W jaki sposób działa kalkulator dni płodnych?


W jaki sposób działa kalkulator dni płodnych?
Umiejętność obliczenia czasu, w którym kobieta jest najbardziej płodna umożliwia skuteczne zwiększenie szansy na zajście w ciąże lub jej uniknięcie. Co więcej, dokonanie podobnych wyliczeń wcale nie należy do trudnych.

Kalkulator dni płodnych to narzędzie, które w prosty i szybki sposób pozwoli na poznanie czasu, w którym występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia. Dawniej, aby zdobyć takie informacje koniecznym było prowadzenie specjalnego kalendarzyka ginekologicznego. Do tego dochodził fakt ciągłej obserwacji organizmu kobiety, obowiązek mierzenia temperatury ciała oraz badania śluzu i wszelkich wydzielin z pochwy. Metoda ta jest oczywiście bardzo skuteczna, jednak dziś nie ma już potrzeby prowadzenia podobnych badań. Obecnie wystarczy wykorzystać do tego kalkulator owulacji. 

W jaki sposób działa kalkulator dni płodnych?

Działanie kalkulatora dni płodnych opiera się o pozyskanie dwóch istotnych danych. Mianowicie są to:

  • średnia długość trwania cyklu miesiączkowego kobiety;
  • wyznaczenie daty rozpoczęcia się ostatniej mentruacji

Na postawie ww. danych, kalkulator dni płodnych może obliczyć czas, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest najwyższe. Oznacza to, że w trakcie wyliczonych dni, odbycie pełnego stosunku seksualnego najprawdopodobniej będzie skutkowało powiększeniem rodziny. Kalkulator dni płodnych oblicza także ten czas, w którym kobieta jest względnie bezpłodna, a co za tym idzie dni, w których prawdopodobieństwo zapłodnienia jest względnie niskie. 

Kiedy występują dni płodne?

Można przyjąć, że dni, w których prawdopodobieństwo zajścia w ciąże jest wysokie to te, w czasie których komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graffa i zaczyna przemieszczać się do jajowodu. Wtedy to, istnieją największe szanse na jej zapłodnienie. Czas życie kobiecej komórki jajowej waha się od sześciu do dwunastu godzin. Jednak dni płodne występują zwykle w liczbie od 5 do 6. Jest to wynikiem faktu, że męskie plemniki są o wiele bardziej żywotne od komórki jajowej i mogą “zaczekać” na owulacje nawet przez cztery dni. Jeśli zatem plemnik przedarł się przez otwartą szyjkę macicy w czasie przedowulacyjnym, prawdopodobieństwo zapłodnienia jest niezwykle wysokie. Kalkulator dni płodnych uwzględnia powyższe kwestie w swoich obliczeniach i bierze pod uwagę czas, w jakim żyją męskie komórki rozrodcze. Należy jednak pamiętać, że w przypadku par, które chcą uniknąć zajścia w ciąże, kalkulator owulacji powinno się wykorzystywać jedynie w sposób poglądowy, ponieważ nie jest on w stanie zastąpić tradycyjnej antykoncepcji.

Obliczenie prawdopodobieństwa zajścia w ciążę

Cykl miesiączkowy przeciętnie trwa 28 dni. Biorąc pod uwagę taką książkową sytuację, dni płodne będą występowały od 9. do 18. dnia. Aby obliczyć swoje dni płodne musisz podać dzień, w którym rozpoczęła się Twoja ostatnia menstruacja, a następnie uwzględnić średni czas trwania całego cyklu. Kalkulator dni płodnych jest pomocnym narzędziem do sprawdzenia tego, kiedy zachodzi największa szansa zapłodnienia. 

Dominika
Więcej na ten temat przeczytasz na sosrodzice.pl

Dodaj komentarz