Wyjdź katarowi naprzeciw


Wyjdź katarowi naprzeciw
Katar u małego dziecka może okazać się niemałym problemem. Jest dokuczliwy, utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia oraz zaburza sen. Maluch jest przez niego bardziej marudny, płacze, nie ma apetytu. W konsekwencji możemy mieć wyjątkową trudność z uspokojeniem dziecka. Jak zatem skutecznie radzić sobie z katarem u naszej pociechy?

Sposób kilka:

  • Nawilżanie – Katar powoduje, że błona śluzowa nosa staje się podrażniona i wysuszona, przez co przestaje już spełniać swoje zadanie. Jej uszkodzenie sprawia, że do organizmu zaczynają przedostawać się wirusy i bakterie, które mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych infekcji, dlatego tak ważne jest nawilżanie śluzówki. Dobrym rozwiązaniem jest częste podawanie picia dziecku – czy to w formie pokarmu matki lub wody u nieco starszych dzieci. Kolejnym krokiem jest dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa nasza pociecha. Jeżeli nie posiadamy nawilżacza możemy zastąpić go poprzez rozwieszenie mokrych ręczników w bliskiej odległości od łóżeczka. Równie ważne jest aplikowanie soli fizjologicznej. Najlepiej powtarzać tę czynność trzy razy dziennie.
  • Oczyszczanie noska z wydzieliny – Z wydzieliną musimy radzić sobie na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, jaką przybierze postać. Rzadki, łatwo spływający katar można usunąć poprzez położenie dziecka na brzuchu lub noszenie go w pionowej pozycji. W razie gdy to nie poskutkuje, należy zaaplikować sól fizjologiczną i użyć aspiratora lub popularnej gruszki do nosa. Przy mechanicznym usuwaniu kataru bądźmy wyjątkowo delikatni, żeby dziecko nie zraziło się do tej czynności.
  • Osuszanie okolic nosa – Gdy dziecko ma katar, okolice nosa i warg często są wilgotne. Skóra w tych miejscach łatwo się podrażnia. Aby temu zapobiec należy smarować zranione okolice maścią witaminową lub majerankową.
  • Wyjście na dwór – To, że dziecko ma katar nie oznacza, że należy unikać wychodzenia na dwór. Jeżeli wyciekowi z noska nie towarzyszą inne, poważne objawy, to spacery na świeży powietrzu na pewno wyjdą maluchowi na dobre. Pamiętajmy również, żeby nie ubierać dziecka zbyt ciepło. Przegrzanie może doprowadzić do pogorszenia się jego stanu zdrowia.
  • Inhalacje – Ważnym działaniem w zwalczaniem nieprzyjemnych objawów kataru jest inhalowanie. Niepotrzebny jest nam do tego specjalistyczny sprzęt. Wystarczy miska z gorącą wodą. Gdy dziecko nie jest na nic uczulone można do pary wodnej dodać naparu z rumianku. Dla starszych dzieci odpowiedni będzie dodatek szałwii, tymianku lub anyżu.
  • Lekcja wycierania nosa dla starszych dzieci – Dzieci powyżej roku powinny zacząć już przyzwyczajać się do dmuchania nosa. Należy jednak brać pod uwagę, że dopiero trzylatek jest w stanie opanować posługiwanie się chusteczką. Pamiętajmy, aby do nauki przygotować miękką chusteczkę. Przykładamy ją do noska dziecka, uciskamy delikatnie jedno skrzydełko i prosimy, aby maluch zaczerpnął powietrze i mocno dmuchnął. Podobnie powinien postąpić z drugą dziurką.

Obserwacja

Mimo, że katar nie musi przerodzić się w poważniejszą infekcję, to istnieje spore ryzyko, że tak się stanie, trzeba uważnie obserwować dziecko. Należy zwrócić szczególną uwagę na barwę i gęstość wydzieliny z nosa. Jeżeli stanie się zielonkawa, to może być oznaka infekcji bakteryjnej. Należy wtedy zabrać dziecka na wizytę do pediatry. Czujność trzeba zachować również w sytuacji, gdy dziecko ma katar dłużej niż dwa tygodnie, a stan malucha nie ulega polepszeniu.  

Leki na katar

Przy podawaniu jakichkolwiek leków małemu dziecku należy być ostrożnym. Najlepiej poradzić się w tej kwestii lekarza lub farmaceuty. Po podjęciu decyzji o leczeniu farmakologicznym trzeba również pamiętać, że zbyt długie stosowanie kropli do nosa może przyczynić się do uszkodzenia błony śluzowej nosa. Co więcej, syrop na katar dla dzieci powyżej trzeciego roku życia powinien być oparty na naturalnych, roślinnych składnikach. Dużą skuteczność w leczeniu objawów przeziębienia wykazują preparaty, zawierające ekstrakty z pelargonii afrykańskiej i lipy (na przykład polecany przez lekarzy syrop Pelavo: http://akademianiechorowania.pl/produkty/).

Dodaj komentarz