Wszy? Nie w naszej rodzinie!


Wszy? Nie w naszej rodzinie!
Wszawica to jeden z najbardziej wstydliwych problemów, gdyż dla wielu osób to synonim brudu i zaniedbania. To problem jednak bardzo powszechny, gdyż pielęgnacja i mycie na niewiele pomogą gdy dojdzie do zarażenia. To, że nie będziemy o nim rozmawiać nie sprawi, że zniknie!

To nas nie dotyczy. Dbamy, by nasz dzieci miały czyste włosy, uczęszczały do renomowanej szkoły czy przedszkola. Tymczasem wszy nie pytają ani o stopień higieny, ani o status materialny. Po prostu kiedy tylko mają okazję, natychmiast z niej korzystają. Wszawica jest chorobą zakaźną. Zarazić się nią można tylko przez bezpośredni kontakt, ponieważ wesz głowowa nie potrafi latać, skakać, ani pływać. Porusza się jednak szybko. Potrafi pokonać nawet 23 cm na minutę, a do tego błyskawicznie przechodzi z głowy na głowę.

Wiele osób ma problemy z rozpoznaniem wszawicy, bo nigdy nie widziało wszy. Oto krótki rysopis, który może pomóc w identyfikacji:

Wielkość dorosłej wszy nie przekracza 2-3 mm.

Dorosła wesz ma spłaszczone, opancerzone tułowie z 6 odnóżami i malutką, ruchliwą głową wyposażoną w kłująco-ssący narząd gębowy.
Jaja wszy mają kolor biało-szary i rozmiarem przypominają główkę szpilki. Wyglądają jak malutkie, białe kuleczki, mocno przyczepione do nasady włosów.

Jeśli uda się zidentyfikować pasożyta, należy jak najszybciej zakupić odpowiedni preparat i poddać leczeniu dziecko, najbliższe otoczenie – wszyscy domownicy oraz poinformować przedszkole czy szkołę. Wszystkie dzieci z tej samej grupy powinny być poddane kuracji w tym samym czasie.
W aptekach można kupić wiele różnych środków zwalczających wszy. Najlepiej wybrać taki, który działa szybko i bezpiecznie. Dobrym wyborem będzie preparat zawierający dimetikon, np. Hedrin Raz. Działa on w sposób mechaniczny, zatykając otwory na ciele wszy, przez które pasożyt oddycha. Preparat niszczy nie tylko dorosłe owady, ale także ich jaja. Badania kliniczne potwierdziły, że Hedrin Raz eliminuje wszy i gnidy po jednorazowej, 15-minutowej kuracji. Po użyciu preparatu nie trzeba wyczesywać martwych owadów, wystarczy umyć włosy zwykłym szamponem. Potem dziecko może iść od razu do przedszkola czy szkoły. To bardzo wygodny i bezpieczny sposób, aby szybko pokonać wszawicę.


Dodaj komentarz

5 komentarzy do “Wszy? Nie w naszej rodzinie!

 • Sylwiag

  Bardzo dobry preparat, polecam, ja tez bylam mocno zdziwiona jak moje dziecko wrocilo z przedszkola z wszami, no ale coz jak widac kazdego moze to dorwac

 • Asioszka

  My również zmuszeni byliśmy skorzystać z czegoś na wszy… 🙁 Szczęście w nieszczęściu trafiłam na Hedrin i szybko uporaliśmy się z problemem.

 • Paulina

  Aż taki popularny ten hedrin. 🙂 Chyba na przyszłość spróbuję i ja jak syn ze szkoły przyniesie albo z kolonii, bo to niestety nieuniknione.

 • Marika

  używałam ja i koleżanka, działa 100%. Ta informacja o tym jak szybko wszy się przemieszczają zmroziła mi krew w żyłach, jest to serio okropne jak o tym pomyśleć

 • Natalia Zet

  nic miłego jak wszy wprowadzą się na głowę dziecka..i niestety domowników, ale dobrze, że są takie jakieś środki, bo za mojego dzieciństwa, niestety nie było tak łatwo pozbyć się tego paskudztwa, dzięki takim specyfikom jest to dużo łatwiejsze i szybsze..