Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju


Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju
Strach przed bólem jest naturalną reakcją adaptacyjną występującą u ludzi i zwierząt. W naturalnych warunkach strach pomaga w przewidzeniu zagrożenia i unikaniu go. W wielu sytuacjach paranoiczny lęk przed bólem dla własnego dobra należy jednak przezwyciężyć. Jedną z takich sytuacji jest wizyta u dentysty. Kluczem do pokonania strachu jest wybór zaufanego lekarza i placówki, która świadczy usługi najwyższej jakości.

Współpraca stomatologa i pacjenta

Pierwszą, kluczową rzeczą jest wybór rekomendowanego dentysty. Najlepiej poradzić się rodziny lub przyjaciół. Atmosfera podczas zabiegu jest w dużej mierze zależna od lekarza. Jeśli jest uśmiechnięty, ma życzliwe nastawienie i poczucie humoru, to i nasze podejście do wizyty ulega zmianie. Wiele osób odczuwa paniczny strach przed znieczuleniem. Jednak i tę niezbyt przyjemną czynność da się przeżyć. Profesjonalne kliniki stomatologiczne w niektórych przypadkach oferują leczenie zębów pod narkozą, które jest całkowicie bezpieczne i nie powinno budzić żadnego niepokoju. W dodatku praktycznie całkowicie niweluje nieprzyjemne odczucia związane z wizytą. Czasem jednak samo uświadomienie pacjenta i cierpliwa odpowiedź na wszystkie pytania znacząco zmniejsza odczuwany niepokój. Drugą kwestią jest wybór dnia wizyty. Na leczenie zębów najlepiej umówić się o takiej godzinie, aby bez zbędnego pośpiechu przybyć do gabinetu. Idealnie byłoby przyjść w dzień wolny od pracy i innych stresogennych czynników. Trzecim i zarazem ostatnim krokiem, który znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego jest umiejętność zrelaksowania się. Technik jest wiele, wystarczy trochę poszukać w sieci, a z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. 

Gaz rozweselający w walce z dentofobią

Żeby rozluźnić pacjenta obawiającego się zabiegu, można też zastosować mieszankę podtlenku azotu i tlenu, czyli gaz rozweselający. Gaz aplikuje się pacjentowi za pomocą maseczki nakładanej na nos. Pod jego wpływem strach przed zabiegiem znika, pacjent odpręża się i uspokaja. Sedację stosuje się u osób cierpiących na hemofilię, padaczkę i astmę. Zabieg  stosowany jest też często w przypadku dzieci, szczególnie tych nadpobudliwych. Po około 5 minutach od podania gazu, pacjent odzyskuje pełną świadomość, często okazuje się, że nie pamięta zabiegu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz do “Wizyta u dentysty nie musi budzić niepokoju