Wstrząs anafilaktyczny. Jak postępować w przypadku powikłań po ukąszeniach owadów?


Komar
Słoneczne dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. Większa aktywność fizyczna, ruch, dotlenienie organizmu przynoszą szereg korzyści zarówno dla naszego ciała, jak i dla ducha. Niestety, kontakt z przyrodą, zwłaszcza w lasach, na łąkach, czy w sadach naraża nas również na nieprzyjemne spotkania z owadami, których ukąszenie, bądź użądlenie może skutecznie popsuć nasz wypoczynek.

Nie każde ukąszenie przez owada wygląda tak samo

Zwykle, w miejscu ukąszenia przez owada pojawia się bąbel, który swędzi i może być zaczerwieniony. Choć jest to przykre doznanie, nie jest ono groźne i po pewnym czasie ustępuje samoistnie, nie pozostawiając po sobie śladu. Jeśli chcemy złagodzić swędzenie i przyspieszyć zniknięcie bąbla, możemy posmarować miejsce ukąszenia specjalną maścią lub żelem, które kupimy bez recepty w aptece.

Czasami zdarza się, że reakcja organizmu na ukąszenie owada jest większa: średnica obrzęku przekracza 10cm, obrzęk utrzymuje się długo, a dodatkowo występuje gorączka, dreszcze, czy ogólne uczucie rozbicia. W takiej sytuacji możemy próbować poradzić sobie samodzielnie, stosując zimne okłady oraz miejscowo maść zawierającą glikokortykosteroid. Jeśli jednak nasze działania nie przynoszą pożądanego rezultatu, konieczna będzie wizyta u lekarza, który podejmie decyzję o konieczności zastosowania leków przeciwalergicznych, czy nawet doustnego leczenia glikokortykosteroidami. Do bardzo niebezpiecznych należą ukąszenia owadów w obrębie jamy ustnej i gardła. W tej sytuacji, jeśli dojdzie do dużego obrzęku, mogą pojawić się poważne problemy z oddychaniem. W razie wystąpienia nawet niewielkiej duszności po ukąszeniu przez owada, czy narastania obrzęku w obrębie jamy ustnej lub szyi, należy niezwłocznie zgłosić się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego lub wezwać Pogotowie Ratunkowe, gdyż stan taki może zagrażać naszemu życiu.

Wstrząs anafilaktyczny

W przypadku użądlenia przez owady błonkoskrzydłe (pszczoły, osy, szerszenie) istnieje dodatkowo ryzyko reakcji alergicznej na jad tych owadów. U niewielkiej liczby osób ta reakcja może przebiegać w postaci anafilaksji, czyli ciężkiej, uogólnionej reakcji nadwrażliwości. Objawy tego stanu rozwijają się zwykle bardzo szybko: pojawia się pokrzywka lub obrzęk i zaczerwienienie skóry, problemy z oddychaniem, mogą wystąpić nudności, wymioty i bóle brzucha. Najcięższym powikłaniem jest wstrząs anafilaktyczny, w którym występuje zagrażające życiu obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli po użądleniu przez owada zaczynają rozwijać się powyższe objawy, należy natychmiast wezwać Pogotowie Ratunkowe oraz usunąć z ciała żądło, podważając je płaskim przedmiotem, np. paznokciem lub kartką, w taki sposób, by nie wycisnąć zbiorniczka jadowego. Ludzie, którzy doświadczyli już w swoim życiu reakcji anafilaktycznej po użądleniu przez owada, często noszą przy sobie ampułkostrzykawkę adrenaliny. Jest to lek wydawany na receptę, który w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub obrzęku dróg oddechowych po użądleniu przez owada, podajemy domięśniowo w zewnętrzną powierzchnię uda. Takie postępowanie może w sytuacjach nagłych uratować życie.

Nie wolno również bagatelizować użądlenia przez wiele owadów jednocześnie. W takiej sytuacji bowiem może dojść do uogólnionej toksycznej reakcji i uszkodzenia różnych narządów w naszym ciele. W tym przypadku konieczna będzie hospitalizacja.

Przed ukąszeniami można się chronić

Warto zapamiętać sobie kilka wskazówek, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności związanych z ukąszeniem przez owady. Przede wszystkim należy omijać miejsca, gdzie znajdują się ule, gniazda os i szerszeni, a usuwanie gniazd zostawić specjalistom. Spożywanie posiłków na wolnym powietrzu, czy pozostawianie tam jedzenia przyciąga owady, dlatego starajmy się unikać takich sytuacji. Tam, gdzie to możliwe, ubierajmy długie spodnie i ubrania z długimi rękawami. Środki odstraszające owady nie działają niestety na owady błonkoskrzydłe, jednak warto je stosować, aby uniknąć ukąszenia przez inne owady.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl

 

Dodaj komentarz