajmniej kilka rodzajów bawełny, które znacznie będą się od siebie różnić. Różnica będzie polegać przede wszystkim na procesie produkcji. Jak się ponadto okazuje jej konwencjonalna uprawa uważana jest za jedną z najbardziej toksycznych. Jaką mamy zatem alternatywę?

Rodzaje bawełny
Fakt, że bawełna produkowana jest z roślin, nie sprawia od razu, że staje się ekologiczna. Współczesne plantacje mają niewiele wspólnego z naszymi wyobrażeniami i nierzadko szkodzą środowisku poprzez zastosowanie chemicznych środków. W efekcie zabijają one bioróżnorodność i sprawią, że gleba staje się jałowa. Zazwyczaj bawełnę uprawia się na ogromnych plantacjach, gdzie wysiewa się rośliny modyfikowane genetycznie. Na próżno dopatrywać się więc tutaj dbałości o ekologię. Na całe szczęście do dyspozycji mamy także inne rozwiązanie, czyli produkty wytworzone z bawełny ekologicznej.  Czym się charakteryzują i jak wygląda proces ich uprawy?

Bawełna organiczna
W sklepach odzieżowych znajdziemy coraz więcej ubrań, które na metce posiadają dopisek “organic cotton”, oznacza to więc, że zostały stworzone z naturalnych nasion bawełny. W jej produkcji nie stosuje się żadnej chemii, a miejsce pestycydów zajmują takie substancje jak czosnek, papryczka chilli, kwas cytrynowy czy pożyteczne owady. Taka bawełna zbierana jest ręcznie, dzięki czemu jest znacznie czystsza, wpływa to również na jej cenę. Bawełna organiczna nie może być także farbowana chemicznymi barwnikami, które są szkodliwe dla naszej skóry. Na metce ubrania warto poszukać jeszcze jednego napisu, czyli oznaczenia fairtrade. Informuje nas ono o tym, że zakupione przez nas ubranie zostało wyprodukowane przez rolników zrzeszonych w spółdzielniach, którzy za swoją pracę otrzymają godziwą zapłatę. Ponadto fairtrade potwierdza, że wyprodukowana bawełna podlegała ścisłej kontroli odgórnych wymogów ekologicznych.

koszulka ekologiczna

Wyższa jakość to wyższa cena

Niestety ubrania wykonane z bawełny ekologicznej będzie charakteryzować dość wysoka cena. Nic w tym dziwnego, gdyż produkcja ubrań z organicznej bawełny wiąże się ze znacznie większym nakładem pracy oraz środków. Takie plantacje niemal cały czas poddawane są kolejnym badaniom nad naturalną czystością surowca. Istotne staje się także sprawiedliwe wynagrodzenia dla pracowników.

Niemniej jednak kupując ubrania wyprodukowane z bawełny organicznej możemy być pewni, że wspieramy ekologicznych rolników, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia alergii skórnych, popieramy ideę sprawiedliwego handlu i pośrednio dbamy o nasze środowisko. Zalety takiego wyboru odczujemy na własnej skórze, gdyż bawełna ekologiczna jest bardzo miękka i delikatna. Wybór pomiędzy zwykła bawełną, a bawełną organiczną wydaje się zatem oczywisty.

Dodaj komentarz