Wszystko o leczeniu na wakacjach za granicą


Wszystko o leczeniu na wakacjach za granicą
Noga złamana na nartach i porażenie słoneczne po dniu na plaży mogą się zdarzyć każdemu. Gdy problemy ze zdrowiem pojawiają się za granicą, warto wiedzieć, na jaką opiekę można liczyć i gdzie się po nią zgłosić.

Wiele osób zakłada, że przysługuje im darmowa opieka zdrowotna za granicą, o ile są one ubezpieczone w NFZ. Gdy udają się do lokalnego szpitala w czasie urlopu są zwykle zaskoczone, gdy okazuje się, że jest inaczej. Oczywiście służba medyczna w Grecji czy Włoszech udzieli pomocy Polakowi, któremu zdarzył się nagły i groźny dla życia wypadek. Jednak już w sytuacji, gdy nie jest zagrożone jego życie, lekarze poproszą o okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument poświadczający, że NFZ pokryje koszty leczenia podczas pobytu za granicą. Można go wyrobić na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opieka medyczna za granicą nie dla każdego

Opieka medyczna za granicą nie dla każdego

Uwaga – to dotyczy tylko osób ubezpieczonych. Ci, którzy np. pracują na umowę o dzieło, aby móc skorzystać z ubezpieczenia medycznego za granicą, powinni zacząć samodzielnie opłacać składki zdrowotne jeszcze przed złożeniem wniosku o wydanie karty. Na wyrobienie dokumentu czeka się ok. tygodnia. Trzeba do tego doliczyć ewentualne opóźnienia pocztowe. Dlatego nie będzie to wyjście dla osób, które wykupiły wczasy last minute i chcą wyjechać w ciągu paru dni.

Trzeba też pamiętać, że karta uprawnia do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą na takich zasadach, jak mieszkańców danego kraju. A leczenie nie wszędzie jest darmowe. Przykładowo w Szwecji państwowa opieka stomatologiczna jest płatna, a prosty zabieg może kosztować setki lub tysiące złotych. W wielu krajach z własnej kieszeni trzeba też pokrywać koszty transportu, każdej doby spędzonej w szpitalu czy ratownictwa górskiego. Sprawdź, w jakim zakresie opiekę medyczną za granicą zapewnia NFZ: https://kioskpolis.pl/wyjazd-zagraniczny-jaka-ochrone-zapewnia-nfz/

Dodatkowe problemy mogą mieć osoby, które potrzebują podczas urlopu leku na poważną chorobę przewlekłą, który w danym kraju nie jest refundowany – pozostaje im opłacić go z własnej kieszeni. Mimo wszystko w nagłych wypadkach i przy typowych złamaniach czy zwichnięciach karta EKUZ się przydaje. Mogą ją na wszelki wypadek wyrobić osoby, które i tak mają w Polsce ubezpieczenie zdrowotne. Pozostali, a także ci, którzy za granicą przebywają często i oddają się wówczas również sportom ekstremalnych, powinni pomyśleć o dodatkowej polisie.

Prywatna polisa a opieka medyczna za granicą

Prywatna polisa a opieka medyczna za granicą

Zawartość poszczególnych pakietów mocno się między sobą różni, dlatego warto uważnie porównywać oferty ubezpieczenia oferującego opiekę medyczną za granicą. Lepiej dopasować je też do swoich indywidualnych potrzeb – nie każda polisa będzie obejmowała nurkowanie na dużych głębokościach, dlatego osoba, która poświęci na nie dużą część urlopu, powinna zwracać na to uwagę.

Poza opieką medyczną za granicą często można liczyć też na to, że w razie problemów ze zdrowiem ubezpieczyciel zadba o bezstresowy powrót do Polski osoby poszkodowanej. Dodatkowym plusem jest fakt, że takie ubezpieczenia często chronią nie tylko zdrowie, ale też dobytek. Skradzione narty czy bagaż również mogą być wówczas podstawą do wypłaty odszkodowania.

Dodaj komentarz