Witaminy i minerały oraz ich rola w naszej diecie


Witaminy i minerały oraz ich rola w naszej diecie
Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety ludzki organizm sam ich nie wytwarza, zatem muszą być dostarczane codziennie wraz z pożywieniem. Których witamin i minerałów nie może zabraknąć w codziennej diecie?

Aż trudno w to uwierzyć, ale pierwsza witamina została wydzielona zaledwie 100 lat temu i była to witamina B1. Zaledwie wiek później jako ludzie nie wyobrażamy sobie, aby w naszej diecie mogło zabraknąć witamin i minerałów. Choć jako związki egzogenne nie są produkowane przez nasz organizm, człowiek może dostarczać je wraz z pożywieniem. Wiele z nich znajduje się w owocach i warzyw, a witaminy i minerały można spożywać także w formie gotowych suplementów diety.

Ważna misja witamin i minerałów w naszym organizmie

Weźmy na przykład minerały, które można podzielić na makro- i mikroelementy. Składniki takie jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, cynk czy żelazo regulują różne procesy zachodzące w ludzkim organizmie, wspierają wzrost kości u dzieci, regulują pracę układu nerwowego i krwionośnego, kontrolują metabolizm i pomagają utrzymać w zdrowiu zęby. Witaminy zaś to szeroki i bogaty zespół związków, które są nam niezbędne do życia. Dzieli się je na grupy witaminowe, na przykład witaminy z grupy B, witaminy z grupy D, witaminy z grupy C itd.

Wiele z witamin dostarczamy spożywając konkretne produkty, ale na przykład taką witaminę D, dostarczaną naturalnie przez słońce, należy z powodu jego niedoboru w Polsce uzupełniać poprzez suplementację. Z kolei witamina C chroni przed przeziębieniami, obniża poziom stresu, a przy okazji ułatwia gojenie się ran. Obecna jest np. w cytrusach, a także cebuli. Witaminy z grupy A są za to cennymi składnikami działającymi jak najlepszy krem przeciwzmarszczkowy – redukują wpływ wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia oraz przeciwdziałają negatywnym skutkom chorób cywilizacyjnych.

Gdzie szukać witamin i minerałów?

Prawidłowe odżywianie powinno opierać się na jakościowym jedzeniu i niekoniecznie oznacza to konieczność redukcji kalorii. Aby nasz organizm dobrze funkcjonował, musi być zaopatrywany w witaminy i minerały, które pomagają zapobiegać wielu schorzeniom i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. W czasach, kiedy wielu z nas nierzadko sięga po szybkie gotowe dania czy fast foody, witaminy i minerały są skutecznym orężem w walce o zbilansowaną dietę, będąc źródłem niezbędnych substancji odżywczych.

Organizm nie przyswaja wszystkich minerałów i witamin zawartych w pożywieniu, nie każde też pożywienie nadaje się do podania np. osobom starszym czy alergikom. Aby mieć pewność, że witaminy i minerały zostały dostarczone w odpowiedniej ilości, można podawać w formie gotowych do połknięcia suplementów diety. Witaminy i minerały w formie suplementów znajdziecie w aptekach, na przykład Apteka OPT.

Dodaj komentarz