Wirus HPV – najważniejsze informacje, które powinnaś wiedzieć


HPV
Organizm kobiety może sam sobie poradzić z wirusem brodawczaka ludzkiego. Zdarza się to w 80 procentach przypadków. Z kolei u 20 procent z nich infekcja wirusowa zamienia się w stan przewlekły, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju raka szyjki macicy.

Wirus HPV (czyli brodawczaka ludzkiego) odkryty został ponad 100 lat temu. Od tego czasu stwierdzono już ponad 100 jego odmian. Najczęściej zarażają się nim kobiety i mężczyźni pomiędzy 15. a 25. rokiem życia. Do ludzkiego organizmu trafia przede wszystkim drogą płciową (zazwyczaj podczas klasycznego bądź analnego seksu) oraz poprzez kontakt skórny. Brodawczak zakaża narządy moczowo-płciowe oraz tkankę skórną i odbytowo-płciową.

Regularna cytologia – wstępna diagnoza

Ponieważ 40 odmian HPV przekazywanych jest drogą płciową, tyle samo typów wirusa może infekować narządy rozrodcze kobiet i mężczyzn. W większości odnotowywanych przypadków nie powoduje żadnych objawów i znika samoistnie w ciągu 24 miesięcy (ginie pod wpływem działań obronnych organizmu). Blisko 2 procent zakażonych kobiet umiera jednak z jego powodu na raka szyjki macicy, bo zbyt późno poddają się leczeniu. Tymczasem regularnie wykonywana cytologia daje szansę na szybkie wykrycie tego zagrożenia w naszym organizmie. Nie trzeba czekać, aż zaobserwujemy u siebie upławy, świądy, zapalenie skóry albo śluzówek czy też brodawki. Te ostatnie uwidaczniają się w okolicach sromu, prącia i odbytu i nazywane są kłykcinami. Są pojedyncze lub mnogie, a ich rozprzestrzenianie następuje niezwykle szybko. Aby jednak potwierdzić ostatecznie tę wstępną diagnozę, warto poddać się testowi DNA na wykrycie wirusa.

Zapobiec rakowi szyjki macicy

Rak szyjki macicy to drugi po nowotworze piersi najczęściej odnotowywany przypadek chorobowy u kobiet. Niestety Polska nadal jest krajem, w którym świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą wirus HPV, ciągle nie jest na wysokim poziomie. W związku z tym wiele osób zbyt późno podejmuje się leczenia. Tymczasem trzeba wiedzieć, że niektóre formy HPV – tzw. wysokogenne (zwłaszcza typy HPV 16 i 18) – mogą doprowadzić właśnie do rozwoju raka szyjki macicy. W ramach działań profilaktycznych zalecane jest szczepienie, którego skuteczność szacowana jest nawet na 100 procent.

Usuwanie wirusa ze skóry

Do tej pory nie znaleziono skutecznego sposobu pozbywania się HPV ze śluzówek. Można za to zlikwidować brodawki. Do ich usuwania używany jest laser CO2 (czyli z dwutlenkiem węgla). Jest to metoda bezkrwawa, a zabieg trwa zazwyczaj od kilkunastu sekund do kilku minut (w zależności od tego, jak duża jest zmiana na skórze). Ponieważ inkubacja wirusa trwa 2 miesiące, trzeba wziąć pod uwagę ewentualne ponawianie tego procesu aż do końcowego efektu, którym jest odparowanie, czyli ostateczne usunięcie brodawek. Takie zabiegi wykonywana są np. w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika sp. z o.o.

Reasumując: ryzyko wystąpienia wirusa HPV można w dużym stopniu zmniejszyć przez m.in. regularne badania cytologiczne oraz ograniczenie liczby partnerów i używanie prezerwatyw.

Dodaj komentarz