Układ krwionośny a problemy z erekcją – czy jedno ma wpływ na drugie?


Układ krwionośny a problemy z erekcją – czy jedno ma wpływ na drugie?
Krew – jeden z kluczowych elementów naszego organizmu. Oddziałuje ona na wszystkie narządy i tkanki. Problemy z układem krążenia mają też bezpośredni wpływ na życie seksualne mężczyzn. Zaburzenia erekcji mogą być objawem takich chorób jak np. miażdżyca, nadciśnienie czy cukrzyca. W artykule opiszemy, jak rozwiązać problem i co robić, by go uniknąć.

Posłuchaj głosu serca – zrób badania

Problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem wzwodu mogą mieć różną przyczynę. Może nią być chroniczne zmęczenie, długotrwały stres lub inne czynniki środowiskowe. Zaburzenia erekcji są problematyczne już same w sobie, bo w oczywisty sposób przekładają się jakość życia – zarówno tę związkową, jak również psychiczną. Ranga problemu poważnie wzrasta, gdy u jego podłoża leżą przyczyny zdrowotne.

Choroby układu krążenia mogą mieć niebagatelny wpływ na męską sprawność seksualną. Jedną z nich jest odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Prowadzi to do zmniejszenia światła żylnego, czyli średnicy kanału przepływu krwi. Przekłada się to na jego ograniczenie, a w konsekwencji niedostatecznym dopływem krwi do poszczególnych narządów. Ze względu na to, że tętnice dostarczające krew do penisa są węższe niż sercowe, ich przepustowość zmniejsza się w wyniku osadzania płytek znacznie szybciej. A to bezpośrednio wpływa na problemy z erekcją.

Odpowiednio wczesna reakcja i wizyta u specjalisty pomogą zdiagnozować oraz odpowiednio szybko wdrożyć leczenie – a to bardzo istotne szczególnie w przypadku chorób związanych z sercem. W efekcie uda się także określić i dążyć do wyeliminowania potencjalnej przyczyny zaburzeń erekcji.

Grupa podwyższonego ryzyka

Te powiązane z chorobami układu krążenia mogą pojawiać się znacznie częściej w określonych przypadkach. Mówimy wtedy o grupie zwiększonego ryzyka, w której prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest wyższe niż u statystycznego mężczyzny. Do jednej z takich grup należą osoby chorujące na cukrzycę. Podwyższony poziom cukru może wywierać negatywny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy. Wśród przewlekłych powikłań cukrzycy występuje zawał mięśnia sercowego i miażdżyca tętnic, a ona bywa bezpośrednią przyczyną zaburzeń erekcji.

Osoby z nadwagą również narażone są na problemy z układem krążenia w znacznie większym stopniu. W tej grupie częściej niż u innych obserwuje się nadciśnienie tętnicze, które uszkadza ściany tętnic, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. I zdecydowanie negatywnie wpływa na wzwód, co bezpośrednio przekłada się na inne aspekty życia mężczyzny.

Dodaj komentarz