Wszystko o alergii na pyłki i roztocza


Wszystko o alergii
Zaczerwienione oczy, kichanie, problemy z oddychaniem, specyficzna wysypka na ciele… to mogą być objawy alergii. Ten rodzaj nadwrażliwości należy do często marginalizowanych i ignorowanych, czego skutkiem jest coraz większa liczba osób chorych między innymi na astmę. Jeżeli przypuszczasz, że może to dotyczyć Ciebie, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat alergii.

Co to jest i jakie są objawy alergii?

Alergia, inaczej uczulenie lub nadwrażliwość, jest to nabyta, niewłaściwa i specyficzna reakcja naszego układu immunologicznego, wywołana stycznością z obcymi substancjami – alergenami. Ten rodzaj nadwrażliwości objawia się na różne sposoby. Do najczęstszych należą: łzawienie, katar sienny, kichanie, problemy z oddychaniem, duszności, obrzęk powiek, zmiany na skórze, biegunka oraz nudności. Objawem alergii najniebezpieczniejszym dla organizmu, zagrażającym nawet naszemu życiu, jest wstrząs anafilaktyczny. Ze względu na to, że alergia ma podłoże genetyczne, to ryzyko pojawienia się jej znacznie wzrasta, gdy jest ona obecna u innych członków rodziny. Ponadto, ten specyficzny rodzaj nadwrażliwości, może być determinowany czynnikami środowiskowymi, między innymi: zanieczyszczeniami, pyłami, dymem papierosowym czy przebytymi infekcjami.

Alergia na pyłki roślinne

Osoby, u których alergia wywołana jest pyłkami roślinnymi muszą szczególnie uważać na takie rodzaje roślin, jak: trawy, chwasty (szczególnie babka lancetowata czy bylica) oraz niektóre drzewa (głównie olcha, leszczyna, brzoza, dąb). Warto także zapoznać się z radami, które pomogą ograniczyć wpływ alergenów na nasz organizm. Przede wszystkim trzeba pamiętać o szczególnym zachowaniu ostrożności w okresach pylenia roślin – między innymi: nie wolno pozostawiać otwartego na noc okna; mieszkanie w miarę możliwości należy wietrzyć tylko po deszczu; nie powinno się spacerować w suche, ciepłe dni, a jeżeli już, to koniecznie trzeba nałożyć zabudowane okulary przeciwsłoneczne; starajmy się również nie jeździć samochodem z otwartym oknem i unikajmy kontaktu ze świeżo skoszoną trawą.

Alergia na roztocza kurzu domowego

Najlepszymi warunkami dla rozmnażania się roztoczy są pomieszczenia, w których panuje wysoka temperatura oraz duża wilgotność powietrza. Tego rodzaju alergeny szczególnie upodobały sobie pościel, materace, dywany, fotele czy legowiska zwierząt domowych. Dodatkowo, w okresie zimowym, gdy uruchomione zostają grzejniki, roztocza wprawione zostają w ruch i wirują po całym pomieszczeniu. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość wywołaną tym alergenem powinny zadbać o obniżenie wilgotności i temperatury powietrza, pozbycie się dywanów, koców, narzut i innych podatnych na zbieranie się kurzu nakryć, systematyczne korzystanie ze środków roztoczobójczych do spryskiwania mebli i prania pościeli.

Kalendarz pyleń

Aby choć w części zapobiec pojawieniu się niechcianych objawów alergii warto zapoznać się z kalendarzem pyleń, w którym zamieszczone są informacje na temat stężenia różnych alergenów w konkretnych miesiącach roku (przykładowy kalendarz można znaleźć na stronie internetowej: http://zilola.pl/zrodlo-alergenow.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Wszystko o alergii na pyłki i roztocza