Wirus HPV – groźny także dla mężczyzn


Wirus HPV – groźny także dla mężczyzn
Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, wirusem HPV (zwanym także wirusem brodawczaka ludzkiego) bardzo łatwo jest się zarazić. W większości przypadków organizm radzi sobie z wirusem, ale zarażenie wirusem HPV może nieść za sobą także bardzo poważne konsekwencje, takie jak kłykciny kończyste czy nawet nowotwory. Na świecie istnieje bowiem ponad 100 jego odmian, z których niektóre są szczególnie niebezpieczne. Dlatego tak bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka nastawiona na unikanie zachowań, które mogą być niebezpieczne.

 

W jaki sposób można się zarazić wirusem HPV?

 

Zdecydowanie najczęściej do zarażenia wirusem HPV dochodzi podczas zbliżenia, szczególnie gdy partnerzy seksualni nie stosują żadnych środków zabezpieczających (takich jak np. prezerwatywa) i gdy dochodzi do kontaktu skóry narządów płciowych. Wirusem HPV można się także zarazić przez dotyk innych miejsc zmienionych chorobowo przez tego wirusa. Groźny może być jednak nie tylko bezpośredni kontakt z osobą zarażoną wirusem HPV. Często stosowanie tych samych akcesoriów erotycznych, przyborów łazienkowych (ręcznik, szczotka, gąbka), jak i wizyta na basenie, w saunie czy w solarium mogą skutkować zarażeniem się wirusem HPV, nawet jeśli właściciele obiektów świadczących usługi wypoczynkowo-rekreacyjne dbają o higienę takich obiektów przez ich sprzątanie oraz stosowanie specjalnych płynów odkażających.

 

Jakie czynniki sprzyjają zarażeniu wirusem HPV

 

Warto jest także wiedzieć o tym, że istnieje szereg czynników sprzyjających zarażeniu wirusem HPV. Oprócz wieku do 20 lat wyróżnia się wśród nich także częste zmiany partnerów seksualnych, drobne urazy skórne (w szczególności w okolicy miejsc intymnych) oraz obniżoną ogólną odporność organizmu. Inne czynniki, które sprzyjają zarażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego, to także: palenie tytoniu oraz liczne ciąże (szczególnie w młodym wieku). W takich sytuacjach trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż ryzyko zarażenia wirusem HPV jest wówczas bardzo duże. Nie jest jednak powiedziane, że stosowanie się do ściśle określonych zasad zminimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań związanych z zarażeniem wirusem HPV. Niektóre jego szczepy są tak silne, że już w niewielkiej ilości mogą wywołać poważne konsekwencje dla organizmu kobiety, jak i mężczyzny. Są to konsekwencje często bardzo poważne, związane z utratą płodności, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożeniem życia przez różnego rodzaju nowotwory, nie tylko kobiecych, ale i męskich narządów rodnych.

 

Jak można sprawdzić czy nie jesteśmy zarażeni wirusem HPV?

 

Wirus HPV można wykryć za pomocą specjalnego testu. Taki test wykonuje się u lekarza albo w warunkach domowych, po zakupie odpowiedniego testu pobraniowego w aptece lub w Internecie i zaniesieniu próbki do lekarza. Test HPV polega na pobraniu, w przypadku kobiet, wymazu z szyjki macicy, a u mężczyzn próbki z rowka zażołędnego. Takie próbki poddawane są następnie badaniom laboratoryjnym, pod względem kosztów zależnych od ilości typów wirusa, których obecność w organizmie będziemy sprawdzać. Choć testy HPV wykonuje się zazwyczaj w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, zdaniem wielu lekarzy taki test powinna robić co najmniej raz na rok każda osoba, która jest aktywna seksualnie. W ten sposób można w porę zareagować stosując odpowiednie formy leczenia. Wskazane jest również wykonanie testu przed planowaną ciążą, bowiem u 20% kobiet, które poroniły wykrywa się wirusa brodawczaka groźnego dla zdrowia nienarodzonego jeszcze dziecka.

 

Więcej o wirusie HPV przeczytasz na stronie hpvwirus.pl

 

HPV

Dodaj komentarz