Uzależnienia od czynności


Uzależnienia od czynności
Powszechnie wiadomo, że substancje psychoaktywne uzależniają szybko i silnie. Na temat takich nałogów, jak palenie papierosów, alkoholizm czy narkomania napisano już wiele, wiedza na ten temat w społeczeństwie również jest dość obszerna. Mniej jednak wiadomo na temat uzależnienia od czynności. Dla niektórych jest to wymysł, dla innych – uzależnienie, na które można spojrzeć z przymrużeniem oka. I choć mogłoby się wydawać, że uzależnienie od czynności wcale nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego życia i zdrowia, rzeczywistość okazuje się znacznie brutalniejsza.

Jedną z tych czynności, które przodują na świecie, jest uzależnienie od hazardu.

Gra o pieniądze lub inne kosztowności znana była już w starożytności, jednak prawdziwą plagą stała się w XX wieku. Magia kasyn, w których jednego wieczoru można zdobyć lub stracić fortunę dla wielu okazała się poważnym zagrożeniem. Sytuacja jest tym bardziej niebezpieczna, że obok tradycyjnych kasyn pojawiają się te internetowe, które cieszą się dużym powodzeniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Ich podstępność polega z jednej strony na nieograniczonym dostępie do gier, z drugiej – na złudnym poczuciu anonimowości. Bardzo wciągające są również automaty oraz gry takie jak poker czy ruletka. Innym problemem są liczne zakłady sportowe, które mają wszelkie znamiona typowych gier hazardowych. Dużym problemem związanym z hazardem jest ogromna ilość pieniędzy, które są przeznaczane na grę. Długi, koncentrowanie się na kolejnych grach oraz usilne próby „odegrania się” sprawiają, że hazardzista odsuwa się od najbliższych, zaś gry hazardowe stają się jego światem. Wiele osób uzależnionych od hazardu ma problemy z panowaniem nad swym zachowaniem. Nerwowość oraz agresywne zachowania to standard w przypadku tego uzależnienia. Wiele osób dotkniętych tym problemem wchodzi również w konflikty z prawem. Kradzieże i kłamstwa to tylko wierzchołek góry lodowej.
Hazardziści mogą poddać się leczeniu, w którym stosowana jest przede wszystkim odpowiednia terapia: indywidualna lub grupowa. W celu złagodzenia depresyjnych stanów, tak częstych u osób uzależnionych, stosuje się w leczeniu hazardzistów także specjalne leki, które pozwalają im przetrwać najtrudniejsze chwile.

Uzależnienie od czynności może obejmować również problemy związane z korzystaniem z komputera oraz z Internetu.

Niestety, uzależnienia komputerowe są coraz częściej występującym problemem. Rozwój techniki, coraz większe możliwości wykorzystania sieci oraz liczne, wciągające gry komputerowe stały się poważnym zagrożeniem. Problem uzależnienia od gier komputerowych oraz czatowania dotyczy w szczególności młodych ludzi, dla których wirtualna rzeczywistość staje się atrakcyjną i ciekawą alternatywą dla zwykłej codzienności. Wciągające są również kontakty z innymi internautami, m. in. na czatach oraz dyskusje prowadzone za pomocą komunikatorów internetowych. Często taka działalność internauty odbywa się kosztem innych obowiązków. Brak zainteresowania innymi formami spędzania wolnego czasu, odsuwanie się od rodziny oraz ograniczanie kontaktów towarzyskich na rzecz wirtualnych wypraw to podstawowe objawy uzależnienia od Internetu. Problem jest już na tyle poważny, że coraz więcej uwagi poświęca się badaniom nad możliwościami leczenia tego typu uzależnień, zarówno u dzieci, jak i w przypadku osób dorosłych.

Poważnym zagrożeniem może być również tak ważny we współczesnym świecie telefon komórkowy.

Ten nieodłączny towarzysz współczesnego człowieka również może uzależniać, tym bardziej, że do telefonów komórkowych są przyzwyczajane coraz młodsze dzieci. Choć telefon komórkowy i problem uzależnienia się od tego sprzętu jest zjawiskiem stosunkowo nowym, liczba osób nałogowo korzystająca ze swych komórek systematycznie wzrasta. Osoby uzależnione od telefonu komórkowego zachowują się podobnie jak ci, którzy nałogowo korzystają z Internetu. Coraz więcej uwagi poświęcają one zabawie z telefonem, coraz silniej odcinając się od świata zewnętrznego. Pisanie SMS-ów, prowadzenie długich rozmów, gry, tapety i ściąganie melodyjek – to najbardziej wciągające zajęcia, do których wykorzystywana jest komórka. Co gorsza, to właśnie telefon staje się podstawowym sposobem komunikacji z innymi ludźmi.

Czynnością, która uzależnia może stać się również praca.

Pracoholizm to uzależnienie, które objawia się ciągłym myśleniem o sprawach zawodowych oraz poświęceniem pracy ogromnej ilości czasu – kosztem innych zajęć, życia towarzyskiego i rodzinnego. Konsekwencje są bardzo negatywne. Przede wszystkim cierpi sam pracoholik oraz jego najbliżsi. Efekty w pracy też są mizerne, gdyż człowiek przepracowany jest znacznie mniej kreatywny i efektywny. Co więcej – pracoholicy często są bardzo trudnymi współpracownikami, znanymi z narzucania innym własnego stylu pracy oraz z dość konfliktowego usposobienia. Tak, gdzie pojawia się pracoholik, tam też pojawia się nerwowa atmosfera, w której trudno pracować efektywnie. Pracoholizm objawia się również brakiem umiejętności rozmawiania o czymś innym niż praca oraz dążeniem do perfekcjonizmu. Pracoholizm odbija się również na zdrowiu osoby uzależnionej, zaś najczęściej występującymi problemami są zaburzenia koncentracji oraz zaburzenia nerwicowe i seksualne. Pracoholicy mają również bardzo często problemy związane z pracą przewodu pokarmowego, na co wpływ ma życie w ciągłym stresie i napięciu.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Uzależnienia od czynności