Witamina D pomocna w walce z przeziębieniem


Witamina D pomocna w walce z przeziębieniem
Kiedy za oknem robi się szaro i ponuro, a słońce pokazuje się raptem na godzinę w ciągu dnia, to oznacza, iż na syntezę witaminy D w naszym organizmie nie mamy co liczyć. W takim przypadku jedynym ratunkiem jest jej suplementowanie.

Czym jest witamina D ?

Jest ona związkiem organicznym syntetyzowanym w naszej skórze pod wpływem promieni UV. Należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Ważna rolę odgrywa tutaj cholesterol, który pod wpływem promieniowania jest przekształcany w witaminę D. Aby synteza zachodziła, należy mieć odkryte 18% ciała, a długość przebywania na pełnym słońcu powinna wynosić ok. 15 min.

W Polsce warunki na pełną syntezę są przez 3 miesiące w roku od maja do sierpnia. W słoneczne dni synteza również nie zachodzi cały czas. Jeśli nasz cień jest dłuższy od naszego ciała, wtedy nie wytwarza się już witamina D.

 

Rola witaminy D w organizmie człowieka

Główną rolą witaminy D jest regulacja gospodarki wapniowo-fosforowej. Ma za zadanie utrzymać prawidłową ilość wapnia we krwi. Jeśli gospodarka wapniowo-fosforowa jest zaburzona, najczęściej dochodzi do demineralizacji kości (osteoporoza, osteomalacja).

 

Występowanie witaminy D w pokarmach

Z racji szerokości geograficznej w jakiej leży Polska, synteza witaminy D jest niewystarczająca. Można ja dostarczyć również wraz z pokarmem. Produkty, w jakich występuje to mleko, jaja, ryby, grzyby. Jednakże, potrzebna dzienna dawka dostarczana z pożywieniem również nie będzie wystarczająca, dlatego zalecana jest suplementacja.

Więcej o witaminie D i suplementacji przeczytasz tutaj: https://dietetyk.guru/witamina-d-to-warto-wiedziec/

 

Niedobór witaminy D a przeziębienie

Zbyt mała wartość witaminy D oprócz tego, że może doprowadzić do demineralizacji kości – osteoporoza, czy ich rozmiękczenia – osteomalacja, to najnowsze badania pokazują, iż jest ona również bardzo ważna w przypadku chorób górnych dróg oddechowych.

Naukowcy z National Institute for Health Research przebadali ponad 10 tys. uczestników i zauważyli, że witamina D wpływa na zwiększenie się ilości peptydów antydrobnoustrojowych w płucach, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zachorowań.

Badacze zastanawiają się, jaki sposób suplementacji będzie dobry dla ludności, aby niedobory witaminy D nie występowały.

Więcej o przeprowadzonym badaniu przeczytasz tutaj https://dietetyk.guru/witamina-d-chroni-przed-przeziebieniem-i-grypa-tak-wskazuja-najnowsze-badania/

Dodaj komentarz