Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju


Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju
Strach przed bólem jest naturalną reakcją adaptacyjną występującą u ludzi i zwierząt. W naturalnych warunkach strach pomaga w przewidzeniu zagrożenia i unikaniu go. W wielu sytuacjach paranoiczny lęk przed bólem dla własnego dobra należy jednak przezwyciężyć. Jedną z takich sytuacji jest wizyta u dentysty. Kluczem do pokonania strachu jest wybór zaufanego lekarza i placówki, która świadczy usługi najwyższej jakości.

Współpraca stomatologa i pacjenta

Pierwszą, kluczową rzeczą jest wybór rekomendowanego dentysty. Najlepiej poradzić się rodziny lub przyjaciół. Atmosfera podczas zabiegu jest w dużej mierze zależna od lekarza. Jeśli jest uśmiechnięty, ma życzliwe nastawienie i poczucie humoru, to i nasze podejście do wizyty ulega zmianie. Wiele osób odczuwa paniczny strach przed znieczuleniem. Jednak i tę niezbyt przyjemną czynność da się przeżyć. Profesjonalne kliniki stomatologiczne w niektórych przypadkach oferują leczenie zębów pod narkozą, które jest całkowicie bezpieczne i nie powinno budzić żadnego niepokoju. W dodatku praktycznie całkowicie niweluje nieprzyjemne odczucia związane z wizytą. Czasem jednak samo uświadomienie pacjenta i cierpliwa odpowiedź na wszystkie pytania znacząco zmniejsza odczuwany niepokój. Drugą kwestią jest wybór dnia wizyty. Na leczenie zębów najlepiej umówić się o takiej godzinie, aby bez zbędnego pośpiechu przybyć do gabinetu. Idealnie byłoby przyjść w dzień wolny od pracy i innych stresogennych czynników. Trzecim i zarazem ostatnim krokiem, który znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego jest umiejętność zrelaksowania się. Technik jest wiele, wystarczy trochę poszukać w sieci, a z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

Gaz rozweselający w walce z dentofobią

Żeby rozluźnić pacjenta obawiającego się zabiegu, można też zastosować mieszankę podtlenku azotu i tlenu, czyli gaz rozweselający. Gaz aplikuje się pacjentowi za pomocą maseczki nakładanej na nos. Pod jego wpływem strach przed zabiegiem znika, pacjent odpręża się i uspokaja. Sedację stosuje się u osób cierpiących na hemofilię, padaczkę i astmę. Zabieg  stosowany jest też często w przypadku dzieci, szczególnie tych nadpobudliwych. Po około 5 minutach od podania gazu, pacjent odzyskuje pełną świadomość, często okazuje się, że nie pamięta zabiegu.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju