Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wolnych rodnikach, ale boisz się zapytać


Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o wolnych rodnikach, ale boisz się zapytać

„Należy zwalczać wolne rodniki z organizmu!” – z każdej strony jesteśmy bombardowani takimi komunikatami. Specjaliści z telewizji, gazet i internetu mówią o tym, że wolne rodniki są złe, sprawiają, że źle wyglądamy i niekorzystnie się czujemy, ale nikt nie tłumaczy czym właściwie są i dlaczego należy się ich obawiać? Czas najwyższy odkryć tą tajemnicę!

Czym właściwie są te wolne rodniki?

Kiedy tylko słyszymy o wolnych rodnikach, większość z nas od razu wyobraża sobie małe potworki zjadające od środka organizm. Tymczasem w rzeczywistości są to po prostu cząsteczki organiczne, które zostały pozbawione jednego elektronu.

Normalnie każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą ilość elektronów. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ostatnia orbita jest wybrakowana o jeden elektron. W takich sytuacjach nie ma szans na zachowanie równowagi, a wybrakowana cząsteczka tlenu poszukuje możliwości jak najszybszego uzupełnienia braków kosztem innych atomów. W taki sposób powstaje błędne koło.

Atom tlenu bez jednego elektronu jest nazywany wolnym rodnikiem. Zabiera on elektrony nie tylko innych atomów tlenu, ale każdej innej substancji, w tym na przykład białka.

Może jeden wolny rodnik nie jest zagrożeniem, ale biorąc pod uwagę, że w organizmie mamy ich tysiące pojawia się problem, ponieważ sieją spustoszenie, niszczą komórki oraz ich DNA. 

Skąd w moim organizmie wolne rodniki?

Przede wszystkim wolne rodniki powstają podczas oddychania. Kiedy tlen przetwarzany jest na energię, część cząsteczek tlenu wymyka się tworząc właśnie wolne rodniki tlenowe. Naukowcy szacują, że nawet 5% wdychanego przez nas tlenu może być zamieniane właśnie na wolne rodniki.

Istnieje też kilka czynników, które przyspieszają ich namnażanie. Wśród nich można wymienić: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zanieczyszczone powietrze, stres, dieta, choroby, przewlekłe leczenie, przyjmowanie dużej ilości leków, a także intensywny wysiłek fizyczny.

Równowaga w organizmie

Cała lista chorób, które powodują wolne rodniki

Przez to, że wolne rodniki podkradają elektrony od innych substancji prowadzą w najlepszym wypadku do przyspieszenia procesu starzenia się, a w najgorszym do wielu ciężkich chorób.

Przede wszystkim mogą mieć wpływ na zmianę DNA komórek oraz ich mutację, a to w konsekwencji prowadzi do powstawania nowotworów.

Oprócz tego wolne rodniki niszczą lipidy oraz uszkadzają naturalną błonę ochronną naskórka. Elastyczność skóry może się znacznie zmniejszyć, a na skutek tego może powstać wiele głębokich zmarszczek.

Wolne rodniki w mniejszym lub większym stopniu są odpowiedzialne także za: demencję starczą, udar mózgu, zaćmę, egzemę, cukrzycę, astmę, miażdżycę, zawał serca, wrzody żołądka.

Wolne rodniki nie zawsze są złe

Wolne rodniki nie zawsze czynią spustoszenie. Jeśli zachowamy ich niewielką ilość mogą mieć nawet działanie dobroczynne. Są potrzebne w naszym układzie odpornościowym. Wytwarzają je białe krwinki, kiedy chcą zwalczyć z organizmu wirusa.

Jak zwalczać z organizmu nadmiar wolnych rodników?

Przede wszystkim wolne rodniki można zwalczać za pomocą stosowania odpowiedniej diety. Taka dieta powinna być oparta o duże zużycie antyoksydantów. Tylko czym są antyoksydanty? To związki posiadające właściwości neutralizujące wolne rodniki. Jednym z najskuteczniejszych w tej grupie jest witamina C.

Najwięcej antyoksydantów znajduje się w owocach, warzywach oraz przyprawach. Swoją dietę warto wzbogacić w: porzeczki, aronię, jeżyny, curry, cynamon, jabłka, truskawki, buraki, szpinak, jarmuż, zieloną herbatę, orzechy oraz gorzkie kakao.

W diecie antyoksydacyjnej chodzi o to, aby jeść więcej warzyw i owoców niż pozostałych produktów spożywczych. Trzymanie się tej zasady w połączeniu z wysiłkiem fizycznym powinno przynieść szybkie i oczekiwane efekty bez potrzeby łykania suplementów.

Jednak nie tylko rodzaj spożywanego pokarmu jest ważny. Równie istotna jest woda, którą spożywamy na co dzień.

Produkty zakwaszające

Prawdziwy eliksir życia

Do odpowiedniej diety bogatej w antyoksydanty warto dodać jeszcze jeden zdrowy nawyk w postaci wody o najbardziej optymalnych właściwościach. Już od dawna wiadomo, że takie posiada choćby woda alkaliczna oraz wodorowa. Wolny wodór świetnie radzi sobie ze zwalczaniem wolnych rodników. Oba rodzaje wód powstrzymują procesy starzenia się, łagodzą stres oraz poprawiają samopoczucie.

Problemem jest fakt, że takiej wody nie można dostać w każdym sklepie, a jeśli już to jest bardzo droga. Na szczęście i na to znalazł się sposób w postaci wkładu rewitalizującego. Jednym z najpopularniejszych w tej chwili jest Ecoperla Elixir.

Po pierwsze należy opowiedzieć o tym jak działa wkład rewitalizujący. Otóż Ecoperla Elixir jest wypełniony czystym magnezem. Woda przepływając przez wkład wchodzi z tym pierwiastkiem w reakcję, dzięki której powstaje woda alkaliczna i jednocześnie wodorowa, bogata w duże stężenie magnezu.

Wkład rewitalizujący można podłączyć w każdym domu lub mieszkaniu, jeśli tylko posiadamy kuchenny filtr wody w postaci odwróconej osmozy, nanofiltracji czy ultrafiltracji. Więcej na jego temat można dowiedzieć się z artykułu: https://www.zestudni.pl/blog/ecoperla-elixir-prozdrowotna-woda-alkaliczna-na-wyciagniecie-reki/

Dobra dieta i czysta woda to klucz do sukcesu

Jak widać, aby walczyć z wolnymi rodnikami nie potrzeba wcale dużo zachodu. Wystarczy wzbogacić swój codzienny pokarm w owoce i warzywa, a przy tym pić wodę wysokiej jakości, bogatą w cząsteczki wodoru. Dzięki temu wolne rodniki już nie będą nam straszne, a my utrzymamy doskonały wygląd i świetne samopoczucie!

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki wsparciu merytorycznemu oraz opisom produktów sklepu internetowego oferującego rozwiązania z zakresu filtracji wody ZeStudni.pl

Dodaj komentarz